Informacje

19.08.2015 18:06 Badania archeologiczne w rzece i na brzegu

Wydobędą skarby z dna Wisły. "Potrzebny jest ciężki sprzęt"

SERWISY:

- Będziemy wydobywać zabytkowe elementy, które znajdują się w Wiśle - zapewniają władze Warszawy. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni rzeka odsłoniła m.in. wrak statku, wagonik i butelki, które mogą mieć ponad 200 lat. - Wisła odkryje przed nami jeszcze niejeden skarb - przekonują z kolei archeolodzy.

Jak już informowaliśmy, w ciągu ostatnich tygodni niski poziom Wisły odsłonił m.in. wrak statku na wysokości ul. Wilanowskiej czy wagonik kopalniany, który był prawdopodobnie wykorzystywany przy budowie Trasy W-Z.

"Utrudniają żeglugę"

W czasie środowej konferencji prasowej wiceprezydent Michał Olszewski podkreślił, że urząd przeznaczy 300 tys. zł na "specjalne zadania nad Wisłą", czyli sprzątanie nabrzeży i wydobycie z jej koryta "ciężkich konstrukcji". - Chodzi między innymi o znalezione zabytkowe obiekty. Musimy pamiętać, że oprócz wartości historycznej, niestety utrudniają one żeglugę przy niskich stanach wody - zaznaczył wiceprezydent.

- Niestety wyciąganie dużych obiektów z nurtu wymaga nie tylko siły i pracy rąk ludzkich, ale też ciężkiego sprzętu, a to powoduje, że musimy zaangażować trochę więcej pieniędzy, żeby wyciągnąć te skarby - dodał Olszewski.

"Skarby należą do państwa"

Dr Hubert Kowalski z Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że rekordowo niski poziom Wisły przyciąga nad jej brzegi poszukiwaczy skarbów.

Podkreślił, że wszystkie znaleziska należą do państwa i trzeba mieć zgodę na poszukiwania. - W przypadku znalezienia jakiejś historycznej rzeczy pierwszy telefon należy wykonać do konserwatora zabytków - powiedział.

Dodał, że prace archeologiczne nad Wisłą są prowadzone od trzech lat. Odnaleziono m.in. fragmenty dekoracji rzeźbiarskich z XVII w. i fontann z rezydencji królewskich. W tym roku pojawiły się fragmenty starej łodzi, butelki prawdopodobnie z XVIII w. i części ławek z Mostu Poniatowskiego z początku XX w.

- Trzy przęsła mostu zostały zniszczone podczas II wojny światowej i ławki dekorowane herbami, które wieńczyły przęsła, zostały zniszczone. Dwie z nich leżą przy jednym z filarów mostu Poniatowskiego - wyjaśnił Kowalski.

Najcenniejsze trafią do muzeum

Co stanie się teraz ze skarbami znalezionym nad Wisłą? Jak tłumaczył archeolog, najpierw zostaną dokładnie zbadane. - Najcenniejsze, czyli XVII-wieczne, zostaną zabezpieczone i trafią do muzeum. Mniejsze obiekty, jeśli to są również wartościowe rzeczy, też przekazujemy do muzeów. Natomiast obiekty, które są duże i ważą po kilka ton lub kilkaset kilogramów nie jet tak łatwo podnieść z dna. W tym momencie z reguły zaznaczamy ich lokalizację i pewnie poczekamy na wyższy stan wody, żeby można je było łatwiej podnieść - wyjaśnił dr Kowalski.

Jak dodał, w tym roku rekordowo niski stan wody po raz pierwszy pozwoli archeologom na przeprowadzenie badań także na nabrzeżu.

 

jk/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ooter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 16:00 ~Ooter

  Wspaniała historia przemawia z tych obiektów! Szkoda tylko, że takie żniwo (i zabytków i ludności) zebrał potop szwecki i II wojna światowa... P.S W sumie niektóre obiekty ,np. taka fontanna z dawnych ogrodó królewskich mogłaby ponownie w owych ogrodach się znaleźć. Myślę, że muzeum w wielu przypadkach jest też dobrym rozwiązaniem. Innym mogłoby być uzupełnienie np. paroma arkadami np.bramy królewskiej bądź w jakimś zabykowym budynku, któy ma niepełną fasadę. Dziś w Warszawie tak mało dawnych śladów. Nawet nowe jest nowoczesne i nie pasujące do dawnego kształtu miasta, zwłąszcza w ścisłym centrum i w okolicach dawnych ulic i traktó. A nieporozumieniem i skandalem jest styl tego biurowca przy ul.Miodowej.

 • vagabond

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 19:14 vagabond

  W przypadku znalezienia skarbu, najpierw zadzwonić do konserwatora zabytków, nie na policję, bo od razu zakują w kajdany!

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 12:08 ~aaaa

  Przy cenach, jakie miasto zwykło płacić za byle usługi, te 300 tysięcy nie na wiele wystarczy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2015 15:03 kubat

  czytelnik~czytelnik

  Nie ma kogoś takiego, jak "wiceprezydent miasta"!!! Jest TYLKO I WYŁĄCZNIE zastępca prezydenta miasta!!!

  Oczywiście nie ma, ale jak brzmi. No i na bankiecie jest różnica jeśli przedstawia się wiceprezydent a nie jakiś tam zastępca. :-)))

 • pomoc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2015 08:11 ~pomoc

  3 lata temu pomógł śmigłowiec policyjny. Może i teraz?

 • Habit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 23:53 ~Habit

  Szanowni , są dwie wartości , które dają dużo radości , jest Lipa , i ....... ,wszystko jest Państwowe , więc , traci najmniej POłowę . Jak by powiedziano , że jak wyciągniecie , to wasze . Och za darmo i wszystko , a tak Lipa i ....... .

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 19:40 ~zzx

  czytelnik~czytelnik

  Nie ma kogoś takiego, jak "wiceprezydent miasta"!!! Jest TYLKO I WYŁĄCZNIE zastępca prezydenta miasta!!!

  jest jest i tak pięknie brzmi jak 'poddany' się zwraca do Pana Olszewskiego prawie jak do samego Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych lub Rosji.
  prawie na jednym poziomie, a jednak ......?

 • czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 19:06 ~czytelnik

  Nie ma kogoś takiego, jak "wiceprezydent miasta"!!! Jest TYLKO I WYŁĄCZNIE zastępca prezydenta miasta!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »