Informacje

12.02.2018 20:34 reprywatyzacja

Wycofują się z ustawy. Nieoficjalnie:
by nie zaostrzać stosunków z Izraelem

SERWISY:


Pomysł był w październiku, w poniedziałek był już gotowy projekt. Ale zamiast pod obrady - głośna ustawa reprywatyzacyjna w wersji Patryka Jakiego -
trafi do sejmowej zamrażarki. Oficjalnie nie ma pieniędzy na odszkodowania. Nieoficjalnie - rząd nie chce kolejnego sporu ze środowiskami żydowskimi. Materiał Krzysztofa Skórzyńskiego z "Faktów" TVN.

Autor ustawy reprywatyzacyjnej - Patryk Jaki - liczy na to, że to nie koniec. Ale w języku politycznym taka deklaracja oznacza właściwie zamknięcie tematu i to na długo.

"Trudno mi teraz powiedzieć, w jakim terminie będziemy rozmawiać nad ustawą reprywatyzacyjną i czy w ogóle nad ustawą w takim kształcie będziemy rozmawiać" - oświadczył w wywiadzie dla serwisu wpolityce.pl Jacek Sasin, nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Jeżeli ktoś potrzebuje dodatkowych analiz, to my jesteśmy gotowi je przeprowadzić. Ale mamy zgodę ze wszystkimi resortami, że taka ustawa jest potrzebna - zapewnił z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Mamy to, łapiemy byka za rogi"

Jeszcze kilka miesięcy temu ustawa reprywatyzacyjna nie dość, że była gotowa, to była zaakceptowana. Ówczesna premier Beata Szydło mówiła, że ją popiera. Rząd uważał ją za priorytet. Wystarczy rzut oka na wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowanie dokonań resortu. Przygotowanie ustawy reprywatyzacyjnej jest bardzo wysoko na liście osiągnięć, a sama ustawa opisana ze szczegółami. Do tego z dopiskiem i wykrzyknikiem "robimy!". To było w październiku.

- Duża ustawa reprywatyzacyjna; mamy to, łapiemy byka za rogi - mówił w październiku Patryk Jaki. Tyle, że wtedy nic nie zapowiadało dyplomatycznego kataklizmu na linii Polska-Izrael. Ten kataklizm teraz należy łączyć z politycznym stop dla ustawy reprywatyzacyjnej. Jacek Sasin ostatnio przyznał, że ten "spór może być jednym z elementów, który wpłynie na pracę nad ustawą".

- Jeszcze trzeba pracy nad tą ustawą - skomentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Jeżeli coś trzeba dopracować, no to trzeba dopracować - stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Lepiej omijać drażliwe kwestie?

Za tymi dyplomatycznymi formułkami, według nieoficjalnych informacji, kryją się wyraźne polecenia i prezesa PiS, i premiera - by wyhamować, czyli de facto wstrzymać prace nad projektami, które mogłyby jeszcze zaostrzyć i tak ostre relacje z Izraelem i środowiskami żydowskimi.

Ustawa reprywatyzacyjna, ograniczająca możliwości ubiegania się o zwroty zagrabionych po wojnie nieruchomości, byłaby teraz ruchem dyplomatycznie bardzo ryzykownym.

- Jeżeli PiS schowa ten projekt do szuflady, to znaczy, że nie chce rozwiązać problemu reprywatyzacji - skomentował Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy.

Ustawa reprywatyzacyjna jest istotna dla środowisk żydowskich. Od upadku komunizmu ta kwestia każdego roku wisiała w powietrzu, ale kolejni prezydenci i rządy w Polsce nie regulowały zwrotów zagrabionego po wojnie mienia, a rządy w Izraelu tego tematu nie stawiały na ostrzu noża. Wygrywał pogląd, że lepiej omijać drażliwe kwestie. Tak jak dziś.

- Jesteśmy gotowi prowadzić kolejne konsultacje, ale ostateczna decyzja należy do pana premiera - oświadczył Patryk Jaki.

Brak ustawy, co pokazała warszawska odsłona afery reprywatyzacyjnej, pozwolił na nieuczciwe wyłudzenia. Ustawa jest potrzebna. Ale taka, która będzie skonsultowana w porę.

Krzysztof Skórzyński

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 07:41 ~Olo

  Kazimierz~Kazimierz

  Dziś, jeśli ktoś uważa, że jakiś majątek mu się należy, zawsze może indywidualnie wystąpić na drogę sądową. Musi też pamiętać, że ten majątek – prócz jego nominalnej wartości – był przez te wszystkie lata po nacjonalizacji utrzymywany, remontowany, płacono za niego podatki i to wszystko należałoby uwzględnić.


  Wiesz, według tej logiki, to ja Ci ukradnę samochód, a jak będziesz chciał go odzyskać za 30 lat, to powiem, że go przecież utrzymywałem, robiłem przeglądy, naprawy i w sumie to Ty mi dzisiaj kasę wisisz. Myśl, człowieku, zanim coś napiszesz.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 07:39 ~Olo

  Kazimierz~Kazimierz

  Był już projekt, aby zapłacić ok. 20% odszkodowania, ale zawetował go prezydent Kwaśniewski.


  50%, a nie 20%.

 • Kasjer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 14:36 ~Kasjer

  Liga~Liga

  Powracając do żydowskich żądań spłaty 65 miliardów USD za mienie pozostawione przez Żydów zmarłych bezpotomnie, czy ktoś sprawdził na ile ci Żydzi byli zadłużeni?


  65 miliardów to ma być tylko drobna zaliczka.

 • jest git

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 14:15 ~jest git

  Liga~Liga

  Powracając do żydowskich żądań spłaty 65 miliardów USD za mienie pozostawione przez Żydów zmarłych bezpotomnie, czy ktoś sprawdził na ile ci Żydzi byli zadłużeni?


  Tego pozostawionego mienia to trzeba szukać u Niemców?

 • Liga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 13:34 ~Liga

  Powracając do żydowskich żądań spłaty 65 miliardów USD za mienie pozostawione przez Żydów zmarłych bezpotomnie, czy ktoś sprawdził na ile ci Żydzi byli zadłużeni?

 • małe pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 13:24 ~małe pytanie

  Czy jest gdzieś kraina, gdzie rdzenni mieszkańcy mają pełną sympatię do narodu wybranego?

 • ndjkjn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:36 ~ndjkjn

  To gdzie my żyjemy, w Niepodległej Polsce, czy w jakimś podnóżku Izraela, że boimy się dbać o swoje?

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:16 ~qperNIK

  nick~nick

  Niech Izrael się zwróci do Niemiec po odszkodowanie, ale nie, bo po co. Chcą zagarnąć nasze mienie, bo tak się uparli


  Wiadomo, że zawsze doi się frajera, który się nie broni. W Polsce wystarczy POdpłacić kilku POlityków i "kraj" przystanie na golenie. Niemcy się bronią. Tam takie coś by nie przeszło.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:12 ~qperNIK

  Albo oddamy im wszystkie kamienice i pozwolimy pisać naszą historię według ich koncepcji albo zaognimy stosunki z Izraelem.
  Czy aby ta paranoja nie zaszła za daleko?

 • Polish

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:02 ~Polish

  Kto i dlaczego wymyślił pojęcie Polskie obozy koncentracyjne?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »