Informacje

05.10.2018 17:36 pilotażowy program ratusza

Wyciszyli szkolne klasy. Efekt? "Wyższe oceny ze sprawdzianów"

SERWISY:


Dziewięć warszawskich szkół uczestniczy w pilotażowym programie wyciszania pomieszczeń. Na ścianach i sufitach pojawią się dźwiękochłonne płyty oraz panele ograniczające poziom hałasu. Poprawa akustyki ma pomóc uczniom w koncentracji i zapamiętywaniu, a także zmniejszyć ich zmęczenie.

O projekcie modernizacji akustycznej szkół poinformował stołeczny ratusz. Program nastawiony jest na wyciszenie korytarzy, sal lekcyjnych i gimnastycznych, bibliotek, świetlic czy stołówek. Na początek weźmie w nim udział dziewięć szkół zlokalizowanych w różnych dzielnicach. W każdej z nich zakres prac remontowych będzie inny, w zależności od tego, jaki poziom powierzchni do pokrycia materiałami wyciszającymi wykażą ekspertyzy akustyczne.

Jak dowodzą urzędnicy, problem nadmiernego hałasu dotyczy przede wszystkim budynków projektowanych w czasach, gdy kwestia komfortu akustycznego była ignorowana. Dodatkowo urzędnicy wskazują, że hałas nasilił się, gdy - w wyniku reformy edukacji - zwiększyła się liczba uczniów w szkołach podstawowych.

Winna konstrukcja budynku i materiały

- Szkoły padają ofiarą nowoczesności. Podłogi i sufity są twarde, korytarze szerokie. Dźwięk bardzo dobrze się od nich odbija - mówił w czwartek Robert Wojciechowski, przedstawiciel Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej numer 340. Ursynowska podstawówka jest przykładem zmodernizowanej szkoły, w której pojawiły się już dźwiękochłonne płyty i panele ograniczające poziom hałasu.

- Kiedy jesteśmy w pomieszczeniu, które nie ma wyciszenia, dźwięk jest rodzajem fali. On się rozchodzi w postaci kuli i powraca do nas. W takim pomieszczeniu dźwięk zostawał około pięciu sekund. Dzieci i nauczyciele przebywający stale w takim środowisku podlegają permanentnemu naciskowi. Wychodzą ze szkoły zmęczeni. Obniża to koncentrację, a u małych dzieci do jedenastego roku życia potrafi uszkadzać słuch. Pobudza wszelkie tendencje w stronę ADHD i agresji - wyliczał Wojciechowski.

Podkreślił też, że za problem nadmiernego hałasu nie odpowiadają decybele, a konstrukcja budynku i materiały, z jakich został on wykonany. Zanim ursynowska szkoła została wyremontowana, w każdym pomieszczeniu zostały wykonane testy, jaką powierzchnię należy zabudować, by poprawić komfort akustyczny.

- Całość była poprzedzona próbami. Dwie klasy były przygotowane testowo. W tych klasach po miesiącu mieliśmy średnio o jedną ocenę wyższe oceny ze sprawdzianów. Uczniowie mniej hałasowali. Koncentrowali się na konkretnej wiedzy, nie musieli koncentrować się na wyłapaniu tego, co mówił nauczyciel - wyjaśnił przedstawiciel Rady Rodziców.

Mniejszy pogłos i lepsza jakość dźwięku

Na korytarzach szkoły podstawowej numer 340 zamontowane zostały tak zwane "elektroniczne uszy" wskazujące poziom hałasu. Dzięki nim uczniowie w czasie przerw widzą, jak głośno się zachowują. Wyciszanie pomieszczeń sprawia, że w salach lekcyjnych zmniejsza się poziom pogłosu, a wzrasta poziom zrozumiałości mowy. Szuranie krzeseł, bieganie po korytarzu czy kozłowanie piłki na sali gimnastycznej nie niosą się po pomieszczeniach. Pomysł ten jest też korzystny w przypadku sal do nauki języków i bibliotek.

Nadmierny hałas obniża percepcję, koncentrację i zdolność zapamiętywania. Trudniej też odpocząć podczas głośnych przerw między lekcjami. Wyciszenie ma też poprawić komfort pracy nauczycieli, którzy przez wiele godzin dziennie operują głosem, często go nadwyrężając.

Ratusz zapowiada, że po zakończeniu pilotażu planuje uruchomienie ogólnowarszawskiego programu walki z hałasem w szkołach. Modernizacja pierwszych dziewięciu szkół ma kosztować pięć milionów złotych.

kk/mś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 14:11 ~mmmm

  Pomysł stary, w biurowcach sie stosuje na codzień.
  Tylko masa idiotów uważała zawsze że to "fanaberie" "w szkole nie potrzebne".

  Brawo dla dyrektora, dziennikarze, piszcie jak najwięcej newsów, może inne szkoły też wreszcie dostaną jakieś pieniądze przy okazji remontów na wyciszenie. Chociaż trochę, chociaż część.

 • Gabi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 11:41 ~Gabi

  W szkole 340 proces wyciszania rozpoczęto już ponad rok temu, zaczęto od badań i testowych kilku sal żeby cały proces zakończyć całościowym wyciszeniem jeszcze przed wakacjami. nie ma to nic wspólnego z wyborami. to efekt ciężkiej i właściwie kilkuletniej pracy i walki o to Pana Roberta i władz szkoły. Udało się. Faktycznie jest ciszej. moje dzieci nie narzekają już na bóle głowy tak często jak w zeszłym roku. I to dla mnie jest najważniejsze. A jak mawiają, lepiej późno niż wcale.

 • SZPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 12:36 ~SZPO


  vox~vox

  A dotychczas żadne ministerstwo, kuratoria, wydziały oświaty, ciała pedagogiczne tego nie zauważyły - że hałas jest niezdrowy dla zdrowia:)
  blekot~blekot

  wiesz - wybory - i te obiecanki co to sie nie zrobi po nich

  Na pewno to ty blekoczesz. Ktoś w końcu w padł na pomysł i dobrze. Hałas strasznie denerwuje i dekoncentruje a dzisiejsza młodzież zupełnie nie zna pokory.
  Mają za dużo praw. Kiedyś będąc uczniem pamiętam gdy pojawiał się na korytarzu nauczyciel a w szczególności ktoś z Dyrekcji prawie było słuchać przelatującą muchę a dzisiaj, jazgot jak na targu.

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 11:34 ~Seba

  szkoły są przepełnione w dzielnicach gdzie sa młodzi ludzie. Zanim była reforma w tej wybudowanej na 600 dziec było ich 1300,
  w tej na 800- 1400
  przepełnione szkoły to efekt wieloletnich zaniedbań.
  nie jestem wielkim fanem tej reformy- ale nie piszcie bzdur ze przepełnienie szkol to wynik tylko reformy

 • blekot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 04:14 ~blekot

  vox~vox

  A dotychczas żadne ministerstwo, kuratoria, wydziały oświaty, ciała pedagogiczne tego nie zauważyły - że hałas jest niezdrowy dla zdrowia:)

  wiesz - wybory - i te obiecanki co to sie nie zrobi po nich

 • wetloer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 22:32 ~wetloer

  Uwielbiam te oczywiste rzeczy, które zostają "nagle" odkryte.

  I ludzi którzy są zachwyceni ciszą z jaką się spotykają "na wyjeździe", a u siebie nie są skłonni do zmniejszenie decybelarzu jaki sami generują.

 • vox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 20:12 ~vox

  A dotychczas żadne ministerstwo, kuratoria, wydziały oświaty, ciała pedagogiczne tego nie zauważyły - że hałas jest niezdrowy dla zdrowia:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »