Informacje

05.03.2013 18:07 wstrzymania prac nie będzie

"Wycinka w Ogrodzie Krasińskich bez nadzoru"

SERWISY:

- Stołeczny konserwator, który zezwolił na usunięcie drzew w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie, nie nadzorował wycinki - oświadczył we wtorek Piotr Żuchowski, Generalny Konserwator Zabytków. Dodał jednak, że w związku z tym nie podejmie żadnych decyzji personalnych.

Po protestach warszawiaków przeciwko wycince ponad 330 drzew w stołecznym Ogrodzie Krasińskich, Generalny Konserwator Zabytków zlecił mazowieckiemu - Rafałowi Nadolnemu - przeprowadzenie kontroli w tej sprawie. Kontrola, której wyniki Nadolny zaprezentował we wtorek, wykazała szereg nieprawidłowości.

ZOBACZ SPRAWOZDANIE Z KONTROLI

"Nie uruchomił służb"

- Przez cały okres prac, które były dotychczas wykonywane w Ogrodzie Krasińskich, Stołeczny Konserwator Zabytków nie uruchomił swoich służb w celu ich nadzorowania. Dla mnie jest to sytuacja niedopuszczalna - powiedział we wtorek Żuchowski. Jak podkreślił, w efekcie mamy pewną niezgodność pomiędzy tym, co zakładały decyzje stołecznego konserwatora, a co wykonawca w rzeczywistości robił. Niezgodność ta nie stanowi jednak dla Żuchowskiego podstawy, aby podejmować decyzje personalne.

Usunięcie ponad 330 drzew w Ogrodzie Krasińskich, czyli prawie co trzeciego tam rosnącego, ma związek z rewitalizacją. Zdaniem Generalnego Konserwatora Zabytków nie ma potrzeby wstrzymywania prowadzonych prac, należy jednak zwrócić uwagę, jak dalsze plany rewitalizacji mają się do wytycznych konserwatorskich i jeżeli będzie trzeba, dokonać zmian decyzji już podjętych.

Brak szczegółowych wytycznych

Obok braku nadzoru nad prowadzonymi pracami kontrola wykazała także m.in. brak szczegółowych wytycznych w związku ze sposobem konserwacji zabytkowych drzew, brak wystarczającego uzasadnienia ich wycinki, brak dokumentacji potwierdzających doświadczenie wykonawców, niezgodność liczby usuniętych drzew z wydanymi decyzjami.

Aby uniknąć w przyszłości podobnych nieprawidłowości podczas rewitalizacji historycznych parków - zdaniem Żuchowskiego - należy zobowiązać do współpracy służby ochrony zabytków i służby ochrony przyrody. Jak podkreślił Generalny Konserwator Zabytków, w polskim systemie prawnym brakuje wytycznych, jak mają być prowadzone prace konserwatorskie w zabytkowych ogrodach i parkach oraz jakie kompetencje majš w tym zakresie obie służby.

Będą zmiany w prawie?

Żuchowski zamierza przygotować zmiany w prawie, które zobligują służby konserwatorskie i służby ochrony przyrody do współpracy. Rozwiązaniem tymczasowym ma być apel do polskich konserwatorów przyrody i zabytków. Jak poinformował Generalny Konserwator Zabytków, zamierza wystosować okólnik do służb razem z Generalnym Konserwatorem Przyrody Januszem Zalewskim.

Chce też zobowiązać władze miast do przygotowania wieloletniego planu gospodarowania terenami zielonymi. - Jest to normą w miastach europejskich - podkreślił.

Skandaliczna wycinka

Warszawiaków protestujących przeciwko wycince drzew wsparła marszałek Sejmu Wanda Nowicka, która spotkała się we wtorek z Żuchowskim. Razem z delegacją nieformalnej grupy Zielona Moc przekazała mu postulaty, w których znalazł się m.in. apel o wstrzymanie obecnych prac w Ogrodzie Krasińskich i rewizję projektu architektonicznego.

Nowicka mówiła po spotkaniu, że sama jest warszawianką, mieszka w sąsiedztwie ogrodu i leży jej na sercu los parku i rosnących w nim drzew. - Wycinka w Ogrodzie Krasińskich została przeprowadzona w sposób skandaliczny, z naruszeniem wszelkich norm i standardów. Trzeba przeciwdziałać temu, aby nie było dalszych szkód w tym parku - powiedziała.

Dla wicemarszałek sprawą istotną jest również przeciwdziałanie dewastacji innych warszawskich parków. - Chodzi o to, aby to doświadczenie, bardzo negatywne, bardzo krytycznie oceniane nie tylko przez mieszkańców, ale też, jak się okazuje, przez pana ministra Żuchowskiego, było jakąś lekcją, która doprowadzi do tego, że już nigdy w Warszawie nie będzie wycinało się historycznych, wspaniałych drzew - mówiła.

Wycięli ponad 300 drzew

Przypomnijmy: w ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

W czwartek protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych.

Nowy park za 15 mln zł

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

O CO CHODZI W SPORZE:PROTESTY MIESZKAŃCÓW:
PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • annaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 18:05 ~annaj

  "Zawiodły służby, ale potrzebne są rozwiązania systemowe" - powiedział wiceminister Żuchowski mgr historii sztuki z Iławy, działacz PSL. Czyli to nie ludzie (Brabander i HGW) tylko system, a systemu nie można zwolnić ani ukarać. Typowe urzędnicze "krycie swojego tyłka". Bo jeśli wyrzuci Brabandera, który robi wszystko co mu bufet karze, to sam następnego dnia będzie miał kontrolę, która wykryje jego błędy i niekompetencję i sam też wyleci. Drugi dobry to Nadolny, nic nie wie a pracuje z Brabanderem w jedynym budynku. W jego urzędzie to dopiero "niedociągnięcia" - bałagan, nikt nic nie wie, każdy mówi i robi coś innego, powszechne kombinacje i oszustwa - im wyżej ktoś na stołku tym więcej garnie pod siebie - a Nadolny udaje,że nic nie widzi.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 10:31 ~Anka

  Mieszkaniec~Mieszkaniec

  Okazało się, że jednak obrońcy Parku Krasińskiego mieli rację. Patrzcie władzy na ręce w całym mieście, bo jest samowola z ich strony. Omijanie i nie przestrzeganie procedur oraz prawa. Platforma to mafia działająca na zasadach tych z PRLu.


  ?? Raczej nie mieli. Przeczytaj raport ze zrozumieniem. A jak zobaczę Twojego psa sr...go w okolicy to mu d...ę zaszyję bez względu na konserwatora i innych polityków. Pilnuj swojego psa.

 • prasl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 10:17 ~prasl

  Najgorszą rzeczą dla miasta jest to gdy miastem rządzą firmy lub deweloperzy. Po drugie Warszawa i Mazowsze ostatnimi laty chyba nie ma szczęścia do Konserwatorów. Najpierw tak Pani co była 10 lat, teraz ten kolejny Pan "Konserwator"...

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 10:11 ~facio aligacio

  fajnie, że park bedzie na klucz. Jeszcze oplaty za wstep i wpuszczac tylko białych warszawiaków. Brawo bufet!!!

 • Ahmed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 09:35 Ahmed

  Anty PiSAnty PiS

  Jak wam zwali się drzewo nałeb czy samochód to dopiero zmienicie zdanie.

  no tak pisuar jaz zwykle z bardzo celna wypowiedzią

 • Ahmed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 09:29 Ahmed

  jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze.
  winnych oczywiscie nie bedzie, brak planu, brak nadzoru, a winnych brak, standard u nas

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 08:39 ~Mieszkaniec

  Okazało się, że jednak obrońcy Parku Krasińskiego mieli rację. Patrzcie władzy na ręce w całym mieście, bo jest samowola z ich strony. Omijanie i nie przestrzeganie procedur oraz prawa. Platforma to mafia działająca na zasadach tych z PRLu.

 • Sebas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 08:31 ~Sebas

  mirowska~mirowska

  dajcie sobie ludzie już spokój z tym tematem - drzew niema , będzie park na miare stolicy! wszędzie węszycie spisek ! zwariowac można!

  Do cholery z takimi ludźmi jak ty...Specjalnie z małej litery. Uważasz, że cel uświęca środki? Niekonicznie, bo tak być nie powinno. Jeżeli pozwolimy na takie działania i przyzwyczaimy Platformę do takich działań, to wejdą nam na głowę i...konta w którymś momencie. Dlaczego? BO TAK!

 • Dante

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 08:28 ~Dante

  stary polak~stary polak

  Za tym wszystkim stoja pieniądze.
  Obserwuję od dłuższego czasu tą "pilęgnację" zieleni miejskich.
  Otóż firmy które to robią robią to bardzo często bezsensownie i niepotrzebnie.A po co to
  robią? Ano żeby firma istniała musi mieć zlecenia,a za te zlecenia ktoś płaci.Jak nie ma zleceń to firma padnie.Trzeba nie trzeba tnie się zieleń ktoś płaci,a i konserwator obrywy tez pewnie dostaje.
  Jak inaczej wytłumaczyć decyzje o wycinkach,z którymi nie zgadza się ogół
  społeczeństwa.Czy ten konserwator to taki mądry-mądrzejszy niż setki ludzi?
  wJAKIM KRAJU MY ŻYJEMY????A ta decyzją wycinki tylu drzew Warszawie powinien zająć się prokurator.

  Nie robią tego firmy, tylko firma. Konkretnie ABIES-ARCHITEKTURA, która jest tak świetnie "dogadana" z Ratuszem i urzędasami, że "wygrywa" każdy przetarg w Warszawie na tego typu prace. Mają też "zlecenia" spoza Warszawy. Kaska z UE świetnie przepływa z kieszonki do kieszonki. Niejeden urzędasek zarobi. Korupcja, samowola, nieprzestrzeganie prawa przez samych urzędasów i mającą wolną rękę właścicielkę tej firmy. Oto Warszawa i Polska jaką znamy...Tak wybraliście.


 • Miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 08:26 ~Miki

  ogród to żywa rzecz a nie muzem... część się wycina, nowe sadzi... co za debilna mania lasowania się pod pozorem ochrony czego? niech startuja w wyborach jak mają ciśnienie "społecznicy"...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »