Informacje

01.03.2014 07:19 warszawa@tvn.pl

"Wycinka na dużą skalę"? W Łazienkach pod topór poszły topole i samosiejki

SERWISY:

"W Łazienkach trwa wycinka drzew na dużą skalę" – zaalarmował redakcję tvnwarszawa.pl internauta Denis. Uwagę naszego czytelnika przykuł płot odgradzający spory obszar południowej części parku .

Internauta przekonuje, że spory obszar południowego fragmentu parku został otoczony ogrodzeniem. "Widać ścięte drzewa" – pisze na warszawa@tvn.pl Denis. I zastanawia się, czy jest to powtórka z wycinki, która odbyła się w modernizowanym Ogrodzie Krasińskich, gdzie "pod topór" poszło ok. 300 drzew.

"To prace pielęgnacyjne"

Dlaczego drzewa w Łazienkach są wycinane? Zapytaliśmy o to głównego ogrodnika parku. Barbara Werner tłumaczy, że wycinka dotyczy terenu Ogrodu Modernistycznego. "Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prowadzi na terenie Ogrodu Modernistycznego, w części zwanej Geometryczną,  prace pielęgnacyjne oraz prace związane z realizacją przyjętego projektu rewitalizacji. Do prowadzonych prac należą: wymiana, uzupełnianie nasadzeń roślin oraz pielęgnacja. Prace prowadzone są zgodnie z zatwierdzonym projektem i sztuką ogrodową" – informuje Werner.

Jak dodaje, prace pielęgnacyjne to także usuwanie drzew chorych i spróchniałych. Prace pielęgnacyjne to także wycinka spróchniałych gałęzi, związana przede wszystkim z zagrożeniem, jakie stwarzają. "Wycince pielęgnacyjnej poddajemy wyłącznie egzemplarze roślin z objawami próchnienia i ubytkami na pniu, a także samosiewy, które zagrażały roślinom o historycznym znaczeniu" – precyzuje Werner.

Przedstawiciele Łazienek Królewskich zapewniają, że w sumie wycięto cztery topole i kilkanaście samosiewów. W ich miejsce posadzone będą nowe rośliny: między innymi róże, magnolie, bukszpany oraz cisy.

bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Danuta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2014 07:27 ~Danuta

  Topole po 40 latach powinny być wycinane, ponieważ stanowią zagrożenie. Jest to drzewo szybko rosnące, ale bardzo kruche, podobnie jak wierzba. Znam wiele przypadków, gdy nie zezwolono na ich wycinkę, a konsekwencję tego były poważne (rani przechodnie, uszkodzone trakcie elektryczne, telefoniczne, samochody). Ciekawe kto wtedy ponosi odpowiedzialność?

 • otwhis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2014 13:56 ~otwhis

  Jestem przeciw wycinaniu zdrowych i okazalych drzew. Ciekawe kiedy otworza ogrod krasinskich?

 • bysiowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2014 12:01 ~bysiowiec

  ika~ika

  a może sprawdzą służby opłacane przez podatnika czy rzeczywiście drzewa były spróchniałe. W dawnych latach nie wycinano tak masowo drzew i rosły sobie.


  jasne. bo w dawnych latach drzewa same tam sie ustawily w alejki itd. to nie jest puszcza bialowieska, tylko park, tu trzeba prowadzic zdecydowana gospodarke lesna. nikt nie wycina tych drzew "dla zgrywy", albo aby sprzedac do tartaku...

 • OPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2014 08:34 ~OPP

  Jak na dłoni widać, że czereśniaki jesteście i marni prowokatorzy. Won na wiochę do siebie, oksy.


  tutejszyodpokolen~tutejszyodpokolen

  Wyciąć wszystkie, to jest miasto biurowce, hotele, niech postawią szklane biurowce w tym miejscu, i niech nie kojarzy się z wiochą gdzie są drzewa zieleń, natura śpiew ptaków...
  starymokotow~starymokotow

  dokładnie jak chcecie wieś to za miasto, tu ma być metropolia, biura, wieżowce, metro, a nie krzaki..

 • starymokotow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2014 19:27 ~starymokotow

  tutejszyodpokolen~tutejszyodpokolen

  Wyciąć wszystkie, to jest miasto biurowce, hotele, niech postawią szklane biurowce w tym miejscu, i niech nie kojarzy się z wiochą gdzie są drzewa zieleń, natura śpiew ptaków...

  dokładnie jak chcecie wieś to za miasto, tu ma być metropolia, biura, wieżowce, metro, a nie krzaki..

 • maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2014 11:05 ~maciek

  Wycinać czyścić wolna przestrzeń zima trzeba sę ogrzewać bez paniki ludzie czuwają nad wycinko i nasadzeniamy będzie dobrze panie bobrze......

 • Gadacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2014 10:15 ~Gadacz

  Tw eyciete topole były, jak ktoś tu juz zauważył, dzewami samosiejkami. Wcale nie są to dzrewa historyczne typu dąb. Topola jest dzewem, które bardzo szybko rosnie, w porównaniu z innymi gatunkami, przez co bardzo inewazyjnie zmienia dzewostan danego terenu. Topole sadzino na terenach podmokłych, bo dzieki swojemu szybkiemu wzrostowi osuszały teren. Cyba nie chcecie aby łaziemnkowskie jeziorka wyschły, bo ten teren to podmokłe starorzecze Wisły jest. Poza tym wszystkim Łazienki to jest Park i ogród, a więc modernizowany od poczatku swojego istnienia ręka ludzką . Gdyby nie ogrodnicze prace to ten teren bardzo szybko, w ciagu 10-20 lat zamienił by sie w haszcze i zapewne po jakims czasie całkowicie nie nadawał by sie do spacerów. Drzewostan pozostawiony sam sobie to cecha puszczy , rezerwatów i parków narodowych a łazienki Królewskie takimi nie są . Tyle.

 • ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 23:56 ~ika

  a może sprawdzą służby opłacane przez podatnika czy rzeczywiście drzewa były spróchniałe. W dawnych latach nie wycinano tak masowo drzew i rosły sobie.

 • Bravo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 20:02 ~Bravo

  No najwyższa pora

 • aeq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 19:55 ~aeq

  ~Krea - tu chodzi o inną część łazienek. Ten projekt z linka zrealizoany będzie w innym miejscu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »