Informacje

28.02.2017 14:00 "Teren prywatny, zreprywatyzowany"

Wycinka drzew przy Pałacu Kultury. Ratusz chce wstrzymać prace

SERWISY:

Kilkanaście drzew w parku Świętokrzyskim poszło pod topór. Działka należy do prywatnego właściciela, który planuje tu inwestycję. Stołeczny ratusz nie kryje oburzenia, a konserwator zabytków zapowiada wstrzymanie prac i chęć wpisania tego terenu do rejestru zabytków.

Jak mówił na konferencji prasowej Michał Krasucki, pełniący obowiązki stołecznego konserwatora, wpis do rejestru to jedna z niewielu możliwości, które umożliwiają ochronę zieleni zabytkowej po wprowadzeniu nowych przepisów.

- Przygotowałem decyzję nakazującą wstrzymanie prac restauratorskich, czyli wycinki drzew na tym terenie – zapowiedział Krasucki i jak dodał – w ciągu dwóch miesięcy cały park powinien znaleźć się w rejestrze zabytków.

- Takie same procedury będziemy stosować w przypadku innych warszawskich historycznych parków, gdzie są działki prywatne. Dotyczy to m.in. parku  Rydza-Śmigłego i parku przylegającego do Ogrodu Saskiego – zastrzegł konserwator.

Plan zagospodarowania

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przypomniał, że teren ten jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego i przewidywał tu "zieleń urządzoną". - Wiele razy słyszeliście państwo zarzut w stronę miasta, że nie uchwalamy planów i w ten sposób pozwalamy na degradację przyrody. To nie jest prawda – przekonywał.

Zarzuty o brak planów miejscowych wybrzmiały szczególnie mocno w przypadku wycinki przed urzędem dzielnicy Śródmieście.

- To nie jest tak, że plan miejscowy chroni drzewa przed wycinką. To jeden z instrumentów ochrony krajobrazowej, natomiast ustawa o ochronie przyrody chroni przyrodę – stwierdził Olszewski.

 

Wycinka w parku

Pierwsze informacje dostaliśmy na Kontakt24. "Wycinka drzew w parku Świętokrzyskim" - zaalarmował użytkownik portalu i zamieścił zdjęcia, na których widać, jak znikają drzewa po północno-wschodniej stronie Pałacu Kultury, tuż przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z ulicą Świętokrzyską.

 

W parku Świętokrzyskim był reporter tvnwarszawa.pl, któremu udało porozmawiać się z przedstawicielem właściciela terenu.

- Wycinkę prowadzi firma prywatna. Przedstawiciel właściciela nadzoruje prace. Twierdzi, że ma oficjalne pozwolenia z urzędu miasta na wycinkę. Na miejscu było kilka ekip straży miejskiej, a także innych służb. Nikt nie mógł interweniować - relacjonuje Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl

Nasz reporter precyzuje, że wycinka ma miejsce w rejonie, gdzie znajdują się budki z jedzeniem, w pobliżu wejścia do metra. - Wycięto już kilkanaście drzew, ale nie wygląda jakby to był koniec. Przedstawiciel właściciela mówi, że w tym miejscu planuje inwestycje - dodaje Zieliński.

Lex Szyszko

Ratusz, potwierdza, że właściciel wystąpił o pozwolenie na wycinkę w ubiegłym roku. Dostał ją, ale wygasła w listopadzie.

- Wydaliśmy zgodę na wycinkę, dlatego że właściciel miał usunąć uszkodzone przez burzę drzewa. W zamian za to miał zasadzić nowe drzewa. Zgoda jednak wygasła w listopadzie ubiegłego roku - powiedział rzecznik prasowy dzielnicy Śródmieście Mateusz Dallal.

Jego informację potwierdził na konferencji wiceprezydent Olszewski.

Wraz z wejściem w życie nowego prawa, po 1 stycznia, prywatny właściciel nie musiał ponownie ubiegać się o pozwolenie, by wyciąć drzewa. Nie musi też sadzić nic w zamian.

- Zgodnie z nową ustawą, właściciel nie musi tłumaczyć się dlaczego i ile drzew wyciął - podsumowuje  Dallali.

Działka należy do osoby, która odzyskała teren w wyniku reprywatyzacji. Do dziś porastały ją drzewa, między którymi stały budki sprzedające jedzenie. Miejski plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tu "zieleń urządzona - park" oraz "przeznaczenie uzupełniające: usługi gastronomii".

md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 17:09 ~gaja

  ~qwerty napisał:

  "Akurat jeśli w Warszawie ktoś cokolwiek za coś zgarnął to właśnie PO a nie PIS . Jakbyś się doczytał to gościu dostał zgodę na wycinkę rok przed wejściem ustawy PIS , a od kogo? od ratusza.CHyba nie muszę wspominać że w Warszawie cały czas rządzi PO i to za ich zgodą cwaniacy podostawali kilkuset milionowe działki za free w centrum Warszawy? .

  A gdybyś przeczytał faktycznie do końca ten artykuł, to byś wiedział, że facet dostał pozwolenie na wycięcie drzew złamanych, posadzenie w ich miejsce nowych, a do tego pozwolenie od miasta na owa wycinkę wygasło w listopadzie 2016r.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2017 10:52 ~realista

  co nas obchodzi ? Łamanie prawa? każde duże drzewo to przynajmniej 100 000zł straty dla państwa.

 • dan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 12:38 ~dan

  Ludzie to są działki prywatne, co was obchodzi czy ktoś sobie ścina drzewo, moja działka moje drzewa, a jeśli ktoś ma problem z brakiem zieleni, to zapraszam do swojego URZĘDU MIASTA niech miasto zorganizuje zieleń (park, skwer itp) na swoim terenie. Ktoś ma teren to chce na nim zarabiać, a nie kosztem swojej nieruchomości(podatki gruntowe itp) poprawiać wizerunek okolicy.

 • erka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 07:45 ~erka

  Tu akurat Ratusza nie popieram, gdyż zdaje się chodzi tu o działkę zwróconą właścicielowi w postaci parku , po wieloletnich bojach z Miastem. Była to jedna z najbardziej złośliwych decyzji. Człowiek walczył o swoje a dostał kawałek parku, bez możliwości zrobienia czegokolwiek. Wystawiał więc reklamy, wpuścił budy z fast foodami i tak próbował cokolwiek odzyskać. Vis-a vis natomiast ktoś też przedwojenny, odzyskał spokojnie placyk na którym powstaje wieżowiec. Muzyka łagodzi obyczaje...

 • Miorwski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 01:24 ~Miorwski

  ale jak ratusz wyciął połowę drzew w parku Krasińskich parę lat temu to było dobrze ? bo była to rewitalizacja ?

 • zły ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 00:01 ~zły ekolog

  tam za 2 dni juz nie bedzie żadnego drzewa! co tu mówic o 2 miesiącach?? debile !

 • nowy68

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 22:57 nowy68

  Drzewo sie sprzedalo, cena dzialki wzrosla,WLASCICIEL ZADOWOLONY?

 • waw33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 22:51 ~waw33

  już ja bym mu tą działkę oddał |Ci ludzie po planie Bieruta podostawali działki lu mieszkania albo wyjechali z kraju za żadne skarby nie powinno państwo oddać nawet skrawka ziemi prywatnemu właścicielowi w mieście..ani jednego domu kamiennicy czy placu..

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 21:27 ~izi

  W ciągu 2 miesięcy? Do tegoczasu nawet wióry znikną, a co dopiero drzewa...

 • mdks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 20:44 ~mdks

  RoT~RoT

  Jakież wspaniałe sukcesy osiąga Ministerstwo Degradacji Środowiska, cóż za wspaniały wspaniały wkład w rozwój Polski razem z sukcesami Ministerstwa Bezbronności Narodowej, Ministerstwa Chaosu w Edukacji czy innych szacownych i przydatnych ministerstw...


  Byłaby to prawda, gdyby nie fakt, że koleś dostał zgodę od...miasta....rok temu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »