Informacje

25.01.2017 20:18 internauci pytają

Wycinka bez pozwolenia. Kto może, a kto nie? Ministerstwo wyjaśnia

SERWISY:

 

 

Wycinka drzew na prywatnych działkach po nowelizacji prawa wzbudza spore kontrowersje. Internauci pytają o rolę urzędu miasta w takich wypadkach. A także możliwość wycinania drzew o konkretnym obwodzie. Odpowiedzi na te wątpliwości udzieliło Ministerstwo Środowiska.

W środę rano opisaliśmy przykład dębu w Wawrze, który może mieć nawet ponad sto lat. A właściwie mógł mieć, bo został wycięty. Zezwala na to prawo obowiązujące od początku stycznia tego roku.

Grubość pnia i rada miasta

Jednak sprawa rozbija się o szczegóły, a dokładnie o interpretację prawa. Pod naszym tekstem jest ponad 150 komentarzy, a przewijają się wśród nich wątpliwości internautów.

"Jeśli grubość pnia na wysokości 30 cm przekracza 100 cm to takiego drzewa nie można wyciąć bez pozwolenia. Więc albo zostało wycięte nielegalnie albo dostał zgodę" – napisał mitko.

"A co robiła rada gminy, wiedząc, że będą od 01.01.2017 zmiany w przepisach? Ma przecież w ustawie zawarte uprawnienia i mogła zarówno to drzewo, jak i wiele innych ochronić przed wycinką…" – sugeruje Tomko.

Te kontrowersje się powtarzają. Jednak ministerstwo odpowiadało na pytania dotyczące tych zagadnień w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Poniżej je przedstawiamy:

PYTANIE:
Czy osoby fizyczne mogą usunąć każde drzewo ze swojej nieruchomości, czy tylko drzewo, którego obwód na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 50 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew)?

ODPOWIEDŹ:
Osoby fizyczne, bez zezwolenia z art. 83 ust. 1 ustawy, mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli usunięcie to dokonywane jest na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodany przez nowelizację z dnia 16 grudnia 2016 r. wyjątek, zawarty w pkt. 3a art. 83f ust. 1, ma charakter samodzielny, odrębny od wyjątku z pkt. 3 tego ustępu. Uwaga! Nawet jeżeli usunięcie drzewa nie wymaga zezwolenia z art. 83 ust. 1 ustawy, samo usunięcie może być niemożliwe albo utrudnione, jeżeli drzewo jest objęte dodatkową ochroną, np. jest pomnikiem przyrody, zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, jest objęte ochroną konserwatora zabytków albo w zasięgu prac związanych z usuwaniem występują chronione gatunki zwierząt, roślin albo grzybów. Możliwość usunięcia takiego drzewa regulują odrębne przepisy.

PYTANIE:
Czy uchwała rada gminy może przywrócić obowiązek uzyskiwanie zezwolenia na usunięcie drzewa przez osoby fizyczne?

ODPOWIEDŹ:
Nie, wyjątek dotyczący usuwania drzew z nieruchomości należących do osób fizycznych, na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ma charakter ustawowy i nie może być wyeliminowany aktem prawa miejscowego. Kompetencja rady gminy, o której mowa w nowym ust. 1a art. 83f ustawy dotyczy jedynie wprowadzania kolejnych, nowych wyjątków od obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa.

PYTANIE:
Zgodnie z nowym ust. 1a art. 83f, rada gminy może zwolnić z obowiązku uzyskiwania zezwolenia także usuwanie drzew i krzewów na cele związane albo niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. O jakie przypadki chodzi?

ODPOWIEDŹ:
Nowy pkt 3a w art. 83f ust. 1 wprowadza zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia na usuniecie drzew i krzewów drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to jednocześnie, że zezwolenie musi nadal być uzyskiwane, gdy nieruchomość stanowi własność podmiotów innych niż osoby fizyczne, np. osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną albo osoby fizyczne usuwają drzewa na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rada gminy może jednak zwolnić takie podmioty z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa, kierując się kryterium związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zwolnienie takie będzie mogło dotyczyć usunięcia następującego w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. wybudowania obiektu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza, takiego jak warsztat samochodowy, magazyn czy sklep) lub w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa zamierza usunąć drzewo w celu wybudowania parkingu dla mieszkańców lub gdy urząd zamierza wybudować szkołę).

 

Ułatwienie właścicielom nieruchomości wycinki drzew lub krzewów na własnej posesji, to cel noweli ustawy o ochronie przyrody oraz o lasach. CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH NA TVN24BIS.PL.

CZYTAJ TEŻ: "Rzeź w majestacie prawa". Najstarszy dąb wycięty


ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kociurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 19:15 ~kociurek

  Poprawka do wcześniejszego wpisu, dot. daty ostatniego postu na tej stronie.
  Chodzi o kwiecień 2017 r.

 • kociurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 21:13 ~kociurek

  ostatni wpis jest z 25 stycznia 2017 r.
  Co się zmieniło od tamtej pory?
  Pytam bo ciągle czytam w internecie o jakby całkiem innej nowelizacji tego prawo.
  Np. grubość mierzy się na wysokości 5 cm. a nie 1,3m itp.
  I jak wogóle fizycznie zmierzyć wysokość 5cm. przecież na tej wysokości są korzenie,mech itp.

 • zainteresowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2017 11:28 ~zainteresowany

  Czy można wyciąć drzewa w swoim prywatnym lesie??

 • kkepka84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2017 14:27 ~kkepka84

  a jeśli dokonam wycinki drzew rosnących na działce budowlanej z powodu rozpoczęcia budowy domu, a w domu tym mąż wydzieli sobie pokój pod biuro czyli działalność- to czy to już jest wycinka związana z prowadzeniem działalności czy związana z budową domu???

 • marre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2017 20:54 ~marre

  Brawo bardzo dobre prawo w koncu mozna w pełni dysponowac swoja własnościa Nikt nie wytnie drzew bez powodu Popieram

 • zadowolony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2017 20:54 ~zadowolony

  Zawsze byłem przeciw PIS-owi. Teraz będę głosował na Nich do końca świata i jeden dzień dłużej. Brawo PIS! Przeszedłem koszmar, próbę uzyskania zezwolenia na wycinkę na działce nie budowlanej w centrum miasta na dodatek w wieczystym użytkowaniu - horror. Teraz mogę spokojnie dysponować swoją działką, nie martwiąc się że komuś spadnie na głowę jakiś konar ze starej, sypiącej się topoli. Jeszcze raz wielkie brawa.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 12:54 ~obywatel

  Jako zdeklarowany przeciwnik PIS, przede wszystkim za to jak degradują nasz kraj, muszę przyznać im rację i pochwalić w sprawie wycinki drzew. Na własnej działce człowiek powinien sam decydować czy drzewo ma być, czy może je wyciąć.

 • Nickt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 12:37 ~Nickt

  wspólnoty mieszkaniowe co mają bloki mieszkalne też wytną bez zgody bo to są ich miejsca własnościowe teraz wszystkim ułatwi wycięcie starego drzewa zgnitego zagrażającego bezpieczeństwu po co w ogóle było potrzebne pozwolenie jak drzewo było stare stanowiło zagrożenie i musiało być wycięte przez współdzielenie mieszkaniowe teraz nikt już wycinek nie będzie blokował i zatrzymywał

 • NICKT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 12:29 ~NICKT

  JA TEŻ SIĘ CIESZĘ ŻE ZNIOSĄ POZWOLENIA NA WYCINKĘ STARYCH ZGNITYCH OBRZYDLIWYCH DRZEW TO POWINNO BYĆ DAWNO WYCIĘTE PIŁĄ SPALINOWĄ U MNIE TEŻ WKOŃCU WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA WYTNIE DRZEWA BO NIE BĘDĄ MUSIELI MIEĆ ZGODY BARDZO DOBRY PRZEPIS NA WYCINANIE DRZEW POPIERAM PRAWO SPRAWIEDLIWOŚĆ CO DRZEWO MIAŁO MI SPADNĄĆ NA DOM RODZINNY CZY PRZYWALIĆ KOGOŚ A WYCINAĆ MNIE MOGŁEM TO BYŁO CHORE PRAWO JEŻELI CHCIELI POZWOLENIE ŻEBY WYCIĄĆ DRZEWO Z MOJEGO WŁASNEGO OGRODU CO ONI MAJĄ SIĘ WTRĄCAĆ DO MOJEJ DZIAŁKI PRYWATNEJ MAŁO ŻE DZIAŁKA JEST MOJĄ WŁASNOŚĆIĄ I PŁACĘ ZA NIĄ TO JESZCZE JAKAŚ GŁUPIA OCHRONA PRZYRODY SIĘ WTRĄCAŁA W MOJĄ DZIAŁKĘ PRYWATNĄ CO ANI ICH WŁASNOŚĆ NIE BYŁA O MOJE WŁASNE DRZEWO CO JA SADZIŁEM BY MNIE CHCIELI UKARAĆ ŻE JE TERAZ ZECIOŁEM SZKODA GADAĆ SZKODA SŁÓW CHORA GŁÓPIA POLSKO

 • nov23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 14:44 ~nov23

  O czym tu dyskutować,prawo wreszcie dla ludzi i tylko PO-wcy mają problem.
  Im więcej obywatele mają problemów z urzędnikami i przepisami tym lepiej.
  Brawo PIS.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »