Informacje

10.03.2012 07:11 "polska i świat"

Wycięli 4 tysiące drzew nad Wisłą

SERWISY:

Dobiega końca wycinka drzew i krzewów po praskiej stronie Wisły. Wszystko w ramach oczyszczania terenów zalewowych. W sumie pod topór poszło 4 tysiące drzew między mostem Grota Roweckiego a mostem Siekierkowskim.

- Drzewa i krzewy, które zarastają koryto rzeki, powodują groźne spiętrzenia wody, dlatego musimy część z nich wyciąć - tłumaczą urzędnicy.

Zakres prac jest spory i obejmuje "usuwanie drzew i krzewów wraz z pracami towarzyszącymi w strefie bezpośredniego zagrożenia powodzią na praskim brzegu Wisły" - o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku listopada zeszłego roku.

Teraz nad Wisłę wybrał się Łukasz Wieczorek, reporter TVN24.

"A gdzie analizy?"

Prace właśnie dobiegają końca. Tymczasem przeciwko wycince coraz głośniej protestują ekolodzy.

Przeciwnicy mówią, że nie ma dowodów na to, aby wycinka miała jakikolwiek sens. Hydrolog, dr Janusz Żelaziński zaznacza, że problem pojawił się poprzez wieloletnie zaniedbania tego odcinka rzeki. Jak mówi, teraz na szybko gospodarze terenu chcą to naprawić, bez niezbędnej analizy.

- Robiąc wycinkę bez podparcia zasadności tej wycinki, badaniami symulacyjnymi, które by pokazały co daje jakieś efekty, a gdzie powiedzmy może to być bezsensowne. Takich badań nie było – ywierdzi Janusz Żelaziński, hydrolog.

- To wcale nie jest tak, że wycinka drzew uratuje nas przed powodzią - wyjaśnia Dorota Zielińskie ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zarządca terenu czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie odpiera zarzuty i twierdzi, że ma wszystkie odpowiednie pozwolenia.

– Posiadamy również stosowne analizy. Woda wezbraniowa, woda wielka zarówno woda średnia, lód, kra lodowa, muszą mieć miejsce, żeby swobodnie przepłynąć – twierdzi Urszula Tomoń, rzeczniczka prasowa RZGW Warszawa.

Będą kary?

Miasto wyliczyło, że drzewa podwyższają fale wezbraniowe nawet o pół metra. Więc wyjścia nie było. Dr Żelaziński twierdzi jednak, że działania miasta są niezgodne z unijnymi przepisami.

Według nich siedliska ptaków można zniszczyć:
1 - jeśli to jest ważne dla ludzi,
2 - jeśli nie ma innego pomysłu na osiągnięcie celu,
3 - jeśli znajdzie się miejsce do odtworzenia zniszczonego siedliska.

Jak mówi Żelaziński - pewny jest tylko pierwszy punkt.

- Nie chcę być złym prorokiem, ale jest moim zdaniem prawdopodobne, że nastąpi skarga do Komisji Europejskiej i ze względu na niespełnienie tych trzech wyraźnych warunków, komisja może Polsce zasolić potężne kary – przestrzega.

RZGW sprawy ewentualnych kar nie chce komentować.

Selektywna wycinka

Jak zapewniał w listopadzie Ratusz, pod topór pójść miały przede wszystkim klony jesionolistne (757 drzew i 3000 sztuk podrostu) oraz pojedyncze sztuki robinii akacjowej, topoli kanadyjskiej, topoli włoskiej i klonu srebrzystego.

- To selektywna wycinka, obejmuje tylko gatunki nierodzime - zastrzegał wówczas Marek Piwowarski, pełnomocnik miasta ds. Wisły.

Ponadto 1500 tzw. żywokołów (ściętych fragmentów drzew, które mogą wypuścić nowe korzenie) miało być zadołowanych, a cały teren objęty pracami - obsadzony trawą. Zamówienie obejmowało też przycinanie krzewów, karczowanie, cięcia formujące i wywiezienie wykrotów drzew naniesionych przez wodę.

Łukasz Wieczorek/TVN24
bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 23:26 ~eni

  Mieszkam nad samą Wisłą, owszem co roku patrze na tę wysoką wode ze przerazeniem, ale na utrate drzew z większym bólem. Zdewastowali tak piękny, dziki i ostatni przyjemny krajobraz w tym mieście :/

 • niestety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 02:01 ~niestety

  NIEBEZPIECZENSTWO- STARA ŚPIEWKA, JAK ZAWSZE TEN SAM POWÓD, chodzi o kradzież drewna, szlachetnego i drogiego np. dębowego z potęznych objętościowo pni starych drzew! Niebezpieczeństwo to stwarzają ludzie którzy niszczą przyrodę, degradują środowisko, a tu marnotrawią pomniki przyrody- tak, bo stare drzewa są pomnikami przyrody, ! nawet stare, zbutwiałe stanowią ważny składnik ekosystemu, stanowią schronienie i pożywienie dla zwierząt, wzbogacają i kształtują faunę i florę oraz klimat, wpływają na stan gleby, zatrzymują w niej wilgość, zapobiegają erozji, zielone częsci drzew pochłaniają spaliny, metale cięzkie z zanieczyszczen powietrza, pomijaąc NAJWAŻNIEJSZY fakt że drzewa produkują tlen! a jeden dorosły człowiek potrzebuje do życia 4 drzew w swoim otoczeniu! dziwne że rosły 60, 80 lat a dopiero teraz komuś przeszkadzają!! PRZYKRE TO ŻE od paru lat WŁADZE polskich miast w zastraszającym tępie i przerażająco wielkiej skali! bezkarnie i bezmyślnie pozwalają na MASOWĄ rabunkową wycinkę starych drzew..a cenne drewno z tych drzew trafia w pazerne ręce urzędników i osób zlecających wycinki.........

  Anastazja~Anastazja

  Tragedia co się dzieje z przyrodą. W moim mieście wspólnoty mieszkaniowe wycinają piękne drzewa, żeby nie płacić za grabienie liści. W zeszłym roku w maju w takich zarośniętych krzakami zakątkach pięknie śpiewały słowiki. Niestety wycięli wszystko, została pustynia.Zbliża się maj i serce pęka. Drzewa, to słupy telegraficzne, ogołocone do jednego listka. Niestety prośby i groźby nić nie pomagają. Urzędnicy wtedy robią jeszcze na złość.Na każdą skargę, odpowiadają, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu.
  A te działania powodują te anomalia pogodowe, te wichury, które rozpraszały kiedyś drzewa, zwalają teraz dachy. Ale to nikogo nie obchodzi.Ach szkoda gadać.

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 01:58 ~Romek

  JAK ZAWSZE TEN SAM POWÓD, chodzi o kradzież drewna, szlachetnego i drogiego np. dębowego z potęznych objętościowo pni starych drzew! Niebezpieczeństwo to stwarzają ludzie którzy niszczą przyrodę, degradują środowisko, a tu marnotrawią pomniki przyrody- tak, bo stare drzewa są pomnikami przyrody, ! nawet stare, zbutwiałe stanowią ważny składnik ekosystemu, stanowią schronienie i pożywienie dla zwierząt, wzbogacają i kształtują faunę i florę oraz klimat, wpływają na stan gleby, zatrzymują w niej wilgość, zapobiegają erozji, zielone częsci drzew pochłaniają spaliny, metale cięzkie z zanieczyszczen powietrza, pomijaąc NAJWAŻNIEJSZY fakt że drzewa produkują tlen! a jeden dorosły człowiek potrzebuje do życia 4 drzew w swoim otoczeniu! dziwne że rosły 60, 80 lat a dopiero teraz komuś przeszkadzają!! PRZYKRE TO ŻE od paru lat WŁADZE polskich miast w zastraszającym tępie i przerażająco wielkiej skali! bezkarnie i bezmyślnie pozwalają na MASOWĄ rabunkową wycinkę starych drzew..a cenne drewno z tych drzew trafia w pazerne ręce urzędników i osób zlecających wycinki.........

  prażanin~prażanin

  Było pięknie, oaza natury w mieście, a teraz aż przykro patrzeć, tylko piach i pojedyncze podrosty. Niestety efektem rocznej wycinki jest szkaradna pustynia, po której odechciewa się spacerować.
  TVN warszawa które walczy o bary mleczne czy barki na Czerniakowie jakoś nie zainteresowało się przez rok tą sprawą mimo moich licznych e-mailów, i myślę że nie tylko moich..

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 01:57 ~taka prawda

  wycinają bo władze miast rozpisują dla firm przetargi na nowe inwestycje, potem ktoś dostaje w łapę, przychodzi zwycięska firma i wycinają bo ...żeby stawiać "te cuda architektury"..parkingi, chodniki, markety, sklepy, budy straganowe, stacje benzynowe, ciągłe poszerzanie dróg, ronda.. Nikt nie pomyśli że te " piękne cuda architektury" powstają w miesiąc lub dwa, a takie drzewa wzrastało 50, 60, 70 i więcej lat.........a oni ścinają je w niecałą godzinę. Niebawem już wszędzie nastanie szaro bura betonowa pustynia w którtej nie będzie czym oddychać...

 • ewans

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 01:56 ~ewans

  jasne na pierwszy oka widać że drzewa były imponująco piękne, potężne zdrowe, zielone zdrowe oczywiście.Zresztą osoby mieszkające tam to potwierdzają, tam był wspaniały zielony park. wycięto wszystko, bo "trza" stawiac obiekty, stadiony a to wszystko pod pretekstem przygotowań doEuro ( budowy dróg, chodników, dojazdów, autostrad,stadionów) wydali specustawę w wyniku czego bezkarnie i bez przeszkód WYCINAJĄ TYSIĄCE ZDROWYCH STARYCH WSPANIAŁYCH DRZEW!!!! niszczą przyrodę, niszczą krajobraz, niszczą dziedzictwo narodowe! żygam na to Pierdolone Euro, 2 tygodnie i będzie po temacie! Pozostanie betonowo asfaltowa pustynia.

 • sardika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 01:55 ~sardika

  bzdura to jest najczęstszy kit jakim operują polscy drogowcy.. Drzewo można kosmetycznie przyciąć, lub leczyć, nie trzeba od razu wycinać. A le jak ktoś potrzebuje drewna na nowe podłogi albo chce poszerzyć obiekt handlowo- rozrywkowy, to wszystko jasne.

 • Wati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 01:54 ~Wati

  A ile lat trzeba żeby były takie jak tamte 80 lat lub więcej, my juz nie dożyjemy , nie zobaczymy ich w takiej wspaniałe okazałości!!!!!!!!!!!!!!!Jak widać strasznie chore te drzewa pewnie za mocno zielone i uliścione...niektórych ratuszowych urzędasów z rodzinami też powinno się wyciąć albo przesadzić do afryki niech tam w pocie czoła sobie tną dżungle...

 • Lacedemon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 12:43 ~Lacedemon


  Spirifer~Spirifer

  Wreszcie!!! Trzeba było zagrożenia powodziowego, aby urzędasy z Ratusza zrozumiały, że te wszystkie zielone organizacje to EKOTERORYŚCI!!! Co jest ważniejsze ptaszki czy Mieszkańcy? Wiadomo,że Mieszkańcy Warszawy! Ekolodzy dezintegrują prace budowlane i rewitalizacyjne w całym mieście. Np: Na budowie przyczółka mostu Północnego wstrzymano pracę na kilka tygodni z powodu kaczki i trzech kaczątek. Przecież to absurd!!! Wszystkim ekologom zależy na wyciągnięciu kasy z Miasta, albo od inwestorów. Pani Dorocie Zielińskiej radził bym obejrzeć zdjęcia z zalanych miast w ostatniej powodzi.Zapewne szanowna pani mieszka daleko od Wisły i nie obawia się o zamoczenie swoich szanownych czterech liter.
  ART~ART

  Hehehehhe co racja to racja :)

  Najgorsi z najgorszych sa korporacyjni biznesterroryści. Żywią się ludzkimi nieszczęściami i krwią

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 12:33 ~greg

  "Wisła nazywana jest przez przyrodników "ostatnią dziką rzeką Europy".

  a to stad sie wzieło, że Polska to dziki kraj?

 • Hey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 10:58 ~Hey

  Rozumiem że to coś co wycięto to są drzewa? Aha, ja dotychczas myślałem że tak wyglądają krzaki, ale rozumiem dla ekologów nawet Malina pospolita będzie drzewem dorodnym, jeśli tylko kasę można wyciągnąć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »