Informacje

21.02.2019 15:47 "Substancja ropopochodna"

Wyciek na Kanale Żerańskim:
udało się usunąć plamę

SERWISY:

Straż pożarna informuje, że usunięto plamę, która utworzyła się w poniedziałek, po wycieku substancji ropopochodnej w Kanale Żerańskim.

- Udało się usunąć plamę. Oczywiście mogły pozostać jeszcze jakieś śladowe ilości substancji, ale strażacy kontrolują miejsce – poinformował nas w środę po południu Robert Dziubak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Jakie było źródło?

Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. - Strażacy pozostawili na kanale rękawy sorpcyjne, które są rozstawione pod mostem przy Marywilskiej. Tworzą podwójną zaporę, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się substancji – relacjonował.

I zapewnił, że na wodzie nie widać już żadnych oleistych plam.

- Na razie nie udało się ustalić, co to za substancja ani skąd pochodzi. Prawdopodobnie wyciekła ze statku, który osiadł na dnie kanału w styczniu – dodał Dziubak.

- Trudno jest ustalić osobę winną wycieku. Prawdopodobnie dalsze postępowanie będzie prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - poinformowała z kolei Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji.

"Sprawa została przekazana"

WIOŚ zajął się wyjaśnieniem okoliczności tej sprawy. Inspektorzy podejrzewają, że do wycieku doszło, gdy statek był podnoszony.

- Mając na uwadze powyższe ustalenia oraz fakt, że tego rodzaju działalność w zakresie żeglugi śródlądowej nie jest objęta obowiązkiem uzyskania pozwolenia na korzystanie z wód, sprawa ta została przekazana do dalszego prowadzenia do Państwowego Gospodarstwo Wodnego Wody Polskie, które są właściwe do podjęcia dalszych działań w sprawie - poinformował nas Krzysztof Gołębiewski z WIOŚ.

Dodał też, że Kanał Żerański jest we władaniu przedsiębiorstwa i to ono jest odpowiedzialne za jego uprzątnięcie i ewentualne wyegzekwowanie od sprawcy wycieku kosztów oczyszczenia wody. Gołębiewski zaznaczył, że WIOŚ będzie monitorował działania podejmowane w tej sprawie przez Wody Polskie.

Spróbowaliśmy skontaktować się z właścicielem statku, który osiadł w styczniu na Kanale Żerańskim. Bezskutecznie. W styczniu także nie chciał komentować sytuacji statku.

pk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »