Informacje

12.05.2015 10:56 ćwiczenia RENEGADE – KAPER

Wycie syren, trening na lotnisku. Służby ćwiczą w Warszawie

SERWISY:

Czytelnicy portalu tvnwarszawa.pl informują, że w różnych dzielnicach słychać we wtorek wycie syren, a nad Bemowem był widziany samolot wojskowy. Ratusz uspokaja: to tylko ćwiczenia. Treningi odbywają się też na Lotnisku Chopina - podaje port lotniczy. Nasz reporter zarejestrował akcję służb.

- Po godz. 10:00 na Bielanach słychać było wycie syren najpierw raz, a po jakimś czasie drugi raz. Wiadomo, że użycie syren na okoliczność święta Państwowego raczej nie wchodzi w grę - napisał na warszawa@tvn.pl nasz czytelnik, Paweł.

Informacje o syrenach dostaliśmy też ze Śródmieścia, Ursynowa, Włoch, Mokotowa i Bemowa.

Czytelnik z Bemowa zauważył też nad dzielnicą samolot wojskowy.

"Samolot też jest częścią ćwiczeń"

"We wtorek w godz. 6.00-19.00 zostanie uruchomiony system syren alarmowych z serią sygnałów treningowych"- informował w poniedziałek urząd miasta.

"W związku z prowadzonymi ćwiczeniami taktyczno-specjalnymi pod kryptonimem Renegade-Kaper 15/I, uruchomione zostaną treningowe syreny alarmowe dotyczące zagrożenia z powietrza. Ogłoszenie alarmu nastąpi poprzez emisję sygnału akustycznego modulowanego przez 3 minuty. Odwołanie alarmu oznajmi 3 minutowy sygnał akustyczny ciągły" - czytamy w komunikacie. Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie systemu ostrzegania.

Magdalena Łań z biura prasowego ratusza we wtorek w rozmowie z tvnwarszawa.pl uspokaja naszych czytelników:

- Samolot też jest częścią dzisiejszych ćwiczeń. Jego pojawienie się miało wywołać prawidłową reakcję służb, czyli natychmiastowe włączenie syren alarmowych - mówi.

To nie pierwszy taki test - czytaj więcej.

Zobacz też: dźwięk syreny wywołał niepokój na Woli. Urządzenie włączyło się po awarii.

Dlaczego wyły syreny? W sierpniu zeszłego roku mieszkańców Żoliborza zaniepokoił ich dźwięk. Skojarzyli go z zagrożeniem wojną.

Trenują na lotnisku

W ćwiczeniach bierze też udział Lotnisko Chopina. Jak poinformował rzecznik portu, Przemysław Przybylski:

"Dziś przed południem w polskiej przestrzeni powietrznej oraz na Lotnisku Chopina w Warszawie przeprowadzone zostanie ćwiczenie taktyczno-specjalne przeciwdziałania atakom terrorystycznym z powietrza oznaczone kryptonimem Renegade–Kaper.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie procedur współdziałania oraz przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza. Scenariusz ćwiczenia zakłada m.in. przechwycenie w locie statku powietrznego opanowanego przez terrorystów i zmuszenie go do lądowania na Lotnisku Chopina."

- Są to ćwiczenia. Nie ma zagrożenia. Wjeżdżamy właśnie na płytę lotniska – przekazał o 11.00 kpt. Michał Konopka z zespołu prasowego straży pożarnej.

 

 

 

 

 

 

W wielu miastach

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, scenariusz cyklicznego ćwiczenia "Renegade–Kaper" przewiduje tym razem możliwość ataków terrorystycznych na obiekty infrastruktury krytycznej i morskiej oraz na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem opanowanego przez terrorystów obiektu latającego lub pływającego.

W ramach ćwiczenia w wybranych regionach kraju odbędzie się próba systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

W ćwiczeniu oprócz wojska wezmą udział inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, co - zaznacza Dowództwo Operacyjne RSZ - może wywołać pewien niepokój społeczny.

Poza jednostkami podległymi Dowództwu Generalnemu RSZ, Żandarmerią Wojskową, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego będą to Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, policja, Straż Graniczna, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, PLL Lot, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Urząd Morski oraz administracja rządowa.

PAP/ep/ran/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »