Informacje

26.06.2018 07:00 trafią do muzeum

Wyciągną "czterech śpiących"
z magazynu. I wyeksponują

SERWISY:

 

Pomnik "czterech śpiących" wróci. Nie stanie jednak na placu Wileńskim. Muzeum Historii Polski ma wobec niego inny plan.

W 2011 r., w związku z budową drugiej linii metra, pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni znany powszechnie jako "czterech śpiących" przeniesiono i oddano do renowacji. Monument nie wrócił jednak na swoje miejsce, ponieważ warszawski Sąd Rejonowy orzekł, że obiekt nie spełnia wymogów stawianych przed pomnikiem. "W obecnych realiach politycznych z krajobrazu naszego kraju zniknęło wiele pomników dokumentujących poprzednią epokę" - stwierdził wówczas sąd zalecając rozbiórkę pomnika.

Teraz – jak informuje Muzeum Historii Polski - żołnierzy z pochylonymi głowami będzie można znów zobaczyć. Monument zostanie "wyciągnięty" z magazynów.

"Jest teraz symbolem epoki stalinowskiej"

- Jesteśmy w kontakcie z biurem stołecznego konserwatora zabytków. Jako Muzeum Historii Polski przejmiemy w depozyt figury pomnika Braterstwa Broni. I te cztery postacie - dwóch żołnierzy radzieckich i dwóch polskich - będą zaprezentowane na przygotowywanej przez nas wystawie stałej Muzeum Historii Polski. Będą w części dotyczącej instalowania komunizmu w Polsce – informuje Anna Piekarska zastępca dyrektora Muzeum Historii Polski.

Szczegółów jednak zdradzać nie chce. - Trwają ostatnie uzgodnienia, wkrótce przejmiemy figury. Ekspozycja jest w trakcie przygotowań – dodaje Anna Piekarska.

Przedstawicielka muzeum nie informuje też, w jakiej formie pomnik pojawi się na ekspozycji. Zdradza jedynie, że celem nie jest jego "dokładne odtworzenie".

- Pomnik jest symbolem epoki stalinowskiej, chodzi nam o pokazanie tego symbolu w odpowiednim kontekście historycznym. Prace nad wystawą stałą trwają – kończy.

Wybudowany w 1945 roku

Pomnik Braterstwa Broni, zwany pomnikiem "czterech śpiących", został wybudowany w 1945 r. na placu Wileńskim, na warszawskiej Pradze Północ. Autorstwo przypisuje się radzieckiemu majorowi A. Nieńko. Jest on także autorem Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim - monumentu, który prawdopodobnie wkrótce podzieli los "czterech śpiących".

Projekt zrealizowali architekci i rzeźbiarze pracujący w Biurze Odbudowy Stolicy. Początkowo rzeźby były jedynie gipsowymi odlewami, które w 1947 r. zastąpiono odlewami w brązie, uzyskanym z przetopienia niemieckiej amunicji. Na cokole pomnika umieszczono napis: "Chwała bohaterom Armii Radzickiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945".

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cieślanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2019 23:42 ~Cieślanin

  Ja bym postawił w miejsce pomnika "czterech Śpiących" pomnik Św. Michałowi Archaniołowi by chronił warszawską Pragę przed "czterema śpiącymi".

 • Sebek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 21:40 ~Sebek

  fadsfad~fadsfad

  dzięki Armii Czerwonej Polacy nie tylko odzyskali wolność, ale także udało się odbudować kraj i staliśmy się potęgą gospodarczą- po 89 roku gdy straciliśmy wolność wszystko zostało rozkradzione

  ...a potem się obudziłeś w mokrym prześcieradle.

 • bohater w drugiej linii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 19:56 ~bohater w…

  Monter~Monter

  Stalin wydał dowódcom frontów dyrektywy do wyłapywania oddziałów AK, dążących na pomoc powstaniu i przedzierających się przez linię frontu do Warszawy.

  To napisał ten sam MONTER co walczył w powstaniu i przeżył w Londynie ???

 • Monter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 12:32 ~Monter

  Stalin wydał dowódcom frontów dyrektywy do wyłapywania oddziałów AK, dążących na pomoc powstaniu i przedzierających się przez linię frontu do Warszawy.

 • Dumna Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 12:00 ~Dumna Praga

  Nasza Praga~Nasza Praga

  Na pomniku są dwaj POLSCY żołnierze w rogatywkach i w płaszczach polskiego kroju ! Warszawskiej Pragi nie wyzwoliła ani AK, ani Armia Andersa tylko Armia Czerwona i Wojsko Polskie ( określenie "Ludowe" nigdy nie było oficjalne ! )

  Jaki to sobie niech przestawia pruskie pomniki w Opolu ! Tu jest NASZA Warszawa !

 • fadsfad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 07:57 ~fadsfad

  dzięki Armii Czerwonej Polacy nie tylko odzyskali wolność, ale także udało się odbudować kraj i staliśmy się potęgą gospodarczą- po 89 roku gdy straciliśmy wolność wszystko zostało rozkradzione

 • Zygmunt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 07:43 ~Zygmunt

  Działania Armii Czerwonej i ZSRR przyniosły bezpośrednio 30 mln ofiar – w tym 2 mln mieszkańców II RP zostało bezpośrednio pokrzywdzonych poprzez wywózki na Syberię, mordy, zabójstwa, przesiedlenia i gwałty.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 21:13 ~Polak

  W roku 1939 Armia Czerwona uczestniczyła w agresji na Polskę. W latach 1939-1941 była jednym z narzędzi terroru i okupacji połowy Rzeczypospolitej Polskiej. Po roku 1944 rozpoczęło nowy okres zniewolenia Polski.

 • konkrety prosze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 20:01 ~konkrety prosze

  rodak~rodak

  System sowieckiej Rosji zabił ponad 30 milionów istnień.

  No dobra, ale ilu z tego ludzi ?
  Istniania to tez konie z armii Budionnego i krowy w czasie glodu na Ukrainie.

 • madry adas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 19:59 ~madry adas

  dzięki Armii Czerwonej 38 milionów Polaków może mówić po polsku.

  Cześć chwała i bohaterom!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »