Informacje

24.04.2019 06:32 grzybowska 37

Wyburzyli przedwojenną kamienicę. "Nie była nośnikiem wartości zabytkowych"

SERWISY:


Po przedwojennej kamienicy przy Grzybowskiej 37 pozostały już tylko gruzy. Nie udało się jej ocalić i wpisać do rejestru zabytków. Dlaczego? Urząd wojewódzkiego konserwatora zabytków tłumaczy, że "na skutek wojennych zniszczeń i późniejszych przebudów utraciła ona pierwotny autentyzm" i nie była "nośnikiem wartości zabytkowych".

Rozbiórka przedwojennego budynku ruszyła w ubiegły czwartek. Po weekendzie, w miejscu dawnej kamienicy można było zobaczyć stertę gruzu.

Burmistrz Woli zapewniał, że próbował temu zapobiec i wnioskował do wojewódzkiego konserwatora zabytków, by wpisał kamienicę do rejestru zabytków. Ten, choć w styczniu ubiegłego roku wszczął oficjalną procedurę, po ośmiu miesiącach zakończył ją negatywną decyzją. Nie pomogło odwołanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W lutym decyzja o odmowie wpisu stała się prawomocna.

"Uległa trwałym i nieodwracalnym zmianom"

Na prośbę tvnwarszawa.pl rzeczniczka konserwatora Agnieszka Żukowska wytłumaczyła powody tej decyzji. Przy okazji przypomniała też historię kamienicy.

Budynek powstał na przełomie lat 1936/1937. Jak pisze rzeczniczka, w trakcie Powstania Warszawskiego pocisk artyleryjski uszkodził jego północno-zachodni narożnik. Po wojnie został odbudowany "w formach znacznie uproszczonych". Z kolei lata 60. przyniosły jego przebudowę, na którą składały się "nadbudowa o jedno piętro, zamurowanie przejazdu bramnego, zmiana witryn sklepowych na okna, przebudowa wnętrz".

"Cały budynek został wyremontowany przy użyciu współczesnych materiałów budowlanych. Zdaniem mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków jego obecna forma nie jest nośnikiem wartości artystycznych, natomiast na skutek wojennych zniszczeń i późniejszych przebudów utracił on pierwotny autentyzm i jako taki nie jest nośnikiem wartości zabytkowych" - informuje Żukowska.

I zaznacza, że stanowisko konserwatora zostało potwierdzone przez dwie niezależne opinie specjalistyczne. Ich autorami byli profesor Marta Leśniakowska z Instytutu Sztuki PAN oraz doktor Tomasz Śleboda z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

"W obu ekspertyzach stwierdzono jednoznacznie, że kamienica na skutek powojennych przekształceń uległa trwałym i nieodwracalnym zmianom przesądzającym o pełnej utracie wartości artystycznych, naukowych i historycznych" - wyjaśnia Żukowska.

Przed wojną na terenie działki przy Grzybowskiej 37 mieściła się słynna palarnia kawy Pluton. Jak precyzuje rzeczniczka, znajdowała się ona dokładnie w nieistniejącej (po wojnie - red.) oficynie w tylnej części posesji. "W budynku frontowym nie zachowały się żadne materialne ślady jej funkcjonowania" - dodaje.

"Odtworzenie części elewacji istniejącego budynku"

Decyzję o rozbiórce budynku, na początku stycznia, podjął powiatowy nadzór budowlany. Uzasadnił ją złym stanem technicznym budynku.

Zanim do tego doszło powiatowy inspektor zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Jak przeczytaliśmy w skanie decyzji, którą udostępnił w mediach społecznościowych burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski, pismo pozostało bez odpowiedzi "w ustawowym terminie". "Obiekty budowlane niewpisane do rejestru, a objęte ochroną konserwatorską, nie podlegają bezwzględnemu wyłączeniu spod regulacji art. 67 ust. 1 ustawy Prawo budowlane" - zaznaczono.

Rzeczniczka konserwatora tłumaczy teraz, że w związku ze stwierdzeniem braku wartości zabytkowych, wniosek PINB pozostawiono bez odpowiedzi w trybie tzw. "samouzgodnienia".

"Obecnie w urzędzie procedowany jest wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich w sprawie nowo projektowanej zabudowy na działce przy ulicy Grzybowskiej 37, uwzględniającej odtworzenie części elewacji istniejącego budynku" - pisze Żukowska.

Jak podała w ubiegłym roku "Gazeta Stołeczna", do rozbiórki budynku dążył prywatny inwestor, by w miejscu starej kamienicy wybudować nowoczesny apartamentowiec. W artykule znalazły się nawet wizualizacje inwestycji przygotowywanej przez firmę Matexi.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • won

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 09:40 ~won

  AdUrbem~AdUrbem

  Bardzo dobrze bo miasto to nie skansen! Centrum miasta powinno być nowoczesne z estakadami parkingami także podziemnymi i z wieżowcami.

  to wyejdz sobie do usa i nie zawracaj glowy

 • co innego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 08:43 ~co innego

  Nie będę po niej płakał. Za to z niepokojem patrzę na to, co się dzieje na rogu Prostej i Żelaznej...

 • Herkules Poirot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 22:36 ~Herkules Poirot

  AdUrbem~AdUrbem

  Bardzo dobrze bo miasto to nie skansen! Centrum miasta powinno być nowoczesne z estakadami parkingami także podziemnymi i z wieżowcami.

  Dobrze sie czujesz? Podać wody?

 • ironia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 21:11 ~ironia


  Niestety~Niestety

  Pewne kręgi w naszej i ościennych dzielnicach na siłę chcą rozbudowy dzielnicy o nowoczesne budowle na miarę nazw "Tower". Przecież niedawno wprowadzili się Ci ludzie z okolicznych wiosek i myśleli, że zamieszkają w city na miarę Manhattanu. Sprzedali ojcowiznę i chcieliby rodzinie pochwalić się zdjęciami na tle drapaczy chmur.
  anty_błazen~anty_błazen

  Ja byłbym nawet za, wolałbym jednak, żeby na zwałkę szła wielka płyta zamiast kamienic.

  Do tego jeszcze Ci nowocześni wizjonerzy budowy nowoczesnych miast każą wyprowadzać się z miast na prowincje i zakup samochodów po to by dojeżdżać do tych szklanych pudełek.

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 19:38 ~AdUrbem

  Bardzo dobrze bo miasto to nie skansen! Centrum miasta powinno być nowoczesne z estakadami parkingami także podziemnymi i z wieżowcami.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 18:43 ~wawa

  JAn~JAn

  Powinni wyburzyć ten wielki szkarady blok co stoi za rozbieraną kamienicą!

  A bo to jeden taki tam stoi. Fakt szkaradne są.

 • JAn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 17:39 ~JAn

  Powinni wyburzyć ten wielki szkarady blok co stoi za rozbieraną kamienicą!

 • AdiWawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 16:01 ~AdiWawa


  AdiWawa~AdiWawa

  Nie widziałem projektu co mają wybudować, ale zakładam że jakiegoś kolejnego potwora.

  Z tego wszystkiego mogli tylko neon zdemontować i do muzeum...
  Rycho~Rycho

  Wybudują coś w obowiązującym obecnie stylu szklarniowo-rusztowaniowym. Nowi warszawiacy będą mieli widok przypominający rodzinne strony..


  Nie mam nic przeciwko budowaniu nowego, ale żeby to choć było z gustem i smakiem, albo choćby wywodziło się od jakichś dobrych architektów.

 • Cyxec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 15:36 ~Cyxec

  Herkules Poirot~Herkules Poirot

  i tak właśnie jest.Przyjezdny, który ma jakas władze, niszczy resztki prawdziwej Warszawy. niech ich szlag trafi.

  Coz. Dla dobrego pana liczy sie kasa. Komus ta dzialke opchneli i az musial konserwator wojewodzki oczy zamknac aby nie zauwazyc, ze ro jedna z ostatnich kamienic z historia. Bedzie kolejna kacza wieza i bedzie pieknie.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 13:52 ~WAW

  Donald 11~Donald 11

  Rozkoszny urzędniczy bełkot. Po polsku byłoby: kamienica nie była zabytkowa.

  Tamten w filmie był ceglany,. ten jest otynkowany

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »