Informacje

23.05.2015 08:17 raking tvnwarszawa.pl i Miesta

Wybraliśmy 10 najlepszych murali w Warszawie

SERWISY:


Często są gigantyczne i kolorowe, ale czasem też małe i czarno-białe. Wywołują uśmiech, zachwycają i skłaniają do myślenia. Gigantyczne murale zmieniają oblicza szarych budynków i stają się ich największymi atrakcjami. Wspólnie z jednym ze znanych streetartowców wybraliśmy po 5 wyróżniających się prac. Naszym partnerem w tym wyborze był Mateusz Ściechowski, znany jako Miesto.

- Murale artystyczne zaczęły powstawać w Warszawie około 10 lat temu - mówi Miesto. - Prawdziwy boom na tego typu prace wybuchł 5-6 lat temu, kiedy miasto zaczęło wspierać takie działania kulturalne - dodaje. Dziś murale na stołecznych blokach to w zasadzie chleb powszedni. Wybór nie był więc łatwy. Jednak udało się nam wyselekcjonować po 5 najlepszych prac.

Najlepsze murale według Miesto


Jak podkreśla streetartowiec, przy wyborze swojej "piątki" skupiał się na walorach artystycznych. Nie zależało mu na tym, by wyróżnić prace mieszczące się w "głównym nurcie", kolorowe, ale nie mające za wiele do powiedzenia, lecz te, które techniką wykonania oraz kontekstem wnosiły coś więcej. Oto jego wybór.

Złota 73, autor: Eltono

Mural został stworzony w 2011 roku przez francuskiego artystę Eltono, którego prace znajdują się także na budynkach w Nowym Jorku, Sao Paulo, czy Londynie. Praca zatytułowana "Linie proste" została stworzona w ramach akcji "Updates" zorganizowanej przez fundację Vlepvnet. W tworzenie "włączyli się" także mieszkańcy bloku, którzy karmili i gościli Eltono.

Puławska 143 (przy m. Wilanowska). autor: Simpson

Praca powstała w 2012 roku w ramach Street Art Doping. Mural przedstawia postać z kreskówki nawiązującą do serii Looney Tunes. Do postaci z filmów animowanych często w swoich pracach odnosi się autor - Simpson. Postać wskazuje palcem na ulicę Puławską. Pojawiające się na muralu słowo "bailout" to w wolnym tłumaczeniu ratowanie przed upadłością.

os. Dudziarska, autor: Grzegorz Drozd

Murale wykonano w 2010 roku ma bocznych ścianach trzech bloków na osiedlu Dudziarska. Praca odnosi się do "Czarnego kwadratu na białym tle" Kazimierza Malewicza. Murale wykonano są na niskich blokach socjalnych. Mają odnosić się do niesławnego osiedla, które miało stać się miejscem zamieszkania dla osób z wyrokami eksmisyjnymi. Praca spotkała się z dużymi kontrowersjami, bo zdaniem niektórych jeszcze bardziej potęgowała smutną atmosferę miejsca.

Wołomińska 54, autor: Vova Vorotniow

Mural powstał w 2011 roku. Jego autorem jest ukraiński grafficiarz Vova Vorotniow. Jego twórczość odznacza się pozostawianiem śladów, które on sam nazywa "indeksami". Często prace jego są pozbawione głębszego znaczenia, efekt jest często jedynie artystycznym gestem.

Sławińska 4, autor: Daniel Tagno

Mural powstał w 2013 roku w ramach akcji "Updates". Jego twórcą był niemiecki artysta Daniel Tagno. Powstał on na jednym z bloków na Woli przy ul. Sławińskiej 4. Kolejowej. Praca wyróżnia się niecodziennym sposobem powstawania. Tagno wykorzystał narzędzie pozwalające użyć kilkunastu aerozoli jednocześnie. Mural przestał istnieć w lutym 2104 roku, ponieważ na miejscu rozpoczęto budowę nowego bloku.

Wybór tvnwarszawa.pl

Inaczej, niż Miesto, chcieliśmy nasz wybór oprzeć nie na względach artystycznych (nie zapominając o nich), a głównie na względach estetycznych. Braliśmy też pod uwagę  jakie w naszej ocenie zainteresowanie wzbudzają te prace u samych warszawiaków. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem najbardziej przykuwają wzrok. Tak wygląda nasza "piątka".

Sienna 45, autor: Blu

Mural znanego włoskiego streetartowca umieszczony na kamienicy pod Żaglowcem. Praca powstała w 2010 roku. Symbolizuje żołnierzy-marionetki. Postaci w mundurach i hełmach noszą emblematy sierpa i młota oraz symbole amerykańskich dolarów. Praca miała być zastąpiona inną na jubileusz 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Jednak pod wpływem protestów Instytut Teatralny wycofał się ze swojego pomysłu.


Racławicka 17, autor: Dome

Mural autorstwa niemieckiego artysty powstał w ramach festiwalu Street Art Doping w 2013 roku. Odnosi się do silnych więzi, łączących rodzinę. Postaci zwierząt występują tu na zasadzie alegorii. W pracy widać inspirację klasycyzmem oraz barokiem.


Dolna 37, autor: Pixel Pancho

Mural przedstawiający mechanicznego centaura powstał w ramach Street Art Doping w 2012 roku. Centaur w rzymskim hełmie celuje z łuku do mechanicznego jelenia. Mural zajmuje całą powierzchnię ściany budynku. Jego autorem jest artysta z Turynu.


Radzymińska 150, autor: Twożywo i Farbfieber

Mural powstał na Targówku w ramach współpracy polskiej i niemieckiej grupy w 2010 roku. Stworzono go w ramach projektu "go west – go east" z okazji 20-lecia partnerstwa miast Warszawa – Dusseldorf. Sami artyści pisali o nim tak: "Sztuka intensywnie i w zagęszczonej formie odzwierciedla rozwój i osiągnięcia danego społeczeństwa oraz przekazuje na wiele sposobów jego myśli, życzenia i pragnienia, jak również jego postawy religijne i światopoglądowe."

Tamka 37, autor: Marcin Urbanek

Jeden z dwóch murali powstałych w 2010 roku na kamienicy przy Muzeum Fryderyka Chopina. 300-metrowa praca powstała w celu uczczenia urodzin słynnego polskiego kompozytora.

Co sądzicie o naszym wyborze? Zgadzacie się z nim? a może wybralibyście zupełnie inne prace? Zachęcamy do pisania na naszą skrzynkę: warszawa@tvn.pl.

Takie ogromne dzieła sztuki pojawiły się również w wielu miejscach Polski. Ich zdjęcia można przesyłać na Kontakt 24.

ep

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • elgrzesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2015 12:01 ~elgrzesio

  A gdzie w tym jest Pileckiego ... Wszyscy tylko biedne dzielnicę chwalą, tez z Dudziarskiej naprawdę kozak nie ma co czarna ściana. Szarobure bloki to na Ursynowie bez murali mamy :P

 • Sido

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 22:13 ~Sido

  Murale to fajna rzecz,jeszcze fajniej by było gdyby miasto zaczęło pomagać w remontach i ta szarzyzna zniknęła z Pragi .

 • PGD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 18:58 ~PGD

  Naprawdę dużo fajnych murali jest na Pradze. Pod takim względem kultury, kreatywności to Praga jest niesamowitym miejscem. Ostatnio przez te nalepiane plakaty się o niej źle mówiło, ale moim zdaniem żadna inna dzielnica nie oddziałuje tak pozytywnie na artystów. To prawdziwie kreatywne miejsce.

 • woj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2015 12:32 ~woj

  zdecydowanie brakuje: Mińska 12

 • sroczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2015 12:05 ~sroczka

  bo to wybór jest

 • Emi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2015 12:03 ~Emi

  moim ulubionym są śpiące misie przy pawilonach ;)

 • marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2015 13:37 ~marian

  brakuje murala Młynarska 34, przy Żytniej
  http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/centrala/odsloniecie-muralu-ipn-i-dzielnicy-wola-m.-st.-warszawy-o-zbrodni-wolynskiej-warszawa,-10-lipca-2013

 • em84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2015 11:58 ~em84

  a gdzie robot ACAB ze skrzyżowania grochowskiej ze wspólną drogą?

 • Asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2015 11:35 ~Asia

  a mi brakuje Okopowa, róg Leszno

 • panna nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2015 10:38 ~panna nikt

  a gdzie Mińska 12 i Bliska 23? Tych zdecydowanie brakuje w zestawieniu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »