Informacje

15.03.2012 06:55 pod obstrzałem pytań

Wybory rektora UW. Zostało trzech kandydatów

SERWISY:


Trzech kandydatów zostało na placu boju o fotel rektora Uniwersytetu Warszawskiego. W środę zaprezentowali swoją wizję uczelni. Niezależnie od wyniku wyborów, nie zapowiada się na rewolucję.

W przedwyborczym spotkaniu miało wziąć udział pięciu kandydatów wskazanych w zeszłotygodniowym głosowaniu przez elektorów. Prof. Włodzimierz Lengauer i prof. Tadeusz Tomaszewski, którzy do finałowej piątki przeszli z najmniejszą liczbą elektorskich głosów, zrezygnowali z walki o zaszczytne stanowisko.

W tej sytuacji w największej auli Audytorium Maximum spotkali się trzej pretendenci: prof. Marcin Pałys, prof. Alojzy Nowak i prof. Marek Wąsowicz. Na początek przedstawili 15-minutowe prezentacje.

Pałys: ludzie i świat

- Popatrzmy gdzie jesteśmy i gdzie chcemy dotrzeć. Mamy za sobą cztery pomyślne lata – rozpoczął wystąpienie prof. Marcin Pałys z Wydziału Chemii, który jako jedyny przygotował prezentację multimedialną. Obecny prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej docenił sukcesy ostatniej kadencji - rosnący budżet, liczbę doktorantów i tematów badawczych, oraz rozmach inwestycyjny (24 projekty za ok. miliard złotych). – Chciałbym, żeby to były ambitne cztery lata – deklarował Pałys.

Priorytetem jego kadencji byłoby utrzymanie pozycji najlepszej i największej uczelni w Polsce oraz wzrost pozycji naukowej na arenie międzynarodowej. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim inwestując w ludzi. Prof. Pałys wskazał też na konieczność przyspieszenia informatyzacji uczelni. Z konkretów wymienił budowę domu studenckiego na Służewcu w systemie partnerstwa-publicznego.

Wąsowicz: misja i kultura

Drugi na mównicę wszedł prof. Marek Wąsowicz z Wydziału Prawa i Administracji. W swoim wystąpieniu dużo poświęcił misyjnej i kulturotwórczej roli uczelni. - Cywilizacyjna rola uniwersytetu pozostaje aktualna. Uniwersytet to coś więcej niż przedsiębiorstwo, szkoła wyższa czy zakład pracy – mówił prof. Wąsowicz. Przyszłe zadania sformułował bardzo szeroko. – Mamy tu szczególną misję do wykonania, zmienić zasady prawne i system finansowania dla całego systemu edukacji – tłumaczył. Wystąpienie byłego prorektora UW nie wyszło poza ogólniki. Zabrakło wskazania konkretnych metod w realizacji tych dalekosiężnych planów.

Nowak: jakość i biznes

Trzeci z kandydatów rozpoczął od zaskakującej deklaracji, że dwa poprzednie wystąpienia mogłyby być jego programem. – Uniwersytet Warszawski ma swoją misję, jest nią dążenie do prawdy – mówił prof. Alojzy Nowak z Wydziału Zarządzania.

Od pryncypiów szybko przeszedł jednak do konkretów. Zauważył, że kryzys i demografia nie sprzyjają rozwojowi nauki. Jak uniwersytet ma radzić sobie w trudnych czasach? Przede wszystkim powinien podnosić jakość nauczania i badań naukowych, znacznie zwiększyć wymianę naukową i poprawić warunków studiowania. – Ważna jest kontynuacja tego, co zostało zrobione. Takie miejsca nie znoszą rewolucji – tłumaczył dziekan Wydziału Zarządzania. Był to jedyny moment kilkugodzinnego spotkania, kiedy padło słowo "rewolucja" (w negatywnym kontekście).

Prof. Alojzy Nowak postulował nowoczesny marketing, większą obecność w mediach, dywersyfikację przychodów, interdyscyplinarność i bliższą współpracę z biznesem. – Ważne są marzenia i konsekwencja w ich realizacji – podsumował.

Rektor z wyboru, nie z konkursu

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na konfrontację ze społecznością akademicką. Kandydaci odpowiadali kolejno na konkretne pytania, dotyczące bardzo różnorodnej tematyki: e-learningu, nauki języków obcych, miejsc w akademikach, służby zdrowia, stypendiów czy braku utożsamiania się z uczelnią. W wielu sprawach kandydaci mówili jednym głosem, często uciekali w ogólniki.

Dużą ciekawość wzbudziło pytanie o stosunek do konkursów na stanowiska dziekanów i rektora. Prof. Alojzy Nowak, jako jedyny, zadeklarował się jako zwolennik konkursów na stanowiska dziekanów, wobec konkursu na rektora pozostając sceptycznym. Prof. Marcin Pałys przyznał, że wadą wyborów jest to, że nie zawsze wygrywa najlepszy, ale dają one mocniejszy mandat do sprawowania funkcji, niż w przypadku "wynajętego menadżera". – Lepszy system, to ten popierany przez środowiska akademickie – podsumował Pałys. Za podtrzymaniem status quo opowiedział się także prof. Marek Wąsowicz. – Musi funkcjonować jednolita zasada wyboru na wszystkich wydziałach. Wybór jest powszechnie akceptowalną formą – podsumował.


Prorektora już znamy

Sensacyjnie zabrzmiały odpowiedzi na pytanie o kandydaturę na stanowisko prorektora ds. studenckich. Trzej profesorowie zgodnie wymienili nazwisko obecnie sprawującej tę funkcję prof. Marty Kicińskiej-Habior.

Wybory odbędą się 18 kwietnia. Największe szanse na zwycięstwo daje się prof. Pałysowi. Zdobył najwięcej głosów elektorskich (122 głosy). Silną pozycję wyjściową daje mu sprawowane od czterech lat stanowisko prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej. Tę samą funkcję pełniła prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, kiedy obejmowała po prof. Piotrze Węgleńskim stanowisko rektora.

Kadencja rektora największej polskiej uczelni twa 4 lata. Można nim zostać maksymalnie dwa razy.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dzis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2012 11:37 ~dzis

  TAK dla AN

 • nowe szaty krola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 17:40 ~nowe szaty krola

  była studentka ~była studentka

  Prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak jest niesamowitym człowiekiem. Jego wykłady są zawsze oblegane ponieważ jako jeden z nielicznych wykładowców UW przekazuje wiedzę w sposób zrozumiały dla WIĘKSZOŚCI studentów. Dziękuję

  trzeba jeszcze raz przeczytać baśnie Andersena

 • krakowskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2012 15:31 ~krakowskie

  Wspaniale, ze UW ma takich kandydatow na Rektora.
  Niech wygra najlepszy.

 • komancz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 23:55 ~komancz

  Do ~dr43
  Przedstawienie słabej prezentacji w powerpoincie nie znaczy, ze ktoś lepiej wypadł. Prezentacja była bezbarwna, pełna dobranych z punktu widzenia urzędnika uniwersyteckiego "pozytywnych" danych. Niektóre z nich mogły budzić duży niepokój – choć nie to było zapewne celem jej Autora/Autorów. Jeśli nie było o to pytań tzn., że nikt tego nie analizował traktując jako „standardowe” wystąpienie sprawozdawcze i tyle. No i pomysł nowych akademików na Służewcu, gdzie UW ostatnio straciło na rzecz dewelopera nieruchomość jest dziwna, bo świadczy o nieznajomości tego małego kampusu. Może rozbudowa akademika na Smyczkowej tak, ale budowa tam bliżej pętli nowych będzie bardzo droga ze względu na uwarunkowania geologiczne… To prawda, że brak bazy socjalnej (akademiki) UW jest bardzo odczuwalny, ale raczej zadaniem nowego Rektora będzie "wychodzenie" w Urzędzie Miasta nowej lokalizacji dla miasteczka akademickiego z prawdziwego zdarzenia. Jest to jednak zadanie, no właśnie, dla menedżera z wizja i konsekwencją a nie dla tylko urzędnika…
  Na koniec. Z faktu, że inni kandydaci nie robili prezentacji nie wynika, że gorzej wypadli, ale postawili na inny sposób dotarcia do audytorium, które faktycznie chciało słuchać. A to ostatnie bardzo cieszy...
  Rzeczywiście kandydaci niewiele się różnili w sferze pomysłów...
  Mi osobiście wydaje się, że najbardziej dynamicznym i konkretnym był prof. Nowak, ale to moje subiektywne odczucie...

 • komancz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 23:39 ~komancz

  Do ~Marcin
  mowiac o kiepskim PR sugerujesz manipulacje. Wskazujac kto "nie wypadl lepiej" jako tego kto ja stosuje. To sie nazywa miekka dyskredytacja. Brzydki manewr bo bardzo skuteczny ;)

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 21:30 ~Marcin

  Bardzo dużo komentarzy wygląda tutaj jak kampania dość kiepskiego działu PR. Byłem na debacie, nie jestem elektorem, poszedłem tam z ciekawości. Prof. Nowak nie zrobił na mnie oszałamiającego wrażenia. Raczej wydawało mi się, że kandydaci wypadli porównywalnie, programy mają niemal identyczne, zgadzają się prawie we wszystkich punktach, także tutaj liczyć się będą pewnie jedynie zwykłe, ludzkie preferencje.

 • WZM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 15:36 ~WZM

  PROFESOR A. NOWAK ZDECYDOWANIE WYGRAŁ!!! TO NAJLEPSZY KANDYDAT - REKTOR NOWAK TO GWARANCJA ROZWOJU UW.

 • studentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 15:31 ~studentka

  ja również trzymam kciuki za prof. Nowaka, i potwierdzam, że sprawdza się zarówno jako wykładowca jak i dziekan WZ. Wydział jest naprawdę bardzo sprawnie zarządzany, bardzo dużo się dzieje, a dziekan Nowak to klasa sama w sobie. Ma naprawdę imponujący dorobek naukowy a przy tym jest niezwykle miłym i skromnym człowiekiem, bardzo zyskuje w bezpośrednim kontakcie. Proponuję wizytę na WZ, aż nie chce się wierzyć, że to wydział państwowej uczelni (i nie chodzi mi tylko o budynki i ich wyposażenie) - ot, taka miła odmiana w porównaniu choćby do innych wydziałów UW.

 • student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 14:10 ~student

  Merytorycznie wygrał wczoraj Prorektor Pałys

 • AAAAAAAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 13:58 ~AAAAAAAA

  TYLKO NOWAK NA REKTORA

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »