Informacje

14.10.2018 11:40 "Praga Połódnie"

Wyborczy uścisk dłoni
nad błędem ortograficznym

SERWISY:

Język polski - wiadomo - do łatwych nie należy. Nie dość, że te wszystkie deklinacje i koniugacje, to jeszcze ortografia. W brzmieniu się nie różni, a zapis inny. Wszędzie pułapki, potrzaski. Zasadzki zastawiane przez "u" w kooperacji z "ó". Kleszcze trzymane wspólnie przez "rz" i "ż". A "ch" i "h" to już w ogóle - jak sidła są i wnyki. Łatwo w nie wpaść. Zwłaszcza gdy ktoś zapracowany jest niczym kandydat w kampanii.

Polszczyzna z rzadka pozwala odnieść się do jakiejś w stu procentach pewnej reguły. Już by się mogło wydawać, że "ów" jest bezpieczne - przez "o" kreskowane. A tu nagle "suwanie". Już by się chciało dać "rz" po spółgłosce. Aż tu hop - pszenica.

I jeszcze nazwy własne, które meandrują, jak chcą. W Warszawie mamy jedną podstępną. Brudno jest, gdy człek w codziennym pędzie nie ma czasu użyć odkurzacza. Ale to brudne mieszkanie może być na Bródnie. Czyli jakoś inaczej, niż by się można spodziewać. Niby niektórzy tłumaczą, że to od brodu. Ale przecież płycizny wiślanej w tej okolicy nie wypatrzysz. Niby inni wyjaśniają, że to od Brodni - rzeczki płynącej bródnowską okolicą. Ale kto nad tą Brodnią biwakował, by mieć tego pewność?

Nie zmienia to faktu, że wyjątek jest. I o istnieniu wyjątku wiedzą stołeczni kandydaci. Być może - we wspomnianym pędzie - pomylili jedynie nazwę, w której to "u" z "ó" nie może dojść do ładu. Na Kontakt 24 dostaliśmy informację o plakacie wyborczym, o którym wcale nie chcieliśmy wiedzieć.

Patryk Jaki, który chce być prezydentem stolicy, ściska nań dłoń Sebastiana Kalety, który chce być radnym Warszawy. I szanse ma duże, bo jest numerem jeden PiS w Rembertowie i... no właśnie: na Pradze Południe, choć z plakatu wynikałoby, że na "Pradze Połódnie".

Sprawdziliśmy, jest

Fejk - pomyśleliśmy. I zgodnie z dziennikarskim kodeksem wysłaliśmy reportera, by sprawdził doniesienia czytelnika. Po cichu licząc, że to fejk naprawdę. Niestety. Billboard wisi.

- Ma "ó" - relacjonuje Tomasz Zieliński stojąc tam, gdzie z alei Stanów Zjednoczonych wykluwa się Ostrobramska. Dopytywany, czy aby na pewno, stwierdza, że niezależnie od kąta patrzenia "Praga Połódnie" na plakacie jest. Mamy jednak radę dla co wrażliwszych czytelników. Gdy stanie się naprzeciw nośnika reklamowego i lekko przykucnie, w pole widzenia wchodzi niewielkie drzewo, którego liście skutecznie przesłaniają feralny napis w dolnym lewym rogu grafiki umieszczony. Stosować pilnie, liście opadają.

Dla pewności sprawdziliśmy również, czy w polskiej ortografii nie nastąpiły ostatnio radykalne zmiany.

- Południe pisze się przez u zwykłe - mówi Alek z klasy 4B w szkole podstawowej przy Narbutta. Na stronie internetowej Rady Języka Polskiego nie znaleźliśmy nic, co mogłoby tej tezie zaprzeczyć.

Wiedzeni obowiązkiem zawodowym wysłaliśmy do obu kandydatów - Kalety i Jakiego - pytania o "ó". Czekamy na odpowiedzi.

Już po publikacji tego tekstu otrzymaliśmy odpowiedź od Jacka Ozdoby - rzecznika prasowego sztabu Patryka Jakiego. - Proszę kontaktować się z S. Kaletą. Nie mam informacji na ten temat - napisał.

Sebastian Kaleta ironicznie skomentował sprawę na Twitterze:

Marcin Chłopaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pnBopzdrm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 09:57 ~pnBopzdrm

  Jednak Ci, którzy głosowali na PiS (na ogół z podstawowym i ewentualnie średnim wykształceniem) "robiom takie błendy, kturych durzo w internecie"... To, że hołota to znaczna część wyborców partii Kaczyńskiego to żaden zaszczyt.

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 17:15 ~niko

  Wyborcy pisu nie zauważą ;)

 • Jacek Wóbel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 15:15 ~Jacek Wóbel


  green_is_bad~green_is_bad

  Przecież nie to jest ważne w wyborach samorządowych lemingi!
  leming~leming

  ale wpadkę z taśmą klejącą pisuarze żeś wyśmiewał - że taki kandydat to do niczego!!!!
  chyba kopara opadła po obejrzeniu swojego kandydata w debacie co???

  to fakt Trzaskowski z tymi 3 partyjnymi klaskaczmi robiącymi sztuczny tłum na wyjściu z debaty i liczacy że nikt tego nie zauważy (może po za TVN) był i jest nie do pobicia. (no może tylko poseł Frugo który oficjalnie wprowadził PO tam gdzie jej miejsce czyli do kregu Niemieckich Nazistów przy użyciu swojego plakatu i hasła )

 • Niejaki Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 14:50 ~Niejaki Warszawiak


  Niejaki Warszawiak~Niejaki Warszawiak

  JAKI kandydat, taka ortografia :-) :-) :-)
  Wprost~Wprost

  Jaki prezydent taka ortografia, chciałeś powiedzieć?

  Autor plakatu (nie Jaki!) popełnił błąd i już się słoikowe lemingi podniecają. A jak PREZYDENT państwa, Komorowski, piszę "BUL" to jest ok!? :D


  Słoikowe? O sobie mówisz czy o kandydacie z plakatu? :-) Oj, pan kandydat obruszyłby się na ciebie, bo ponoć on i jego zaplecze jest za równością i niedzieleniem warszawiaków. Nieładnie, kolego. A ze mną to przestrzeliłeś strasznie, bo ja to w Warszawie jestem od 6 pokoleń co najmniej :-) :-) Mój pradziadek walczył tu o wolną Polskę i był szefem jednego z najznamienitszych cechów zawodowych w stolicy. A co do byłego prezydenta, to tradycjami rodzinnymi i dokonaniami dla kraju przerasta pana kandydata i jego środowisko 100 razy. Poza tym, to wolałem "bul" niż łamanie Konstytucji. Tyle na temat.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 13:51 ~Wprost

  Niejaki Warszawiak~Niejaki Warszawiak

  JAKI kandydat, taka ortografia :-) :-) :-)

  Jaki prezydent taka ortografia, chciałeś powiedzieć?

  Autor plakatu (nie Jaki!) popełnił błąd i już się słoikowe lemingi podniecają. A jak PREZYDENT państwa, Komorowski, piszę "BUL" to jest ok!? :D

 • Alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 13:39 ~Alex

  Jaki kandydat taka ortografia. Ich wyborcy nie zauważą błędu:-)

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 13:38 ~Wawa

  Nie znacie się Praga Połódnie to nazwa nowej dzielnicy jaką obiecał prezydent Jaki:-)

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 13:25 ~leming

  green_is_bad~green_is_bad

  Przecież nie to jest ważne w wyborach samorządowych lemingi!

  ale wpadkę z taśmą klejącą pisuarze żeś wyśmiewał - że taki kandydat to do niczego!!!!
  chyba kopara opadła po obejrzeniu swojego kandydata w debacie co???

 • adaśko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 13:23 ~adaśko  Jacek~Jacek

  Nie to żebym był za Jakim ale jestem sobie w stanie wyobrazić że któryś z pracowników firmy odpowiadającej za projekt spłatał małego psikusa kandydatowi bo po prostu za nim nie przepada. "Błąd" nie rzuca się w oczy, łatwo go przegapić przy odbiorze pracy.
  cel~cel

  Bez wątpienia, firma zatrudnia takich figlarzy, którzy w imię antypatii do kandydata ryzykuje wypłatę należności dla całej firmy. Bo o nieznajomości ortografii mowy nie ma, skąd ?
  budrys~budrys  Taki błąd to raczej skończyłby się koniecznością poprawki a nie niewypłaceniem wynagrodzenia za plakat. Z resztą historia zna takie "chchliki" i kawały jak np. sprośne grafiki ukryte w książkach dla dzieci które zostały odkryte dopiero przez rodziców którzy nabyli te książki. Często nie można było ustalić sprawcy.


  no ale przecież na pewno zlecili wyprodukowanie plakatu "swojej" firmie, na którą łożą za każdym razem, także, nie ma mowy, ze ktos to zrobił specjalnie - no chyba, że znów jak 12 lat temu okaże się, że "układ" jest wśród działaczy PIS

 • Hatakumba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 12:27 ~Hatakumba

  Panie Kaleta, nawiązywanie do byłego prezydenta mija się z celem. Wasz kandydat sadzi jeden za drugim takie byki, że poprzednik prezydenta Dudy nie może się z nim równać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »