Informacje

01.08.2012 17:06 68. rocznica Powstania Warszawskiego

Wybiła godzina "W":
Warszawa wstrzymała oddech

W jednej chwili przechodnie zamarli na ulicach, zatrzymały się autobusy i tramwaje, stanęły samochody. Dźwięk syren i kościelnych dzwonów punktualnie o 17.00 przypomniał warszawiakom o wybuchu Powstania. Wybiła godzina W.

Minutą ciszy Warszawa oddała hołd swoim Powstańcom, którzy dokładnie 68 lat temu rozpoczęli walkę o wolność. Wyjące syreny dały znak: kierowcy wyłączyli silniki samochodów, stanęły autobusy i tramwaje.  Przechodnie zatrzymali się na chodnikach, pracownicy sklepów, banków, urzędów przerwali na chwilę pracę. Ta minuta była dla tych, którzy oddali życie za Warszawę.

Mnóstwo osób zebrało się również przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Godzina "W" to najwazniejszy i najbardziej wzruszający moment obchodów Powstania Warszawskiego. Wieczorem kolejne uroczystości.

O godzinie 19:00 przy pomniku "Polegli – Niepokonani 1939-1945" rozpocznie się modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Z kolei o 21:00 rozpocznie się rozpalanie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej.

Pamiętają w innych miastach

Pamięć o Powstańcach żyje nie tylko w stolicy. Na samym Mazowszu syreny zawyły w 44 miastach.

Obchody związane z 68 rocznicą Powstania odbyły się m.in. w Poznaniu, Krakowie, Nowym Sączu czy Gdańsku, gdzie pod tablicami czy pomnikami upamiętniającymi Państwo Podziemne i Armię Krajową składano kwiaty.

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w poniedziałek. Wtedy w Muzeum Powstania Warszawskiego z przedstawicielami organizacji powstańczych i kombatanckich spotkali się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

We wtorek z kolei odbył się m.in. Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich oraz spektakl "1944 - Miasto - 2012".

Natomiast w środę rano rozpoczęto od Marszu Mokotowa. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty oraz złożono wieńce. Kwiaty pojawiły się również przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota" oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.

Tak wygladał Marsz Mokotowa:

Uroczystości na placu Piłsudskiego:

Warszawiacy na Powązkach:

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Euron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 23:54 ~Euron

  DOŚĆ ŚWIĘTOWANIA BEZSENSOWNEGO I PRZEGRANEGO POWSTANIA !!
  200000 Ofiar !!GDZIE W TYM SENS ??

 • cygan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2012 21:08 ~cygan

  Jestem rodowitym warszawiakiem oczywiscie trzeba pamiętać o ludziach którzy oddali życie za ojczyznę,ale trzeba też powiedzić prawdę. Co warszawie dało powstanie warszawskie ? Całkowite zrównanie miasta z ziemią ,150-180 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy poniosło śmierć ,całkowicie nie przemyślana decyzja. Stolica pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa z góry skazana była na zagładę.Jak można było liczyć na pomoc armi, która zaraz po hitlerze napadła na nasz kraj.Naiwnością było liczyć na pomoc Armii Czerwonej w sytuacji, gdy powstanie było politycznie wymierzone w ZSRR i podporządkowanych mu polskich komunistów. Co więcej, los 27. Dywizji Piechoty AK na Wołyniu wskazywał raczej, że Moskwa wykorzysta powstanie, aby niemieckimi rękami zniszczyć polskie podziemie niepodległościowe.Tak więc reasumując pamiętajmy o poległych ale doradzam więcej pokory i rozsądku. Dzięki powstaniu Polska utraciła główny ośrodek intelektualny, polityczny i kulturalny; liczne dobra kultury; znaczną część majątku narodowego oraz kwiat młodej inteligencji, której zabrakło w czasach PRL.Tak więc karzdy kij ma dwa końce.Pozdrawiam.

 • And50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2012 21:01 ~And50

  Bzdety.

 • marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2012 11:23 ~marian

  mentalna~mentalna

  ciekawe jak bedzie wyglądała Warszawa w "Godzinę Ż" gdy Świtezianka z Czerniakowa zapanuje nad miastem  nadchodzi czas Świtezianki z Czerniakowa
  jej ludzie juz sie szykują

 • mentalna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2012 13:19 ~mentalna

  ciekawe jak bedzie wyglądała Warszawa w "Godzinę Ż" gdy Świtezianka z Czerniakowa zapanuje nad miastem

 • Pytalski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2012 13:32 ~Pytalski  pytalski~pytalski

  W jakim celu ci młodzi panowie odpalają race? Czemu one służą i czego są symbolem? Proszę o wytłumaczenie.
  MaX~MaX

  Po czytaj sobie co dokładnie wydarzyło się podczas godziny W, może wytłumacze wybuchło powstanie ale widocznie nie umiesz ruszyć mózgiem i domyśleć się oco chodzi z racami!
  zw1~zw1

  Jakieś mgliste to tłumaczenie, bo nic nie tłumaczy. Powstanie, powstaniem. Ale ktoś zadał konkretne pytanie: "dlaczego race?", które kojarzą się ludziom z kibolstwem. Na pewno nie w imię pamięci powstańców!


  No widzisz MaX nie muszę czytać.Wiem co się wydarzyło podczas PW bo jestem Warszawiakiem ale Twoje tłumaczenie nic nie wnosi. W książkachod historii nie ma nic na temat rac. Stąd pytanie dlaczego akurat race? Jak żyję a żyję od 33 lat to chyba pierwszy raz widzę sympatycznych młodych panów, niekiedy łysiejących z racami w ręce i szalikami z okazji godziny W

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2012 00:22 ~zw1


  pytalski~pytalski

  W jakim celu ci młodzi panowie odpalają race? Czemu one służą i czego są symbolem? Proszę o wytłumaczenie.
  MaX~MaX

  Po czytaj sobie co dokładnie wydarzyło się podczas godziny W, może wytłumacze wybuchło powstanie ale widocznie nie umiesz ruszyć mózgiem i domyśleć się oco chodzi z racami!

  Jakieś mgliste to tłumaczenie, bo nic nie tłumaczy. Powstanie, powstaniem. Ale ktoś zadał konkretne pytanie: "dlaczego race?", które kojarzą się ludziom z kibolstwem. Na pewno nie w imię pamięci powstańców!

 • kiko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2012 19:04 ~kiko

  Spokojnie, kierowca ma racje. Zatrzymywanie samochodu na tej trasie to glupota. Trasa S. jest swoista obwodnica Warszawy, przejezdzaja nia TIRy, ludzie jadacy z poludnia na polnoc czy wariaci gnajacy 200 km/h. Co innego ulice miejskie, a co innego trasy szybkiego ruchu. Ja z kolei zawsze staram sie byc dla uczczenia Powstania na cmentarzu na Woli i na Kopcu. Poza samochodem.

 • Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2012 12:41 ~Warszawianin


  Kamil~Kamil

  Powiem krótko prawdziwy warszawiak będzie pamietał o tych którzy zgineli za wolność dla Polski. Ale jak do Warszwy przyjeżdza wieś i nie wie co sie wydarzyło 1 sierpnia o 17 to myślą ze jak nie są z Warszawy to ich to nie iteresuje
  Pavulon~Pavulon

  Nie cała Polska żyje pamięcią tej poronionej politycznej i militarnej wtopy. I nie mylmy szacunku dla poległych, którzy pobiegli w bój o wolność z uczciwym rozliczeniem dowódców i odpowiedzialnych za śmierć tak wielu rodaków.  Zanim zaczniesz pisać głupoty poducz się proszę historii. Będziesz wiedział skąd się powstanie wzięło, dlaczego się wzięło, z czego wynikało. Dowiesz się, że był to proces w głowach ludzi nie do zatrzymania a nie tylko rozkaz jak to niedouczeni twierdzą. Że codzienne życie w strachu, codzienne łapanki, codzienne egzekucje do niczego innego doprowadzić nie mogły. A ci "pro" obchodowi też niech nie piszą bzdur o tym, że Powstanie Warszawskie jest Warszawy. To jest tylko nazwa, a było częścią ogólnopolskiego planu burza, uczestniczyli w nim nie tylko Warszawiacy a ludność niemal z całej Polski.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2012 18:11 ~Ola

  Monster~Monster

  To może samoloty też mają się zatrzymać? Albo przerwać start? Są granice śmieszności. A co do przepisów, to zatrzymywanie się bez powodu jest wykroczeniem.

  Ale tu był powód :):):):).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »