Informacje

02.01.2012 11:35 Co było najważniejsze?

Wybieramy
wydarzenie roku 2011

SERWISY:

 

To, że coś ważnego dla kraju zdarzyło się w Warszawie nie musi oznaczać, że było ważne dla miasta - dlatego nie nominowaliśmy lądowania kapitana Wrony ani wydarzeń z 11 listopada. Szukaliśmy wydarzeń, które mają trwały wpływ na nasze miasto. Wybraliśmy 12. Które z nich uznacie za najważniejsze?

Weźmy Stadion Narodowy. Wzbudza kontrowersje, wymaga jeszcze wielu prac wykończeniowych, nie ma murawy i wciąż stoi na środku gigantycznego placu budowy, ale formalnie jest już gotowy do użytku. Patrząc wieczorami na oświetloną, biało-czerwoną bryłę, która niczym lądujące UFO góruje nad prawym brzegiem przymina się powątpiewanie, które towarzyszyło wszystkim, gdy Polska z Ukrainą zostały organizatorami Euro 2012 i zapadła decyzja, że mecz otwarcia odbędzie się w miejscu największego bazaru Europy. A jednak się udało!

Po drugiej stronie rzeki też się udało. Otwarte pod koniec 2010 roku Centrum Nauki Kopernik w ciągu roku przyciągnęło do siebie milionową publiczność i ożywiło Powiśle. Zbudowany dekadę temu tunel Wisłostrady wreszcie zaczyna się spłacać, co najlepiej widać w stworzonym dokładnie nad nim Parku Odkrywców. Tuż obok powstaje stacja II linii metra Powiśle. Samej budowy w tym roku nie nominowaliśmy - formalnie zaczęła się w poprzednim, a naprawdę rozkręci się dopiero w przyszłym.

Robi się...

Wbrew zapowiedziom nie spowodowała komunikacyjnego paraliżu. Zabolała mniej, niż pierwsza z kilku zaplanowanych przez ratusz podwyżek cen biletów. Jeśli coś może tu być pocieszeniem, to kolejne nowe tramwaje i autobusy, zakupione w ramach największych zamówień w historii Warszawy.

W związku z budową metra najbardziej cierpi dziś... Białołęka. Dojazd do centrum zajmuje jej mieszkańcom coraz więcej czasu, bo nie ma tu alternatywy dla stojących w korkach autobusów. I nawet "śródziemnomorska" klimatyzacja nie jest tu specjalnym pocieszeniem. Lekką poprawę może przynieść dopiero otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie, które nominujemy jednak dopiero w przyszłorocznym plebiscycie, bo właśnie opóźniło się o pół roku.

W tym roku udało się za to oddać wiadukty ulicy Andersa, wiadukt ulicy Cybernetyki i - rzutem na taśmę - węzeł Łopuszańska. Wszystkie z opóźnieniem. Ale jak bardzo nie irytowałyby nas poślizgi inwestycji, dróg jednak ciągle przybywa. W 2011 roku Warszawa doczekała się pierwszej trasy ekspresowej, trwa budowa Południowej Obwodnicy Warszawy, a wielkimi krokami do granic miasta zbliża się też autostrada - na dziś kolejny pewniak w przyszłorocznym rankingu.

... ale w tajemnicy

Wspomniany most łączący Białołękę z Bielanami nominowaliśmy z innego powodu. Poszło o nazwę, a raczej o to, w jaki sposób została przeforsowana. Urzędnicy wespół z radnymi uparli się, by most nosił imię Marii Skłodowskiej-Curie. I choć trudno nazwać ten pomysł kontrowersyjnym, to im udało się zrobić to w sposób budzący niesmak. Najpierw zapytali warszawiaków o zdanie, organizując oficjalne konsultacje społeczne, a potem zignorowali wynik, który nie był po ich myśli.

Nie był to jedyny przykład, gdy władze miasta dawały do zrozumienia, że zdanie mieszkańców niewiele dla nich znaczy. W toku tajnych negocjacji ratusz wybrał firmę, która nabyła SPEC. Największa prywatyzacja w historii polskiego samorządu nie została skonsultowana z mieszkańcami, choć 151 tysięcy podpisało się pod wnioskiem o referendum. Tak twierdzą w każdym razie radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy je zbierali. Komisja powołana do ich policzenia miała zastrzeżenia i ostatecznie uznała, że pod wnioskiem nie podpisało się wystarczająco wielu warszawiaków - zabrakło 20 tys.

"Stolica braku kultury"...

Z transparentnością swoich poczynań władze Warszawy mają ewidentnie problem. Mimo prawomocnego wyroku sądu, nie chcą ujawnić danych osób, z którymi podpisują umowy zlecenia i umowy o dzieło. Idzie o miliony złotych i wydatki, których celowości nie sposób zweryfikować. O dostęp do tajnych umów ratusza walczy radny opozycji. Jak na razie, bez efektu.

Efektu nie przynoszą też prośby i apele ludzi kultury i organizacji pozarządowych, by rozliczyć nie tylko finanse, ale całą przegraną walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. To, że przegraliśmy, nie jest katastrofą - Katowice też nie dostały tytułu, ale konsekwentnie realizują opracowany na tę okoliczność program. Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że u nas będzie podobnie, ale program trafił do szuflady i nic nie wskazuje na to, by miał być realizowany. Nic też nie wskazuje, by ratusz chciał poznać przyczyny porażki i czegoś się z niej nauczyć. 

... zapomina o mieszkańcach

W cieniu wielkich wydarzeń dzieją się też rzeczy małe. Małe, ale dramatyczne. Miniony rok pokazał, że Warszawa praktycznie nie ma polityki mieszkaniowej. Mieszkań komunalnych buduje się niewiele, a te, które się pojawiają, nie powiększają ogólnej puli, bo wciąż możliwy jest tani wykup. Jeszcze gorzej jest tam, gdzie podupadłe lokale znajdują się w kamienicach objętych roszczeniami - miasto nie może w nie inwestować, a byłych właścicieli nie zawsze da się odnaleźć.

Gdy już pojawiają, zwykle traktują lokatorów w najgorszy sposób i starają się ich pozbyć. Błędnego koła nie sposób przerwać. Kamienice płoną w tajemniczych okolicznościach, a problem narasta. Symbolem kryjących się za tym ludzkich dramatów stała się tajemnicza śmierć Jolanty Brzeskiej. Spalone zwłoki działaczki lokatorskiego komitetu odnaleziono w lesie Kabackim i dlatego znalazła się w rankingu, choć trudno ją porównywać.

Komunalne kamienice walą się, bo nikt ich nie remontuje. Jeszcze szybciej znikają stare zabudowania, które trafiają w prywatne ręce. Tak, jak koszary przy Łazienkach, które buldożery rozniosły w pył w ciągu kilku dni. Na nic zdała się wcześniejsza lekcja praskiej parowozowni i dziesiątek innych historycznych obiektów, których na czas nie udało się objąć skuteczną ochroną. Mimo upływu czasu, o zabytki wciąż dba garstka pasjonatów. Poprawy nie przyniosła bynajmniej walka wojewody mazowieckiego z wojewódzką konserwator zabytków, zakończona odwołaniem tej ostatniej. Czy coś poprawi zmiana na stanowisku stołecznego konserwatora, o której mówi się od kilku tygodni, zobaczymy za rok.

A jednak, robi się

W tym kontekście bezprzedmiotowa może się wydawać dyskusja o tym, co wpisywać do rejestru zabytków. Może jednak warto, choćby po to, by niektórych budynków nie dało się zasłaniać wielkimi reklamami? Tak stało się z dworcem Centralnym, który ledwie został doprowadzony do porządku, zniknął za wielkimi reklamami. Pewną pociechą jest fakt, że po "liftingu" jasne korytarze i przeszklona hala główna robią znów właściwe wrażenie - tak duże, że nawet zwolennicy burzenia Centralnego jakby przycichli. Czy docenili dobrą architekturę? Chcemy wierzyć, że tak właśnie się dzieje i dlatego do walki o tytuł wydarzenia roku nominujemy nie wielką reklamę, tylko kolejarzy i udany lifting dworca Centralnego.

Rok pod znakiem piłki nożnej?

Rok temu nasz plebiscyt wygrali kibice Legii. Zmobilizowali się i swoimi głosami ustanowili otwarcie nowego stadionu wydarzeniem roku 2010. Okazuje się, że mieli rację. Nowy stadion okazał się dla warszawskiego klubu sprawą przełomową. Z dopingiem kilkudziesięciu tysięcy ludzi Legia zaczęła grać coraz lepiej. W stolicy udało się zbudować drużynę, która nie musi deklarować, że walczy o najwyższe cele, bo... to, że o nie walczy widać na boisku.

Nad umieszczeniem tej pozycji w sondzie wahaliśmy się najdłużej. W końcu drużyna Macieja Skorży zdobyła na razie raptem Puchar Polski, co dla Legii nie jest wielkim osiągnięciem. Jednak styl w jakim Legia wygrywała w Lidze Europejskiej, charakter który pokazała choćby w meczu ze Spartakiem, zmusił nas ostatecznie do tego, by dać kibicom szansę na ponowne zdominowanie głosowania i wybranie na wydarzenie 2011 roku odrodzenia Legii.

 

CO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE DLA CIEBIE?

Przed nami rok 2012, rok Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Na dziś wydaje się rzeczą niemal pewną, że będzie to wydarzenie, które zdominuje nadchodzący rok - chyba tylko tryumf Legii w LE mógłby je przebić. Ale życie lubi sprawiać niespodzianki, a piłka nie interesuje wszystkich.

Tak było i w tym roku. Niektórzy z naszych kolegów za najważniejsze uznali wydarzenia, które nie zmieściły się w naszej sondzie.

>> Wiktor Paul wspomina zamkniętą fabrykę FSO <<

>> Bartek Andrejuk pisze o 11 listopada <<

>> Piotr Bakalarski o Warsaw Ornage Festiwal <<

Jakie wydarzenie było dla Ciebie najważniejsze w tym roku? Dlaczego? Wybrałbyś do sondy inne wydarzenia?

Zachęcamy, byś podzielił się swoją opinią z warszawiakami. Możesz je przesłać na warszawa@tvn.pl lub publikowaćzpośrednio w portalu

Ciekawe artykuły opublikujemy na stronie głównej tvnwarszawa.pl.

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CWE(L)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2012 14:59 ~CWE(L)

  * - odrodzenie przyrodzenia

  VOTE!

 • kjbdvsgibgsudv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2012 12:47 ~kjbdvsgibgsudv

  Widzę, że miłośnicy piłki nożnej sms'y ślą między sobą, aż furczy.

 • dfcvgbnjkm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2012 12:44 ~dfcvgbnjkm

  A co to "renesans Legii"?

 • Lessie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2012 00:55 ~Lessie

  Do kiedy trwa głosowanie, kiedy zostanie ogłoszony zwycięzca? Pozdrawiam:)

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2012 15:45 ~zuza

  Dlaczego na liście nie ma jako hicior podsumowania ile Pani H.G.W dała premii swoim prezesom z naszych portfeli.....piernicze nie wybieram jestesmy ciagle oskubywani z kasy na coś tam i ma byc to jeszcze wydarzeniem roku....zastanawiajace jest rownież gdzie jest kasa sprzed lat przeznaczana na te remonty drog itd......no bo w czasie obecnym sa srodki unijne

 • tylko (L)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2012 07:42 ~tylko (L)

  Odrazu widać kto jest Panem Warszawiakiem a kto burakiem podającym się za warszawiaka jadącym co tydzień do piżdziszewa po słoiki do mamusi robiąc przy tym furorę na wsi .(jak ciocia co przyjechała 25 lat temu z Ameryki !).!!!! Oczywiście wydarzenie Najukochańszy klub sto(L)icy!!!!!!!!!!!

 • SaskaKępa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2012 23:49 ~SaskaKępa

  Dyskusja weszła w ciekawąfzę bo faktycznie ten ranking jest niedoskonały. Akcja Stop janosikowe powinna być tu wymieniona razem z największymi inwestycjami.

 • Leo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2012 22:15 ~Leo

  Ktoś kto pisze, że zebranie 150 tys. podpisów to łatwizna nie wie co mówi i nigdy nie brał udziału w akcjach społecznych. Akcja Stop janosikowe wykosila wszystkie partie polityczne, które próbowały sztuki zbierania podpisów. Myślę, żę to najbardziej spektakularny ruch społeczny w Stolicy. najważniejsze, że szczepański idzie wciąż do przodu. Widzialem jego wywiad w tv gdzie opowiadał o przekonywaniu posłów. akcja wciąż trwa i to będzie prawdziwy sukces 2012.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2012 15:33 ~Robert

  Tylko LEGIA!!

 • nadzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2012 11:56 ~nadzieja

  Miś puszysty- piszesz bardzo rozsądnie . Ogólnie to jest taki teatrzyk . Może kiedyś doczekamy się prawdziwej demokracji , prawdziwych polityków zasługujących na szacunek?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »