Informacje

14.05.2018 20:42 "Fakty po Faktach"

"Wybieram się do Sejmu jeszcze raz. Wezmę stołek i wodę"

SERWISY:

Po raz pierwszy spotkałam się z czymś takim. Rozumiem, że nie było przepustki, ale czekałam tam ponad godzinę. Wybiorę się tam jeszcze raz, ale wezmę ze sobą stołek i wodę - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, której w piątek nie wpuszczono do Sejmu.

W ubiegły piątek Wanda Traczyk-Stawska, ps. "Pączek" próbowała wejść na teren parlamentu, by wesprzeć protestujących tam niepełnosprawnych i ich rodziców. Uczestniczka Powstania Warszawskiego nie została jednak wpuszczona.

W poniedziałek Wanda Traczyk-Stawska była gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w programie "Fakty po Faktach" w TVN 24.

"Tego dnia był upał"

- Mam różne kłopoty z tytułu mojej niedoszłej wizyty, ale nie chciałabym o tym mówić. Jestem bardzo rozżalona. Powiem tak, jak mi dyktuje serce, żeby było sprawiedliwie. Jestem zwykłą starą nauczycielką i zwykłym starym żołnierzem. Po raz pierwszy zetknęłam się z taką sytuacją - przyznała Wanda Traczyk-Stawska.

Powiedziała, że rozumie, iż nie było dla niej przygotowanej przepustki, a odmawiający jej wstępu członkowie Straży Marszałkowskiej byli na służbie i wykonywali swoje obowiązki.

Jednak, jak podkreśliła, tego dnia był upał, a ona jest starszą, 91-letnią kobietą. W dodatku przyszła do Sejmu z powstańczą opaską, co oznacza, że powinna być traktowana na prawach kombatanta Armii Krajowej. Zaznaczyła też, że żaden z czterech strażników nie zaproponował jej, żeby usiadła lub napiła się wody.

Katarzyna Kolenda-Zalewska spytała, czy w takim razie kobieta wybierze się znów do Sejmu. - Tak, ale tym razem wezmę stołek i wodę - odpowiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego.

"Jestem pełna podziwu"

Kombatantka podczas programu zwróciła się do matek walczących w Sejmie o polepszenie sytuacji ich niepełnosprawnych dzieci.

- Jestem pełna podziwu, chociaż nic nie powinno mnie dziwić po tylu latach pracy w Szkole Specjalnej numer 6. Drogie matki, widziałam, jak troszczycie się o swoje dzieci, bez waszej troski nasza praca (nauczycieli - red.) nie miałaby żadnych wyników - mówiła Traczyk-Stawska.

Oceniła też, że sytuacja, w jakiej znaleźli się protestujący, jest niezrozumiała.

- Jeżeli matki o coś proszą, to znaczy, że są w takiej sytuacji, że muszą o to prosić. Są na ogół samodzielne, zorganizowane, gdy dbają o swoje niepełnosprawne dzieci. Służba ich trwa dzień i noc. (To niezrozumiałe - red.), jeśli państwo nie słyszy wołania tych kobiet, które w swojej desperacji nie maja innego wyjścia - dodała.

- Jako były żołnierz i były nauczyciel takiej młodzieży proszę z całego serca i nie ustąpię, jak te matki, bo kocham te dzieci z całego serca. To jest niezwykle ważne, by naród, który jest cywilizowany, pamiętał o najsłabszych, a to obiecywał - podkreśliła kombatantka.

"Współpracuję ze Święcickim i Szczerbą"

Gospodyni "Faktów po Faktach" prosiła też Wandę Traczyk-Stawską o odniesienie się do oskarżeń o to, że została wykorzystana przez polityków opozycji w związku z sejmowym protestem opiekunów osób niepełnosprawnych i zaproszeniem na sobotni Marsz Wolności.

W odpowiedzi kombatantka wyjaśniła, skąd zna polityków Platformy Obywatelskiej, w tym Marcina Święcickiego, który towarzyszył jej, gdy próbowała wejść do Sejmu.

- Od lat, od 1947 roku, jestem w służbie, żeby odnaleźć wszystkich kolegów, żeby na Cmentarzu Powstańców Warszawy mieli swoje miejsce, gdzie będą ich nazwiska. Taki był rozkaz. Nie jest wykonany do końca, choć powiedziano mi, że go wykonałam. Nie ma jeszcze izby pamięci, ani ściany pamięci. Ja współpracuję i ze Święcickim, który jest w naszym komitecie do spraw cmentarza, i  współpracuję z Michałem Szczerbą, który jest szefem Towarzystwa Przyjaciół Woli - tłumaczyła.

Podziękowania od protestujących

Poniedziałkowe "Fakty po Faktach" w Sejmie oglądali protestujący niepełnosprawni i ich opiekunowie. Po zakończeniu programu dziękowali za wsparcie Wandy Traczyk-Stawskiej.

- Czujemy się zaszczyceni tym, że popierają nas takie osoby. Myślę, że może coś się zmieni. Może przemówi do rządzących - mówiła jedna z protestujących matek.

- Chciałbym podziękować pani Wandzie za to, że ujęła się za nami. Jestem wzruszony - dodał ojciec niepełnosprawnych Magdy i Wiktorii.

>>ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ<<

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ukzab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 10:29 ~ukzab

  szkoda nawet komentować , tak wmanipulować i wykorzystać skrzywdzonych przez los ludzi!!!!!! i ta blądyna apolityczna , śmiech na sali!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 08:51 ~maniak


  Grzegorz~Grzegorz

  Gdzie ta pani była jak u władzy było PO?
  Demiurek~Demiurek  Przypomne że PO teraz nie rządzi, rządzi "PiS" który nie chce przyznać pieniędzy na opiekę niepełnosprawnym, chociaż ma gębę pełną frazesów o obronie życia poczętego. Ta dzielna kobieta wspiera słabszych w tej sytuacji, i robi to każdy przyzwoity człowiek.

  Jednocześnie podobno budżet ma dość pieniędzy bo gospodarka jest w świetnym stanie.

  jak to było? "Wystarczy nie kraść"?


  ale musieliby nie kraść,a oni są gorsi od wszystkich najgorszych rządów w tym kraju...

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 07:56 ~bolo

  Meg~Meg

  Jan tój cudzysłów jest niemoralny może "twoja mama " tak cię wychowała. Te mamy nie prosiły o pampersy i cewniki.Chcesz się zamienić ? czy może życzyć ci urodzenia chorego dziecka bo to n najszybciej uczy rozumu.

  Nie kłam. W świetle kamer podczas spotkania z Morawieckim protestujące matki mówiły ze poza podniesieniem renty chcą darmowych cewników, pieluchomajtek, rehabilitacji i wizyt u lekarzy bez kolejki. O 500zł nic nie mówiły

 • Zigejo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 00:13 ~Zigejo

  Salomon~Salomon

  Z grubsza rzecz wygląda tak, że grupka roszczeniowych awanturnic pod osłoną ludzkiego cierpienia i tragedii walczy o pieniądze dla siebie.


  To pewnie inaczej niz darmozjady od 500plus. Ci przynajmniej staraja sie. Ale darmozjadom sie nalezy bo to pierwszy sort.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 23:43 ~Ola

  Aż żal patrzeć jak PiS-owskie trole opluwają na forach starszą kobietę oskarżając ją o Bóg wie co i oczerniają kobiety walczące o godne życie dla swoich niepełnosprawnych dorosłych dzieci. Niech każdy kto tak mówi weźmie chociaż na miesiąc pod opiekę niepełnosprawne dziecko i dostanie na życie to co mają oni to zobaczymy czy tak będzie "szczekał" wiem bo mam wśród znajomych taką rodzinę. Kobieta została sama bo kochany tatuś się ewakuował, musiała zrezygnować z pracy i zająć się synem i żyje tylko z tego co dostaje z zasiłku bo dorosłe dziecko nie dostaje alimentów od tatusia. Za te nędzne pieniądze musi opłacić czynsz, media, kupić jedzenie, leki, ubrania itp. i teraz jej zdrowie też zaczyna szwankować bo niestety opieka na obłożenie chorym nie jest łatwa i lekka - dźwignijcie taką osobę z łóżka, umyjcie, ubierzcie to pogadamy. Ciągle brak na wszystko... Pomyślcie trole zanim zaczniecie opluwać innych - oby Was to nigdy nie spotkało....

 • Salomon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 19:47 ~Salomon

  Z grubsza rzecz wygląda tak, że grupka roszczeniowych awanturnic pod osłoną ludzkiego cierpienia i tragedii walczy o pieniądze dla siebie.

 • Meg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 18:05 ~Meg

  Jan tój cudzysłów jest niemoralny może "twoja mama " tak cię wychowała. Te mamy nie prosiły o pampersy i cewniki.Chcesz się zamienić ? czy może życzyć ci urodzenia chorego dziecka bo to n najszybciej uczy rozumu.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 18:05 ~nemesis


  Grzegorz~Grzegorz

  Gdzie ta pani była jak u władzy było PO?
  jino~jino

  A co za różnica. A gdzie była jak komuna rządziła. Co to za pytanie. Teraz jest dobra zmiana i rządy PiSich ludzkich panów. Rozdają na lewo i prawo nie swoje pieniądze. Wszystko im jedno czy dostanie pijak na kolejne piwko czy rodzina, która sprawiła sobie 10kę pociech. Nie dają samotnym matkom, bo to nie jest ich bajka. Nie dają też osobom niesprawnym, do czego zobowiązał ich wyrok TK i na co w budżecie były przeznaczone pieniądze.

  Co za różnica, gdzie była Pani kilka lat temu. Może w szpitalu, może na wakacjach. Jednak teraz obietnice wyborcze dobrego pana Dudy i dobrej pani Szydlo mowiły, że sprawa zostanie rozwiązana. A traktują tych ludzi jak gorszy sort. Jak każdy, kto się z PiSim panem nie zgadza i nie całuje w rowek pana prezesa

  siedziała na tyłku i miała na wszysto wywalone. Taka jest smutna prawda. Teraz pchają ją na siłę w ten protest a jej się wydaje, że ma rację.

  Niestety to środowisko Galperyna i jemu podobnych

 • Hartwich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 18:03 ~Hartwich

  Pani, która śmiga motorówką po Chorwacji i na nartach w Austrii, najgłośniej drze buzię w sejmie, że nie stać jej na rehabilitację dziecka.

 • Meg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 18:02 ~Meg

  14:38 ~nemesis

  Z przykrością trzeba stwierdzić, że na starość zrobiła sie strasznie roszczeniowa

  Kto się zrobił na starość roszczeniowy ?

  Czytanie ze zrozumieniem tekstu się kłania.

  Ona nie prosi o nic dla siebie tylko dla innych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »