Informacje

11.07.2014 19:34 budżet partycypacyjny

Wybieg dla misiów, wieża dla jerzyków, internet. Wybraliśmy 336 projektów

SERWISY:


Spośród zgłoszonych przez warszawiaków 2200 projektów do budżetu obywatelskiego zrealizowanych będzie 336. Wyniki głosowania na projekty zaprezentowała w piątek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezentując przed Pałacem Kultury i Nauki wyniki głosowania, prezydent miasta podkreśliła, że prace nad budżetem obywatelskim pokazały wielkie zaangażowanie mieszkańców, wyzwoliły ich potencjał i pobudziły współdziałanie. Zdradziła też, że w Wawrze, w którym mieszka, sama zgłosiła pięć projektów, z czego dwa mieszkańcy wybrali do realizacji.

Radość rowerzystów

- Dziś mogę powiedzieć, że chciałabym, aby w kolejnej edycji warszawiacy mieli do podziału większą kwotę - powiedziała.

W rozmowie z PAP prezydent Warszawy zadeklarowała, że w przyszłym roku budżet będzie większy o ok. 10 mln zł - teraz było to ponad 26,2 mln zł (ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta). "Jeśli będzie dobrze, będziemy tę kwotę cały czas powiększać" - dodała.

Prezentacja wyników zgromadziła wielu warszawiaków. Najgłośniej cieszyli się przedstawiciele stowarzyszeń rowerzystów, którzy mówili, że większość projektów, które zgłosili w różnych dzielnicach, została wybrana do realizacji.

Jak powiedział dziennikarzom Łukasz Buciak z Mokotowskiej Grupy Rowerowej, z 20 zgłoszonych w tej dzielnicy projektów zrealizowanych będzie sześć, ale zaznaczył, że wybrano te najważniejsze - m.in. usprawnienie ruchu na ul. Kazimierzowskiej. Z kolei np. na Ochocie z czterech zgłoszonych projektów rowerowych zrealizowane będą trzy.

- Po tym budżecie widać czego ludzie oczekują - chcą bezpiecznej przestrzeni publicznej, wygodnych chodników i ścieżek rowerowych. Często głosowali też na projekty kulturalne i ekologiczne - powiedział Buciak.

 

W większości dzielnic mieszkańcy wybrali projekty dotyczące budowy domków dla owadów zapylających.

Ursynów

Najwięcej głosów - 6534 - padło na zgłoszony na Ursynowie projekt dotyczący utworzenia ośrodka wsparcia przy skrzyżowaniu ulic Stryjeńskich i Moczydłowskiej. Tu będą mogli liczyć na pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów mieszkańcy z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie to też przestrzeń spotkań, współdziałania i rozrywki, w którym będą realizowane inicjatywy m.in. organizacji pozarządowych. Ze względu na koszt - 3 mln zł - to jedyny projekt, który zostanie zrealizowany w tej dzielnicy.

Śródmieście

Na drugiej pozycji pod względem liczby oddanych głosów (3154) uplasował się zgłoszony w Śródmieściu projekt wyznaczenia kontrapasów rowerowych do jazdy pod prąd na ulicach: Zakroczymskiej, Podwale, Oboźnej, Widok, Nowogrodzkiej, E. Plater, Poznańskiej, Hożej, Polnej, Mokotowskiej i Koszykowej.

W tej dzielnicy zrealizowanych będzie jeszcze 12 innych projektów, m.in.: zakup książek dla bibliotek i budowa placów treningowych na Bulwarze Flotylii Wiślanej. Ponad 1 mln zł będzie wydane na wyznaczenie przejścia dla pieszych przez jezdnię ul. Andersa przy kinie Muranów.

Bemowo

Trzeci projekt, na który najchętniej głosowali mieszkańcy Warszawy (3102 głosy), to budowa chodnika i ścieżki rowerowo-biegowej przy ul. Powstańców Śląskich - między ulicami Człuchowską a Górczewską. Zrealizowany zostanie też projekt budowy chodnika na odcinku między ulicami Człuchowską a Sterniczą (2032 głosy).

Białołęka

Wśród projektów, które zwyciężyły na Białołęce, znalazło się m.in. utworzenie bezpłatnych punktów dostępu do bezprzewodowego internetu w kilku parkach i na placach zabaw. Zmodernizowany będzie park przy ul. Strumykowej, w którym pojawi się m.in. mobilne planetarium. Z kolei przy pętli autobusowej na Nowodworach pojawią się chodniki.

Bielany

Na Bielanach najwięcej głosów oddano na budowę placu zabaw w Parku Młocińskim. W tej dzielnicy pieniędzy wystarczyło też m.in. na budowę wieży dla jerzyków w Parku Herberta i na dofinansowanie zakupów książek i audiobooków dla biblioteki.

Mokotów

Na Mokotowie najwięcej głosów padło na utworzenie multimedialnej sali dla seniorów i dzieci w budynku przy ul. Czarnomorskiej 3. Pieniądze będą też przeznaczone m.in. na ustawienie ławek na Starym Mokotowie i na posadzenie stu drzew na Sadybie i Stegnach.

Ochota

Wśród projektów, które wygrały na Ochocie, są m.in.: usprawnienie ruchu pieszego i rowerowego na terenie dzielnicy, stworzenie "wystawek rzeczy niepotrzebnych", w których mieszkańcy będą mogli zostawić niepotrzebne im rzeczy, by mogli zabrać je inni, a także budowa boiska do siatkówki w Parku Szczęśliwickim.

Praga Południe

Na Pradze-Południe wybrano m.in. oświetlenie ścieżki rowerowej i chodnika między ulicami Fieldorfa i Rechniewskiego, budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Łukowskiej i ustawienie poręczy gimnastycznych na Saskiej Kępie.

Praga Północ

Na Pradze-Północ pieniądze będą wydane m.in. na montaż pryszniców, toalet przenośnych, stojaków dla rowerów i wieżyczki ratownika na plaży nad Wisłą, a także na rewitalizację wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych w zoo.

Rembertów

Projekty wybrane w Rembertowie to m.in.: budowa zadaszonej sceny plenerowej przy Domu Kultury "Wygoda", monitoring osiedla "Pocisk" i budowa nowego przystanku autobusowego przy skrzyżowaniu ul. Paderewskiego i ul. Czwartaków.

Targówek

Pieniądze z budżetu obywatelskiego na Targówku były przeznaczone m.in. na doposażenie bibliotek na Bródnie, organizację bezpłatnych zajęć fitness dla mieszkańców i budowę placu zabaw przy ul. Tużyckiej.

Ursus

W Ursusie wybrano m.in. cyfryzację kina ośrodka kultury "Arsus" i zagospodarowanie zieleni Parku Hassów.

Wawer

Zwycięskie projekty z dzielnicy Wawer to m.in. udrożnienie rowów przyulicznych w rejonie Falenicy, zajęcia aerobiku dla matek i dzieci i języka angielskiego dla osób w wieku 50+.

Wesoła

Mieszkańcy Wesołej zdecydowali się m.in. na projekt i wykonanie pierwszego etapu trasy rolkowej na terenie lasu Jana III Sobieskiego i plenerowe zajęcia z jogi.

Wilanów

W Wilanowie najchętniej głosowano na wyznaczenie tras rekreacyjnych, budowę parku linearnego przy ul. Klimczaka i mostku dla pieszych nad Potokiem Służewieckim.

 

Włochy

Najwięcej głosów we Włochach oddano na doposażenie boisk przy szkołach przy ulicach Promienistej i Przepiórki oraz na remont chodnika na odcinku od ul. 1 Sierpnia do Parku Kotańskiego.

Wola

Na Woli wybrano m.in. budowę nowej ścieżki zdrowia w Lasku na Kole, przebudowę chodnika wzdłuż cmentarza przy ul. Wolskiej oraz budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jana Olbrachta.

Żoliborz

Mieszkańcy Żoliborza zdecydowali, że pieniądze przeznaczą m.in. na rewitalizację terenów po starej bocznicy kolejowej między ulicami Rydygiera, German, Krasińskiego i Przasnyskiej.W sumie do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy zgłosili ponad 2,2 tys. projektów. Do etapu głosowania wybrano 1390. Największe zainteresowanie wyborami projektów było na Ursynowie, gdzie swoje głosy oddało aż 15,51 proc. mieszkańców dzielnicy. Kolejnymi są Mokotów i Wawer. W sumie oddanych zostało blisko 150 tys. ważnych głosów. Oznacza to, że w głosowaniu wzięło udział ok. 8 proc. mieszkańców miasta.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZWYCIĘSKIE PROJEKTY

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2014 07:53 ~Pysia

  Dlaczego nie napisaliście, że na Saskiej Kępie tak jak na Ursynowie wygrał 1 projekt, który skonsumował 99% budżetu Saskiej Kępy. O rodzaju kampanii prowadzonej przez wnioskodawców nie wspomnę...
  Powinno być ograniczenie max wysokości pojedynczego projektu do np. 30% całości. Inaczej zawsze tak będzie, że co roku bedize wygrywać klika osób i po porstu cały projekt budżetu partycypacyjnego pozostanei fikcją.

 • pełnosprawna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2014 20:42 ~pełnosprawna

  Zwycięski projekt na Ursynowie ma ponad 4 tysiące z 6 tys głosów oddanych na papierze, a wszystkie inne projekty mają większość głosów oddanych elektronicznie, no sorry ale jest to trochę podejrzane... Kto będzie korzystał z takiego integracyjnego centrum aktywności? No tylko niepełnosprawni, a co dla reszty mieszkańców Ursynowa?

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2014 15:33 ~smerf_maruda

  Albo niech go sobie zabierze pod swoje wlasne okna kosztem zielonych terenow rekreacyjnych. TO SZWINDEL! Mieszkancy Kabat i Natolina powinni miec wydzielony podobszar i nikt nie wybralby tego badziewia tracac teren zielonym na rzecz placu budowy i osrodka w ktorym bedzie sie leczyc tez pewnie chorych psychicznie. Zabierzcie to sobie sami pod swoje wlasne okna! Na pewno bysmy wybrali ten badziew kosztem odwodnienia lasu kabackiego w ciagu Moczydlowskiej, przejsc dla pieszych czy powiekszeniu Paru Moczydlo. Jajkims cudem wygral NAJGORSZY projekt na Natolinie i Kabatachi najmniej potrzebny ludziom. przekret i szwindel. Cikaw jestem ile dostal glosow z innych dzielnic, bo pewnie juz na pcozatku HGW go sobie wybrala i juz wybrala firme. O ile powstanie bo ten teren jest prywatny i tak drogi ze deweloperzy go nie brali

  gfr~gfr

  Ciekawe dlaczego sprzeciw wobec oburzenia mieszkańców Ursynowa wyrażają mieszkańcy innychdzielnic gdzie wygrały różne ciekawe lokalne inicjatywy. Na Ursynowie nic fajnego nie powstanie dla mieszkańców dzielnicy. Nam po prostu ukradli nasze pieniądze:-(
  A jeśli kogoś oburza nasza frustracja, to zawsze może wspomóc darowizną ów dom pomocy. Nie ma chętnych?????

 • pika100

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2014 14:34 pika100

  Mieszkaniec Warszawy~Mieszkaniec Warszawy

  Wybór mieszkańców??? Niekoniecznie. Próbowałam głosować. Jednak brak karty warszawiaka (należało wpisać numer) uniemożliwił głosowanie. Nie każdy kto mieszka w Warszawie musi mieć tę kartę. Ale cóż, Hanka i spółka wiedzą lepiej... Jak zwykle.

  Bredzisz coś, ja tez nie mam karty Warszawiaka i normalnie zagłosowałam

 • MARO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2014 07:55 ~MARO

  Ktoś tu napisał że nie mógł głosować bo nie ma karty Warszawiaka,to bzdura,wielu ludzi takiej karty nie posiada a głosowało!Dane z karty nie były konieczne do wpisania na karcie do głosowania,ale jak widać koniecznym było dokładne przeczytanie regulaminu!!!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2014 07:45 ~Warszawiak

  Mój komentarz dotyczy Białołęki - po co wi-fi przty placah zabaw. Przecież to jest miejsce, gdzie dzieci i ich rodzice powinni sie bawić, być aktywnymi fizycznie!! Co do chodników przy petli Nowodwory, to przecież ta pętla ma być zlikwidowana, kiedy dociągną tutaj tramwaj. Miało to być co prawda w 2011/12, będzie pewno w 2017, ale to wyrzucanie pieniędzy - nie napiszę w błoto, gdyż do tej pętli są już położone główne chodniki!!

 • URSYNIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2014 07:16 ~URSYNIAK

  Mamy tu u siebie za burmistrza Guziała,człowieka chorego na władzę,w zeszłym roku wydał duże pieniądze na zbieranie podpisów i agitacje w sprawie referendum aby odwołać panią prezydent! Referendum się odbyło,pieniądze wydane,a bufetowa jak była tak jest,a można było wydać je na co innego! Proponuję w przyszłym roku się zorganizować i wybrać jakiś projekt,a teraz już po fakcie nie narzekajmy że nie potrafimy się zorganizować,i cieszmy się że Ci pokrzywdzeni przez los ludzie będą mieli swoje miejsce na ziemi,i nie będą się gnieżdzić w piwnicy jakiegoś bloku,i być solą w oku jego mieszkańców!Już niedługo można zgłaszać projekty na przyszły rok,no to narzekacze i wyznawcy spisków i fałszerstw do roboty !!!

 • SUROWY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2014 06:59 ~SUROWY

  Dostałem kilka kart do głosowania dla mnie i moich sąsiadów,na żadnym nie było zaznaczony projekt nr 39 na Ursynowie,twierdzenie że były już zaznaczona to niegodziwość ! A co się tyczy agitacji za tym projektem to przecież mogliście się zorganizować i robić to samo za waszymi projektami,czemu tego nie zrobiliście,tylko teraz stękacie? Gdyby zwyciężyły popierane przez was projekty to pewnie podejrzeń z waszej strony o oszustwo by nie było!Ci co krzyczą najbardziej to pewnie nawet nie widzieli karty do głosowania,ktoś tu napisał że nie głosował bo nie podobał mu się sposób agitacji,mogłeś zrobić tak samo,teraz pretensje do innych że potrafili się zorganizować!Można było dla tych którzy nie mają internetu pobrać karty do głosowania w urzędzie dzielnicy,i roznieść po sąsiadach tak jak ja to zrobiłem na Surowieckiego,tylko jak się mieszka w jednym bloku 30 lat i nie rozmawia z sąsiadami to już nie moja wina!Macie przykład jak się zorganizować,i wszyscy malkontenci zorganizujcie się za rok i zagłosujcie za tym co wam potrzeba,ja zrobię w przyszłym roku tak samo,moi sąsiedzi także,tylko przekonajcie ludzi do siebie,bo samym narzekaniem tego nie zrobicie!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2014 19:07 ~qwerty

  "teraz było to ponad 26,2 mln zł (ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta)"

  Czyli ok. 50 proc. zaplanowanych wydatków na płemie...
  oto gdzie ma was Gronkiewicz...

 • Ursyn car

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2014 18:13 ~Ursyn car

  redek~redek

  I jak zwykle warszawiakom wszystko źle...
  To trzeba było pójść głosować i nie miałczeć teraz;) Choć znając Was pewnie głosowaliście na to co teraz marudzicie;)

  " Znając Was ... " O, ty nas jeszcze nie znasz...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »