Informacje

03.06.2017 20:11 T.Love, Mozil, Waglewscy, Mazolewski

Wtedy Solidarność pokazała siłę. Przypomną o wyborach 4 czerwca

SERWISY:

Waglewski Fisz Emade, T. Love, Czesław Śpiewa, Wojtek Mazolewski Quintet z Natalią Przybysz i Vieniem - m.in. ci artyści wystąpią w niedzielę na Krakowskim Przedmieściu. Koncert odbędzie się w ramach pikniku "Świętujemy wolność", w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów - 4 czerwca 1989r.

Koncert odbędzie się na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, nieopodal Domu Spotkań z Historią, który wymyślił i organizuje imprezę od 9 lat. Jej ideą jest przypomnienie 28. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które zakończyły się zwycięstwem obozu "Solidarności".

"Przypomina uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz podkreśla, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu w 1989 roku" - podkreślają organizatorzy.

"4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność. Wyniki pierwszych częściowo wolnych wyborów były zwycięstwem Polaków, którzy opowiedzieli się za wolnością i powiedzieli solidarne NIE systemowi" - czytamy w zapowiedzi pikniku.

Koncerty gwiazd

Na scenie ustawionej na skwerze im. ks. Twardowskiego w rocznicę wolnych wyborów zagrają: T. Love, Waglewski Fisz Emade, Czesław Śpiewa, Wojtek Mazolewski Quintet feat. Natalia Przybysz, Vienio, Wojciech Waglewski, Piotr Zioła, a także grupa The Jobers pod dyr. Marcina Partyki.

Koncert rozpoczną The Jobers - grupa wykona swoje aranżacje "piosenek wolności" z repertuaru takich artystów jak m.in. Aretha Franklin, Nina Simone, George'a Michaela, The Beatles czy Faith No More. Następnie na scenie pojawi się T.Love, jeden z bardziej zasłużonych, w tym roku świętujących rocznicę swojego 35-lecia, zespołów rockowych w Polsce. Podczas występu Czesława Mozila, występującego jako Czesław Śpiewa, wybrzmią piosenki z jego najnowszej płyty "Księga emigrantów tom II" z tekstami Michała Zabłockiego.

Podczas pikniku wystąpi także zespół rodzinny - Waglewski Fisz Emade czyli Wojciech Waglewski, gitarzysta, kompozytor i wieloletni lider grupy Voo Voo i jego synowie, Fisz i Emade czy Bartosz i Piotr Waglewscy. Jazzowy kwintet kontrabasisty Wojtka Mazolewskiego z gośćmi wykona kompozycje z albumów "Chaos pełen idei" i "Polka".

Koncert poprowadzą Michał Kempa i Piotr Gąsowski. Imprezę promują plakaty z twarzami bohaterów Solidarności, którzy po latach znaleźli się po różnych stronach politycznych barykad: Lecha Wałęsy, Tadeusz Mazowieckiego, Lecha Kaczyńskiego, Jacka Kuronia, Bronisława Geremka czy Jana Olszewskiego.

Wolne, ale nie do końca

Organizatorzy przygotował także m.in. warsztaty dla dzieci pod tytułem "Wolność nie jedno ma imię", rodzinną sesję fotograficzną z Filipem Ćwikiem, warsztaty taneczne i teatralne.

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji. Decyzja o ich przeprowadzeniu zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 proc. mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

Wybory okazały się pogromem dla koalicji rządzącej i ogromnym zwycięstwem kandydatów "Solidarności", którzy już w pierwszej turze zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach puli 35 proc. Zdobyli także przewagę w reaktywowanym Senacie. Wybory do Senatu - w przeciwieństwie do wyborów do Sejmu - były całkowicie wolne. "Solidarność" zdobyła 99 ze 100 mandatów senatorskich.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »