Informacje

02.10.2012 14:35 nowa wystawa w cnk

"Wszystko gra" w Centrum Nauki Kopernik

SERWISY:

Czy fala dźwiękowa łaskocze? Jak wygląda muzyka? Ile tonów kryje łazienkowy kafel? Przekonają się o tym goście Centrum Nauki Kopernik, w którym otwarto muzyczną wystawę czasową - Wszystko gra. Z eksponatów będzie można korzystać do marca 2013 roku.

Wszystko gra to pierwsza interaktywna wystawa czasowa w Centrum Nauki Kopernik. Można skorzystać na niej z dziewiętnastu nietypowych instrumentów, które pozwalają przeprowadzić zaskakujące doświadczenia muzyczne. Ich twórcą jest Michael Bradke - niemiecki muzyk i pedagog, który od 20 lat konstruuje instalacje dźwiękowe.

Wszystko wokół nas gra, grają czarne dziury, śpiewają wieloryby, a bicie serc naszych matek było pierwszym dźwiękiem jaki słyszeliśmy w naszym życiu. Tą wystawą chcemy pokazać, jak ważne miejsce w naszym życiu zajmuje muzyka - powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik (CNK) Robert Firmhofer.

Mikroskopy i dźwięk

Dźwiękowe mikroskopy pozwolą usłyszeć przedmioty na co dzień milczące, takie jak patyczek do lodów czy krajalnica do jajek. Będzie można sprawdzić, czy nasz głos nie zgubi się na zakrętach pozwijanej rury i czy balansując własnym ciałem potrafimy zagrać melodię na jednej strunie.

Grający na Butelkopianie przekonają się, że wysokość dźwięku zależy od wielkości butelki, w którą uderzamy pałeczką i od ilości nalanej do niej wody. Oprócz tego na zwiedzających czekają m.in. Ksylofon, czyli gigantyczne, drewniane cymbały Klepane organy, na których będzie można skomponować piosenkę Transformator głosu i przestrzenny model ludzkiego ucha.

Część eksponatów jest typowo naukowych poświęconych wibracjom materiałów. Mamy instrumenty, w których to materiał - metal, szkło, drewno - wibruje i wydaje dźwięki. Mamy instrumenty, w których struna zmienia dźwięk, mamy też takie, w których wibruje powietrze - opisywał Michael Bradke.

Wiele instrumentów na wystawie zachęca do wspólnego muzykowania. Można szukać własnych wzorów, melodii, porządku w chaosie muzyki. Chodzi o to by bawić się dźwiękiem, a potem w domu zacząć grać na instrumentach i tworzyć muzykę - zachęcał autor wystawy.

Muzyka postrzegana jako sztuka?

Dyrektor CNK przypomniał, muzyka nie zawsze była postrzegana jako sztuka. Za czasów Pitagorasa była częścią nauki. W średniowieczu muzykę wykładano na uniwersytetach jako część kwadrywium matematycznego obok: geometrii, algebry i astronomii. Dopiero w XVII w. zaczęto postrzegać ją jako część indywidualnego wyrazu twórczego nas ludzi i oddzielono ją od zjawisk fizycznych - powiedział Robert Firmhofer.

Jak wyjaśniał, muzyka jest także formą współżycia społecznego, buduje relacje między ludźmi, pomaga nam się uczyć i rozwijać talenty.

Dzięki słuchaniu i uprawianiu muzyki rozwijamy też talent matematyczny. Muzyka składa się z dźwięku, ale to co różni muzykę od dźwięku, to jego organizacja. To złożenie jest wykonane w wyniku wkładu dodatkowego instrumentu muzycznego - mózgu twórcy. Muzyka tym się różni od kakofonii dźwięków, że zawiera przeżycia, uczucia i intelektualny wkład twórcy - wyjaśniał prof. Łukasz Turski z Rady Programowej CNK.

Wystawa będzie otwarta do 17 marca 2013 roku. Do wstępu upoważnia standardowy bilet do Centrum Nauki Kopernik.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »