Informacje

07.06.2019 21:41 PROJEKT EDUKACYJNY

Wszystkie szkoły mogą dołączyć
do programu przeciwdziałania przemocy

SERWISY:

Ochockie szkoły już od roku szkolą się w ramach edukacyjnego projektu zapobiegania przemocy i wykluczeniu. Miasto zapowiedziało, że rozszerzy go na wszystkie dzielnice.

O planach rozszerzenia projektu "Szkoła przyjazna prawom człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?" miasto poinformowało na piątkowej konferencji prasowej, którą zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 61 imienia Juliana Przybosia na Ochocie.

To tutaj od sierpnia ubiegłego roku, uczniowie i pedagodzy szkolą się, jak zapobiegać agresji i dyskryminacji.

Bezpieczeństwo i tolerancja

Konferencję rozpoczęła projekcja filmu, na którym uczniowie opowiadali o przemocy, jakiej doświadczyli w szkole. Wskazywali, przede wszystkim na przemoc słowną i psychiczną. Podkreślali też, jak ważna jest pomoc osobom, które stają się ofiarami przemocy.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypomniał o tragedii w szkole w stołecznym Wawrze, gdzie jeden z uczniów śmiertelnie ranił nożem 16-latka. Prezydent podkreślił, że dla miasta najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza nią. Zaznaczył, że ważna jest także tolerancja.

- Niezależnie od tego, skąd dzieci pochodzą, jaka jest ich sytuacja materialna, jak są sprawne fizycznie, jakiej są orientacji seksualnej - wszyscy w polskiej szkole, w warszawskiej szkole powinni się czuć bezpieczni - powiedział.

"Nie chodzi o narzucanie ideologii"

Projekt wprowadzono pilotażowo w ubiegłym roku na Ochocie, która należy do dzielnic wielokulturowych. Jak informuje ratusz, w znacznym tempie rośnie tu liczba uczniów innych narodowości w szkołach.

"Jest to wyzwanie, nie tylko edukacyjne, ale również społeczne i kulturowe. Na Ochocie miał miejsce incydent, związany z napaścią na 14-latkę pochodzenia tureckiego, ponadto dochodziło do aktów wandalizmu w Centrum Kultury Muzułmańskiej, które mieści się na Ochocie" - zwracają uwagę urzędnicy.

- Ochota stała się dzielnicą wielokulturową, mamy znaczącą mniejszość wietnamską i ukraińską, co bardzo nas wzbogaca, a jednocześnie jest to dla nas wyzwanie, przede wszystkim związane z potrzebą integrowania naszych mieszkańców. Dzieje się to w sposób naturalny w szkołach, gdzie spotykają się dzieci i rodzice, angażują się we wspólne sprawy i spędzają razem dużo czasu. Ten projekt nie ma na celu narzucenia nikomu żadnej ideologii, czy poglądów. Wręcz odwrotnie - otrzymaliśmy narzędzia ułatwiające akceptowanie różnic i porozumiewanie się bez hejtu, uprzedzeń i wykluczania innych osób - podkreśliła Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota.

Koszt: 5 milionów

Teraz miasto postanowiło rozszerzyć program na wszystkie szkoły. Jak zaznaczył Trzaskowski, udział w przedsięwzięciu jest dobrowolny i to szkoły się do niego zgłaszają. - My będziemy, oczywiście, zachęcać wszystkich uczniów i rodziców do udziału w tym projekcie - zapewnił.

Wiceprezydent Renata Kaznowska poinformowała, że zajęcia trwają około półtora roku, zaś pierwsze dzielnice, w których rozpoczną się od 1 września, to Wawer, Wola i Wilanów. Na Woli miasto zdiagnozowało rozwarstwienie przekroju społecznego, a w Wilanowie - jak powiedziała Kaznowska - dzielnicy bardzo młodej, zaobserwowano zjawisko masowej anonimowości.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzanie programu w pozostałych dzielnicach, co - według wiceprezydent - potrwa do 2024 roku. - Projekt obejmie: 211 szkół podstawowych, 118 tysięcy uczniów tych szkół, 40 tysięcy rodziców, 17 tysięcy nauczycieli, 800 pracowników obsługi i kosztować będzie około 5 milionów złotych - przekazała Kaznowska.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o podpisaniu przez prezydenta deklaracji LGBT+:

 

PAP/mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 09:34 ~Ewa

  Przyjdą, pogadają wezmą kasę i tyle. Temu służą takie programy (oczywiście finansowane ze środków publicznych).

 • rrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 02:05 ~rrr

  wawa~wawa

  Najpierw trzeba byłoby wychować dorosłych, bo co da wychowywanie dzieci przez szkołę, jak potem zobaczą jak zachowują się ich rodzice, sąsiedzi, przypadkowi przechodnie, poczytają komentarze dorosłych ludzi w sieci i stwierdzą, że to czego się ich uczy to jakaś bzdura.

  Bardzo słuszna uwaga. Brawo.
  STOP AGRESJI!

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 09:28 ~facio aligacio

  politycy platformy przy tego typu akcjach wykorzystują każdą okazję żeby się podlizywać ekstremistom. to już jest naprawdę niesmaczne.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2019 21:53 ~wawa

  Najpierw trzeba byłoby wychować dorosłych, bo co da wychowywanie dzieci przez szkołę, jak potem zobaczą jak zachowują się ich rodzice, sąsiedzi, przypadkowi przechodnie, poczytają komentarze dorosłych ludzi w sieci i stwierdzą, że to czego się ich uczy to jakaś bzdura.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »