Informacje

22.11.2018 12:50 przemówienie rafała trzaskowskiego

"Wszyscy mogą spełniać swoje marzenia właśnie w Warszawie"

SERWISY:


Rafał Trzaskowski został w czwartek, na pierwszej sesji nowo wybranej Rady Warszawy, zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Mówił ogólnie o planach, zapowiedział zmiany w strukturze urzędu, obiecał także współpracę z opozycją i zbliżanie ratusza do mieszkańców.

- Dokładnie miesiąc temu mieszkańcy stolicy powierzyli mi urząd prezydenta Warszawy. To olbrzymi zaszczyt, ale oczywiście jeszcze większa odpowiedzialność. Decyzją warszawiaków tutaj, na tej sali, zaczyna się nowy etap w historii naszego miasta - powiedział Trzaskowski po zaprzysiężeniu.

"Obiecałem Warszawę dla wszystkich"

Przypomniał, że do październikowych wyborów szedł z zapowiedzią "mądrej kontynuacji, ale również zmiany i nowej jakości w zarządzaniu Warszawą". - Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans, wspierającą najsłabszych; miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych; miasto, w którym każda dzielnica jest sobie równa i każda dzielnica jest miejscem, w którym dobrze się mieszka; miejscem, które jest bezpieczne, otwarte na swoich mieszkańców - mówił nowy prezydent stolicy.

Zwrócił przy tym uwagę, że jego plan dla Warszawy poparło ponad pół miliona mieszkańców. - I to naprawdę zobowiązuje. Czuję to zobowiązanie. Chcę jasno powiedzieć, że to zobowiązanie będę realizował dzień po dniu - zadeklarował. Dodał, że program ten będzie realizował także dla tych, którzy nie oddali na niego głosu 21 października.

Hasło "Warszawa dla wszystkich" traktuję wyjątkowo poważnie – mówił Trzaskowski.
Zaznaczył, że ostatnie 12 lat to sukces w kontekście zmian. - Chciałbym podziękować serdecznie pani prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent zmieniła miasto, wszyscy warszawiacy i warszawianki to widzą i będą to pamiętać - podkreślał Trzaskowski.

"Był czas obietnic"

Stwierdził, że współpraca z Radą Warszawy będzie dla niego absolutnym priorytetem. Nie krył zadowolenia, że Koalicja Obywatelska ma większość w radzie miasta.

W poniedziałek nowy prezydent ma przedstawić plan realizacji obietnic.

- Nie będę musiał się posiłkować moim ulubionym cytatem z prezydenta Stefana Starzyńskiego, który kiedyś powiedział: "potracili głowy, żadnych instrukcji nie otrzymałem, musimy działać we własnym zakresie" – powiedział Trzaskowski.

Zapowiedział, że będzie również współpracował z opozycją. - Był czas obietnic, jest czas realizacji. Był czas dyskusji i sporów, w tej chwili jest czas wspólnej pracy dla dobra warszawianek i warszawiaków - dodał.

Trzaskowski chce w poniedziałek przedstawić harmonogram realizacji priorytetów.
Nowy prezydent zapewnił, że warszawiakom należy się lepsza edukacja dzieci. – Skorzystają na tym wszyscy rodzice, którym łatwiej będzie pogodzić opiekę nad dziećmi z karierą zawodową – przekonywał Trzaskowski.

Plany dla Warszawy

Obiecał wzmocnienie opieki społecznej i wsparcie dla seniorów, w tym bohaterów, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. – Będę starał się pogodzić punkt widzenia kierowców, rowerzystów, pieszych. Na końcu większość z nas jest pieszymi, rowerzystami, czasem korzysta z komunikacji miejskiej, a czasem z samochodu – argumentował.

Obiecał też lepszy dostęp dla młodych mieszkańców do mieszkań i pomóc w starcie na rynku o pracy. Mówił też o inwestowaniu w instytucje kultury, która jest mu bliska. Chce też zapewnić wyższy standard służby zdrowia. – Rozbudujemy finansowanie in vitro i wzmocnimy programy szczepień - mówił.

Zapowiedział też inwestowanie w obszar sportu. Trzaskowski chce rozwijać również cyfryzację urzędu miasta, a także zmieniać jakość dialogu z mieszkańcami. – Chcemy, by prezydent i jego współpracownicy byli jak najbliżej mieszkańców – dodał.

- Smog jest ogromnym zagrożeniem, dlatego będziemy go zwalczać – przekonywał Trzaskowski. – Z tym wiąże się przygotowanie naszego miasta do nadchodzącej rewolucji technologicznej. Chcę, żeby Warszawa stała się jednym z europejskich liderów, jeżeli chodzi o inteligentne technologie transportowe, ale również odnawialne źródła energii – zaznaczył.

- Zmienię struktury, które funkcjonują w mieście, w ramach zarządu miasta stworzę nowe, które będą obejmowały całościowo obszary aktywności warszawiaków i warszawianek. Zaproszę do współpracy przedstawicieli ruchów miejskich, miejskich aktywistów i ekspertów – wyliczał między innymi Trzaskowski.

"Oczekiwania będziemy się starali spełnić"

Zaznaczył, że w piątek przedstawi "grono swoich najbliższych współpracowników" oraz powie "o zasadach współpracy w samym ratuszu i między ratuszem a dzielnicami, natomiast w poniedziałek zaprezentuję najważniejsze priorytety programowe i jak one będę realizowane w ciągu najbliższych miesięcy".

Pod koniec stwierdził, że stolica jest miejscem wyjątkowym dla wszystkich. – Ludzie, którzy tutaj szukają szczęścia, miejsca do życia, swojego nowego domu – wszyscy mogą spełniać swoje marzenia właśnie w Warszawie, bo Warszawa jest miastem otwartym, przyjaznym. Zawsze takim miastem była, takim miastem pozostanie. Myślę sobie, że w toku kampanii wyborczej  to było najważniejsze – konsekwencja w mówieniu, że Warszawa naprawdę jest dla wszystkich.

Jego zdaniem stolica to historyczne miejsce dla Polaków rozsianych po całym świecie. Dodał, że to symbol naszej dumy. – Oczekiwania będziemy się starali spełnić. Przygotowując się do wystąpienia byłem na dwudziestym piętrze i popatrzyłem się na Warszawę z lotu ptaka. To był taki moment, kiedy zdałem sobie z ogromu odpowiedzialności, patrząc rano na moje ukochane miasto. Zdałem sobie sprawę z odpowiedzialności, która spoczywa na moich barkach – wyznał Trzaskowski.

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Nowy prezydent stolicy urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jest absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2004 r. obronił doktorat.  Poseł na Sejm RP VIII kadencji i wiceprzewodniczący Komisji ds. UE, Wiceprzewodniczący EPP. W rządzie Ewy Kopacz wiceminister Spraw Zagranicznych ds. Unii Europejskiej oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej.

W latach 2009-2013 poseł do Parlamentu Europejskiego oraz członek Komisji Konstytucyjnej. Brał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Trzaskowski wykłada również w Collegium Civitas w Warszawie (od 2000 roku), wykładał też w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1998-2009). Przez wiele lat analityk w Centrum Europejskim – Natolin.

Rafał Trzaskowski jest żonaty, ma dwójkę dzieci.Główne zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

ran,PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2018 18:20 ~Marian

  Czaskoski zniszycy ulice Warszawy do końca. Mam przedsmak tego na Mozaikowej z 60km/h zrobili Tempo 10km/h.

 • FundacjaAdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2018 14:25 ~FundacjaAdUrbem

  Warszawa przyjazna kierowcom dostała 0,5 % w wyborach. Pora wziąć pod uwagę zmotoryzowany elektrat Panie Trzaskowski

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2018 10:12 ~warszawiak

  Tylko niech to "spełnianie" nie odbywa się na koszt warszawiaków, jak to jest dotychczas!!!

 • peter2018

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2018 09:11 ~peter2018

  Czy Warszawa jest od morza do Tatr? My, rodowici Warszawiacy mamy dość korków, zatłoczonych autobusów, tramwajów, metra, w które nie da się wsiąść, wypadków, powodowanych przez wieśniaków kilka razy dziennie, parkowania na trawnikach, smogu ze starych wiejskich, gratów jeżdżących po naszych ulicach awarii w tramwajach z powodu przeciążenia itd. to wszystko powodują przyjezdni... Warszawa robi bokami! A wieś u siebie ma pola i bierze dotacje z Unii...

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2018 08:12 ~iza

  minę ma niewyraźną, czyżby łzy za Brukselą?

 • ubawiony setnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2018 04:17 ~ubawiony setnie

  Sprzedaż lokali użytkowych. Czy ktoś wyjmie tego trupa z szafy? Lokale muszą być prywatne, żeby handel i usługi funkcjonowały prawidłowo. Żadne normalne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować z perspektywą wypowiedzenia najmu po upływie 3 lat. Umowy najmu są na 3 lata. Horror a nie gospodarka.

 • Mataleo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 23:02 ~Mataleo

  "Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans, wspierającą najsłabszych".

  Dlatego liczę, że dzieci (najsłabsi) będą tu miały warunki do rozwoju. Zatem w pierwszej kolejności nie będą indoktrynowane retoryką demoralizatorów "tęczowych piątków", nie będą narażone na nienawiść "czarnych wtorków" i nie będą musiały widzieć obscenicznych parad równości (promowanych i wspieranych przez najsilniejszych).

 • jkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 21:57 ~jkk
  FundacjaAdUrbem
  ~FundacjaAdUrbem

  Wszyscy poza kierowcami którym PeOwcy zwężają ulice i zabierają miejsca parkingowe zasłupkowując miasto. Do tego wydaje sie wojne tym co nie mieszkają w Warszawie a "tylko" w niej pracują robią usługi mieszkańcom i sami robią zakupy. Każdy kto nie jest "Warszawiakiem z krwi i kości" a może nawet nie mówi po francusku to wróg

  i to jest najlepszy komentarz

  Miejsca parkingowe w pobliżu, zwłaszcza nowych, osiedli mieszkaniowych zajmują pojazdy mieszkańców tych osiedli. Jednocześnie parkingi na tych osiedlach są puste. Każda ilość DARMOWYCH miejsc parkingowych okazuje się niewystarczająca. Pora, aby nakazać zakup miejsc parkingowych wraz z zakupem mieszkań. Inaczej nigdy nie będziemy mieć porządku na ulicach.

 • Stary Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 21:25 ~Stary Warszawiak

  Dopóki Pan pełnomocnik ds. rowerów będzie jednocześnie dyrektorem ZDM to nic się nie zmieni !!!! A tak w ogóle to jak to jest możliwe że pełnomocnik jednego rodzaju uczestników ruchu drogowego tj. rowerzystów jest jednocześnie dyrektorem ZDM to narusza interesy pozostałych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych i kierowców. To jest nierówne traktowanie !!! i tak być nie powinno.

 • iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 20:07 ~iwona

  kiedy trzaskowski zacznie niszczyc niewygodne dokumenty w szafach w ratuszu? Tam to sa trupy. ma na to pare lat. A moze odpowiednie organy kontrolne wejdą w czesniej i zabezpiecza korupcyjne dokumenty po hgw. Obiecal trzaskowski audyt po hgw i cisza, co za dużo szwindli?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »