Informacje

14.05.2012 21:36 Akcja "Wstyd nad Wisłą"

Wstydzą się za Wisłę,
więc zaczęli ją sprzątać

SERWISY:

Skrzyknęli się w internecie. Grupa ekologów, miłośników Warszawy, powiedziała "Nie chcemy się wstydzić Wisły". Wzięli więc miotły, plastikowe worki, szufle i nie oglądając się na miejskich urzędników cały dzień sprzątali lewy brzeg Wisły.

List otwarty do stołecznych urzędników Michał Krasucki zatytuował "Wstyd nad Wisłą". Od tego się zaczęła jego akcja. Pod apelem młodego aktywisty podpisały się organizacje ekologiczne. Wszyscy zauważyli to, o czym ratusz chyba zapomniał.

W liście umieszczonym w internecie można przeczytać:

Wychodząc ze Stadionu Narodowego i przekraczając Wisłę dochodzimy do kładki, która z Mostu Poniatowskiego prowadzi wprost na nabrzeża wiślane. Zapewne tam swoje kroki skierują po meczu tysiące osób. Co się ukaże ich oczom? Rozbite szkło, stosy butelek i kartonów powywracane kosze na śmieci, poprzeciągane stalowe liny, zrujnowane betonowe płyty, utopione w wodzie stare meble, parasolki, a nierzadko martwe zwierzęta.


"Nie chcemy wyręczać miasta"

Zamiast ogladać się i czekać na pomoc miasta, grupa kilkunastu zapaleńców zakasała rękawy i wzięła do rąk szufle, miotły i plastikowe worki. Zaczęli sami sprzątać. Jak zapewniają nie po to by wyręczyć miasto, ale po to ich zdopingować do posprzątania nadwiślańskich bulwarów.

- Chcielibyśmy, żeby tu zmieniło się coś na dłużej. Nie tylko na czas Euro. Za mało jest tu służby sprzątających, za rzadko się pojawiają. Domagamy się ustawienia dodatkowych koszy na śmieci, regularnego sprzątania i naprawienia w kilku miejscach bulwarów – mówi Krasucki.

Po każdym cieplejszym weekendzie nad Wisłą pojawiają się tony śmieci. Smietników jest wyraźnie za mało. Gdy ludzie nie mają, gdzie ich wyrzucić zwyczajnie zostawiają je nad Wisłą.  Pisaliśmy o tym już w trakcie długiego majowego weekendu.

"Jest nas za mało"

W poniedziałek Ewa Paluszkiewicz – reporterka TVN24 – nad Wisłą spotkała jednak nie tylko ekologów i uczestników akcji "Wstyd nad Wisłą". Dokładnie o tej samej godzinie co oni, pod drugiej stronie mostu Poniatowskiego, pojawiła się ekipa sprzątająca wynajeta przez miasto. Jak zapewniali "nie po to by udowodnić, że też sprzątają".

- Jesteśmy tu codziennie. Staramy się zamieść newralgiczne punkty obok mostu Poniatowskiego i  Centrum Nauki Kopernik. Co chwilę jednak przychodzą nowe osoby i rzucają kapsle i to jest ciężko posprzątać - tłumaczył Paweł Mróz z miejskiej ekipy sprzątającej.

Stwierdził również, że jest ich za mało, by non stop utrzymać czystość. W czasie Euro ekip ma być znacznie więcej. ZOM podał, że podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej stolicę będzie sprzątać ponad 700 osób. Wśród sprzątających, oprócz pracowników firm zewnętrznych, będą także osoby z grupy bezrobotnych. W ekipie znajdą się również bezrobotni oraz osadzeni w Zakładzie Karnym w Białołęce.

band/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2012 07:20 ~polo

  Studeci to najwięksi smieciaze te śmieci z nad Wisły powinny wylądować pod akademikami normalnie zachowują się gorzej jak bydło

 • Mimami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2012 10:34 ~Mimami

  Bardzo mnie dziwi, że całą odpowiedzialność za czyste miasto przerzuca się na Ratusz. Tak na prawdę wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Branie odpowiedzialności integruje ludzi i wzmacnia, a takie wzajemne obwiniania się i poczucia winy stają się dość nudne, zawsze to jacyś "oni" są winni. Fajna akcja, podoba mi się i ciesze sie, że Warszawiacy ruszyli się sprzed telewizorów. Gratulacja!

 • men

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2012 06:19 ~men

  O i takich ekologow moge wesprzec finansowo dac kase na miotly itp

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 20:29 ~marek

  Polacy to BRUDASY!! Nie rozumiem ciaglej nagonki redakcji tvnwa-wa na urzad miasta. Brudasy zostawili syf inni sprzataja i O.k.

 • czk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 19:36 ~czk

  @ jar
  Katolicyzm nie ma tu nic do rzeczy, tylko kultura osobista. Co do właścicieli psów, to jest dużo lepiej niż byuło. Większość sprząta po zwierzakach. Kupy nachodnikach to już nie plaga. Nie tak dawno był to problem

 • ART

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 19:12 ~ART

  Te śmieci powinni zawieźć pod ratusz do HGW...

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 18:25 ~jar

  NAJWIĘCEJ DRĄ GĘBY CI CO NAJWIĘCEJ ŚMIECĄ!!!!!!!!!!!!!!!!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 18:22 ~jar

  szu- święta racja, ale polak katolik brudas tylko potrafi morde drzeć.....

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 14:58 ~xyz

  A od czego MPO?!

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 12:46 ~zenada

  Dzięki :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »