Informacje

06.11.2013 17:48 będą też konsultacje społeczne

Wstrzymają likwidację domków fińskich? "Zwróciłem się z prośbą do burmistrza"

SERWISY:

Na biurko burmistrza Śródmieścia trafiła prośba o wstrzymanie rozbiórki oraz eksmisji mieszkańców z domków fińskich. Chce tego dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w ratuszu Jarosław Jóźwiak.

Chodzi o uchwałę zarządu dzielnicy Śródmieście z listopada 2010 roku. Dała ona zielone światło do rozbiórki domków fińskich. Wtedy podjęto również decyzję eksmitowaniu mieszkańców. Działania te spotkały się protestem mieszkańców, ale także osób niezwiązanych bezpośrednio z domkami.

Dyrektor pisze do burmistrza

Sprawa wydawała się przesądzona, ale w ostatnich dniach nastąpił zwrot akcji. Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w piśmie skierowanym do Stowarzyszenia Mieszkańców Domków Fińskich oświadczył, że chce wstrzymania rozbiórce i eksmisjom. Poprosił już o to burmistrza Śródmieście Wojciecha Bartelskiego.

Poinformował też, że zaplanowane są konsultacje społeczne na temat zagospodarowania Osiedla Jazdów. Pierwsze robocze spotkanie ma odbyć się 14 listopada.

Czekają na konkrety

Obrońcy domków pozytywnie oceniają krok Jóźwiaka. Zastrzegają jednak, że sama prośba o wstrzymanie rozbiórki i eksmisji niczego nie gwarantuje. - Czekamy na konkretne decyzje na piśmie. Dopiero wtedy będziemy chcieli rozmawiać na temat przyszłości Jazdowa – powiedział Jan Mencwel z inicjatywy społecznej Otwarty Jazdów.

Mencwel wspólnie z innymi społecznikami zanieśli do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz apel o przejrzystość konsultacji.

- Jeżeli proces konsultacji ma być prowadzony rzetelnie, musi uwzględniać wszystkie możliwe scenariusze. Nawet ten, w którym osiedle domków fińskich pełni funkcję mieszkalną. Władze, które zapraszają warszawiaków o przyszłości osiedla Jazdów, jednocześnie działają na rzecz jego likwidacji podważają sens podjęcia dialogu społecznego – uważa Mencwel.

Jak już informowaliśmy, od kilku miesięcy trwa wyprowadzka mieszkańców osiedla. Urzędnicy pracują wspólnie z ambasadą Finlandii nad planami zaadaptowania części chatek na cele kulturalne. Swoje pomysły na ich zagospodarowanie przedstawiły między innymi studentki Akademii Sztuk Pięknych - widziałyby tam między innymi księgarnie, saunę i kawiarnię.

Większość do likwidacji

Dlaczego władze dzielnicy postanowiły w ogóle zlikwidować domki? Urzędnicy tłumaczyli, że kontrole Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami wykazały, że niektórzy mieszkańcy ogrodzili dodatkowy teren, który jest publiczny. Inni samowolnie zmodernizowali domki. Część lokatorów zdecydowała się na przeprowadzkę, ale byli też tacy, którzy zapowiedzieli, że nigdzie się nie ruszają, bo z decyzją urzędników się nie zgadzają.Trwają prace nad planem zagospodarowania tego terenu. Według wstępnych założeń, w tym miejscu przewidziano reprezentacyjne gmachy ambasad i budynków administracji rządowej. Likwidację domków zakładają też zapisy studium zagospodarowania przestrzennego.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Decyzja o wyburzeniu domków wywołała protesty części warszawiaków. Władze dzielnicy pozostawały nieugięte. Dopiero po spotkaniach z ambasadorem Finlandii pojawiła się nadzieja na zachowanie kilku domków.

Fińskie relikty ze Związku Radzieckiego

Osiedle, ciągnące się po obu stronach ulicy Jazdów, powstawało tuż po wojnie. Domki montowano z drewnianych prefabrykatów, które Warszawa dostała w darze od rządu radzieckiego. Do Związku Radzieckiego trafiły w ramach fińskich reparacji wojennych i stąd pochodzi ich nazwa.

W 1945 roku w domkach na Jazdowie mieszkali pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Potem chętnie wprowadzali się do nich artyści, m. in. Maria Czubaszek, Jan Pietrzak, Barbara Wrzesińska, Jonasz Kofta.

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 11:13 ~Arek

  wilanow ursynow tarchomin sami warszaffiacy

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 08:50 ~ala

  Rudery Przy rondzie Żaba, która blokuje ulicę nie rozbiorą, a domków fińskich się czepiają, bo teren drogi atrakcyjny.
  Zlikwidować straszydło z ronda Żaba!!!!!

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 23:47 ~wawiak

  Mówiąc w skrócie - kolejne pokolenie uprzywilejowanej garstki zamieszkującej domki postanowiło się uwłaśzczyć na kolejne kilka dekad. A Wy frajerzy zasuwajcie po kilkanaście godzin na swoje M. Salon miał zawsze dobrze Warszawie bez względu, czy to PRL, czy wolna Polska. Jeśli nie wiecie o co chodzi, to zapraszam w Aleję Przyjaciół... Ja natomiast jestem zwolennikiem bezwzględnego gnania "artystów", "aktywistów", "animatorów" i całej bandy (również moich znajomych z "elitarnego" liceum), która nigdy nie miała ochoty pracować ale zawsze dysponowała świetnymi układami gwarantującymi dostęp do "grantów". Są gorsi niż najgorze i leniwe urzędasy.

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 23:18 ~lex

  Nie do wiary! A co dostaną developerzy? Przecież Śródmieście jest po to, żeby dostarczać im terenu do budowy apartamentowców! Jakiś odwrót w Ratuszu? To może jeszcze warto zobaczyć powtórnie swój własny projekt reprywatyzacji?

 • Na kurzej nóżce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 20:10 ~Na kurzej nóżce

  archi~archi

  To jest teren drogi a nawet bardzo drogi. I bardzo reprezentacyjny. Takiej "wiecznej prowizorki", jak ta wiocha w mieście, nie powinno być w stolicy europejskiego kraju. Rozumiem, że parę osób chętnie by zawłaszczyło tą przestrzeń pod hasłami kultury i sztuki ale jak widzę taką sztukę, jak pan M, to trudno o kulturę. Dość już mebli z palet, stolików z dykty i mebli ze śmietników.

  Bywałem w tych domkach za czasów ich świetności - w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Już wtedy były to ponure baraki pozbawione wygód, zimne w zimie i w lecie, ciemne i wilgotne. Jeżeli jest sposobność pozbycia się tego wrzodu na zdrowym ciele miasta - należy ją niewłocznie wykorzystać.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 19:43 ~Nick

  @ archi

  Dość nowobackiego napływu, takiego jak ty. Zmieniajcie swoje miasta, a od naszej Warszawy się odczepcie.
  Na marginesie: mam kilkoro znajomych w domkach, a "mebli z palet, stolików z dykty i mebli ze śmietników" nigdy tam nie widziałem.
  Wracaj go Lemingradu (Miasteczko Wilanów) do swojego 35 metrowego "apartamentu" urządzonego meblami z Ikei.

 • lukam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 18:59 ~lukam

  ZGN do likwidaji, niestety czesto w warszawie dochodzi do łamania praw lokatorskich przez ZGN a w zasadzie jej pracowników, najbardziej skorumpowani pracownicy ZGN urzęduja na ul Szwoleżerów. Pan z broda łapówkarz az sie patrzy !!!!!!!! Dlaczego nikt nie patrzy tym ze urzędnikom na rece, prosze przyjrzec sie eksmisja osób starszych z zadłuzeniem lokalu na om 10 tysi, osoby powyzej 77 roku zycia lub inwalidzi, niepełnosprawni, tylko po to by dac mieszkania swoim ziomom -0 cos strasznego !!!!!! absolutne nie dla ZGN !!!

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 18:46 ~archi

  To jest teren drogi a nawet bardzo drogi. I bardzo reprezentacyjny. Takiej "wiecznej prowizorki", jak ta wiocha w mieście, nie powinno być w stolicy europejskiego kraju. Rozumiem, że parę osób chętnie by zawłaszczyło tą przestrzeń pod hasłami kultury i sztuki ale jak widzę taką sztukę, jak pan M, to trudno o kulturę. Dość już mebli z palet, stolików z dykty i mebli ze śmietników.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »