Informacje

18.04.2018 19:45 raport jürgena stroopa z likwidacji getta

Wstrząsający raport z likwidacji getta.
"Z perspektywy zbrodniarza, nie ofiary"

SERWISY:

Został napisany urzędowym językiem, pozbawionym emocji. Mimo to, albo może właśnie dlatego, jest wstrząsający. Zawiera niezwykle sugestywne fotografie, które na stałe wpisały się w świadomość ludzi na całym świecie i jednoznacznie są kojarzone z Holokaustem. - To zapis dzień po dniu mordowania ludności żydowskiej - mówił Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Raport dowódcy SS i policji Jürgena Stroopa dokumentuje tłumienie przez Niemców powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Liczy 126 kart, zawiera 31 meldunków dziennych oraz 53 fotografie. Sprawozdanie pozwala poznać przebieg żydowskiego powstania, siły i uzbrojenie Niemców, a także realia prowadzenia walki w getcie.

Jesienią ubiegłego roku został wpisany na światową listę UNESCO Pamięć Świata. To jeden z najważniejszych dokumentów przechowywanych w Archiwum IPN.

W środę raport został zaprezentowany dziennikarzom, w przyszłości IPN planuje przedstawić go szerszej publiczności. Dokument już teraz każdy może obejrzeć w wersji cyfrowej.

>> ZOBACZ RAPORT <<

"Dokumentuje ludobójczą politykę"

Podczas konferencji prasowej w związku z 75-leciem wybuchu powstania w getcie Jarosław Szarek wraz wiceprezesem IPN Mateuszem Szpytmą oraz dyrektor Archiwum IPN Marzeną Kruk zaprezentowali zawartość historycznego dokumentu.

- Ten raport dokumentuje ludobójczą politykę Niemiec wobec ludności żydowskiej. To zapis dzień po dniu mordowania ludności żydowskiej - powiedział Szarek, przypominając też, że w 1945 r. raport Stroopa trafił w ręce Amerykanów, którzy wykorzystali go jako dowód w procesie norymberskim. Pełnił on także funkcję materiału obciążającego Stroopa w jego procesie w Warszawie w 1951 r., a także w postępowaniach sądowych innych niemieckich zbrodniarzy nazistowskich.

- Dzisiaj prezentujemy go po raz pierwszy w takiej formie, jeszcze nigdy nie został zaprezentowany publicznie - dodał Szarek.

Wstrząsające, sugestywne ujęcia

Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk zaznaczyła, że raport Stroopa i jego fotografie są wstrząsające, mimo że dokument został napisany językiem urzędowym, bez emocji. Część fotograficzna raportu zawiera niezwykle sugestywne ujęcia, które na stałe wpisały się w świadomość ludzi na całym świecie i jednoznacznie są kojarzone z Zagładą Żydów. Niektóre ze zdjęć, uzyskały status ikony fotograficznej symbolizującej Holokaust.

Teresa Gallewicz-Dołowa, która w Archiwum IPN kieruje pracami Sekcji Kształtowania i Ewidencji Zasobu Archiwalnego, mówiła, że optyka przedstawienia wydarzeń opisanych w raporcie jest porażająca. - Holokaust jest przedstawiony z perspektywy zbrodniarza, nie ofiary, przez co dokument - wbrew intencji twórcy - nie gloryfikuje niemieckiej "odwagi, siły i ofiarności", a staje się aktem oskarżenia i dowodem zbrodni popełnionej na ludności żydowskiej. Zamiast wychwalać zasługi żołnierzy bezwzględnie wykonujących rozkazy, jest hołdem złożonym ich niewinnym ofiarom - zaznaczyła archiwistka.

Podkreśliła też, że mimo iż dokument dotyczy konkretnej ludności, znajdującej się w konkretnym czasie, w konkretnym miejscu, to ma on jednak charakter uniwersalny. - Jest przestrogą: nie pozwala zapomnieć o obecnym okrucieństwie i brutalności, upamiętnia heroiczną walkę ludzi o godność i człowieczeństwo, która toczy się od zawsze, we wszystkich częściach świata - zaznaczyła Gallewicz-Dołowa, która zajmowała się procedurą wpisania raportu na listę UNESCO.

>>> CZYTAJ TEŻ W MAGAZYNIE TVN24.PL: TYLKO KAT MA IMIĘ. HISTORIA CHŁOPCA Z FOTOGRAFII <<<

"Dramatyczny krzyk ludności żydowskiej"

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ulicy Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

- Powstanie w getcie warszawskim było dramatycznym krzykiem ludności żydowskiej skazanej na Zagładę, żeby przed śmiercią, w jakże dramatyczny sposób, wyrazić swój sprzeciw. Garstka ludzi chwyciła za broń, choć wiedzieli, że ta walka jest przegrana, ale nie chcieli pójść na śmierć nie chwytając za broń - mówił Szarek. Przypomniał, że większość żydowskich bojowników, mimo bohaterstwa w walce z przeważającymi siłami niemieckimi, poległa lub została zamordowana.

- To była wielka zbrodnia, ale jednocześnie ilustracja, czym była okupacja niemiecka w Polsce i w Warszawie - dodał prezes IPN.

PAP/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 16:44 ~mar

  Paradoksalnie Żydzi ginęli bo na to zgadzały się elity żydowskie.

 • Tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 13:13 ~Tadek

  Na zdjęciach doskonale widać jak Polacy niszczą całą Warszawę i dokonują eksterminacji Żydów

 • Stroop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 12:03 ~Stroop

  Straty niemieckie 16 zabitych.

 • Ichak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 11:06 ~Ichak

  A przed tym Judenrat wysłał setki tysięcy swoich do wagonów i obozów.

 • Partyzant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 09:36 ~Partyzant

  Wstrząsający raport z likwidacji wsi Koniuchy i Naliboki.

 • joel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 09:24 ~joel

  greg~greg

  Do Paw39:
  Na skutek działań wojennych, śmierci w obozach, z wycieńczenia itd. życie straciło ok. 6 000 000 Polaków, W TYM OK. 3 000 000 POLAKÓW NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ! Należy pamiętać, że przed II WW nie było państwa Izrael, więc nie można mówić o obywatelach osobnego kraju.
  Najbardziej przerażające jest jednak to, że Holokaust spowodował zagładę co najmniej 50% (!!!) populacji Żydów! Takie straty osobowe są nie tylko niepodważalne ale i nieporównywalne z jakąkolwiek innym narodem (nawet z Polakami)!
  BTW: >>Żydów<< jako nazwę narodowości zawsze piszemy z wielkiej litery. Sympatie lub antypatie nie mają tu znaczenia, co najwyżej okazują małostkowość "autora" takiego tekściku...

  Dokładnie

 • juj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 09:16 ~juj

  Ciekawa książeczka dokumentująca zagładę Żydów zrobiona w formie albumu z wakacji :)

 • prezydent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 08:43 ~prezydent

  Państwo Izrael istnieje od 1948. Nie maja prawa domagać się pieniędzy. To państwo polskie powinno domagać się odszkodowania od Niemiec.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 08:01 ~greg

  Do Paw39:
  Na skutek działań wojennych, śmierci w obozach, z wycieńczenia itd. życie straciło ok. 6 000 000 Polaków, W TYM OK. 3 000 000 POLAKÓW NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ! Należy pamiętać, że przed II WW nie było państwa Izrael, więc nie można mówić o obywatelach osobnego kraju.
  Najbardziej przerażające jest jednak to, że Holokaust spowodował zagładę co najmniej 50% (!!!) populacji Żydów! Takie straty osobowe są nie tylko niepodważalne ale i nieporównywalne z jakąkolwiek innym narodem (nawet z Polakami)!
  BTW: >>Żydów<< jako nazwę narodowości zawsze piszemy z wielkiej litery. Sympatie lub antypatie nie mają tu znaczenia, co najwyżej okazują małostkowość "autora" takiego tekściku...

 • Edmund Poweski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2018 07:42 ~Edmund Poweski

  Kogo to wstrzasa? Ludzi. Takich ktorzy maja serce. Ktorzy nie dziela mordowanych na Polakow ktorych smierc serce im sciska i Zydow ktorzy - a niech tam. Ponadto - kto Ci dal prawo do sadzenia kto Polakiem jest a kto nie? Jedna z moich Babek byla Ukrainka A pradziadek Węgrem. Stan i spróbuj mi powiedzieć w oczy że nie jestem Polakiem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »