Informacje

22.11.2011 15:31 "BĘDĄ W NIM TYLKO FAKTY, BEZ ANALIZ"

Wstępny raport ws. lądowania Boeinga w przyszłym tygodniu

Wstępny raport komisji badającej przyczyny awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu - poinformował Maciej Lasek, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Wstępny raport zostanie opublikowany prawdopodobnie 30 listopada lub 1 grudnia. - Będzie zawierał fakty, natomiast nie będzie zawierał analiz. Do tego czasu nie będziemy udzielali żadnych informacji na temat prowadzonych przez nas badań - powiedział Lasek.

Prace będą kontynuowane

Wiceszef PKBWL poinformował, że po prezentacji raportu wstępnego komisja będzie kontynuowała prace. - Po zakończeniu wszystkich prac powstanie raport końcowy. Z projektem tego raportu zapozna się załoga samolotu oraz przewoźnik - powiedział Lasek.

Następnie projekt raportu zostanie przetłumaczony na język angielski i wysłany do amerykańskiej organizacji zajmującej się badaniem wypadków i katastrof NTSB (National Transportation Safety Board) i do producenta samolotu, firmy Boeing.

- Strona zaproszona do współpracy w badaniu będzie miała 60 dni na zapoznanie się z projektem raportu i zgłoszenie ewentualnych uwag - powiedział Lasek. Dodał, że po otrzymaniu uwag lub informacji o akceptacji treści projektu raportu komisja znów się zbierze. - Raport zostanie przedstawiony już ze wszystkimi uwagami i zostanie podjęta uchwała o przyjęciu raportu i zakończeniu badania - wyjaśnił Lasek.Nie było katastrofy - "procedura to pół godziny"

- Jeśli samolot nie uległ katastrofie, tak jak w tym wypadku, to procedura... czytaj więcej »

- W tej chwili jest trudno powiedzieć, kiedy można spodziewać się zakończenia prac komisji - zaznaczył zastępca przewodniczącego PKBWL.

Awaryjne lądowanie na Okęciu

Lecący z amerykańskiego Newark w stanie New Jersey samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował awaryjnie na warszawskim lotnisku Chopina 1 listopada. Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała "na brzuchu". Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych m.in. odczytała pokładowe rejestratory parametrów lotu, zabezpieczyła dokumentację techniczną samolotu, przeprowadziła ocenę stanu technicznego samolotu i jego systemów a także prowadziła wywiady z załogą samolotu.

Na raport czeka także stołeczna prokuratura okręgowa prowadząca śledztwo dotyczącego awaryjnego lądowania Boeinga 767. Śledczy ustalają, dlaczego do konieczności awaryjnego lądowania, czy dopełnione zostały wszystkie procedury i czy ktoś mógł popełnić błąd. W tej sprawie przesłuchani zostali już członkowie załogi. Trwają przesłuchania pasażerów, którzy otrzymali status pokrzywdzonych.

Śledztwo wszczęto na podstawie artykułu 174 Kodeksu karnego. Mówi on o "sprowadzeniu bezpośredniego zagrożenia katastrofą w ruchu lotniczym". Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

PAP//tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zbysław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2011 11:45 ~Zbysław

  Ile czasu potrzebują nasi "Uczeni",aby ustalić cz bezpieczniki były prawidłowo założone?Rok,dwa...byle pieniadze wpływały na konto...

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2011 18:02 ~Karol

  do Dyzio M:

  no ale trzeba mieć w sobie trochę męskości mimo wszystko, ja rozumiem panikę i np. ewakuację przez wąski korytarz gdzie nie ma mozliwości ruchu w inna stronę a np. starsza kobieta by biegła wolno. A tutaj miał teoretycznie możliwość manewru w każda stroną. Nie będę sie kłócił, mamy inne poglądy dodtyczące odwagi i męstwa. Ty zakładasz, że można unimożliwić innym ucieczkę po to aby chronić własny tyłek.

 • Yebiemnieto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 22:37 ~Yebiemnieto

  Coś cicho ostatnio o panu Wronie...może gdzieś poleciał?
  :-D
  a tak głośno było o nim przez pierwsze dni po spektakularnej akcji. I w TV był i w radiu,bałem sie otworzyć lodówki bo może i tam bym go spotkał?
  Taka Polska właśnie-masz swoje 5 minut jest o tobie głośno,a po jakimś czasie nikt o Tobie nie pamięta.

 • Dyzio M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 21:52 ~Dyzio M.

  Drogi Karolu,

  Łatwo jest zachować spokój i trzeźwość umysłu nad klawiaturą. Zdecydowanie trudniej osobiście uczestnicząc w wydarzeniu. To wszystko co piszesz o paliwie, dymie będącym wynikiem tarcia i braku eksplozji wiadomo było dopiero po fakcie. Pasażer wykonywał po prostu polecenie personelu pokładowego, które brzmiało mniej więcej tak: ewakuacja i jak najdalej od samolotu.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 15:59 ~Karol

  czy ten panikarz który przetrącił ok 60 letnią kobietę i przy tym został uwidoczniony na filmie z ewakuacji został już zatrzymany?

  Żyjemy w fajnym kraju. Ludzie myślą tylko o sobie, młody gość, silny potrafi przetrącić o wiele słabszą babcie tylko dlatego, że nie potrafi być mężczyzną nawet na siłę. Straszne. Gość uciekał i mimo tego, że nie miał ograniczonego pola ucieczki więc mógł zrobić manewr

  Przecież ten samolot nie mógł wybuchnąć bo po 1 nie miał paliwa, po 2 nic na to nie wskazywało - a dym był wynikiem tarcia i znikł równie szybko jak się pojawił.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »