Informacje

24.01.2014 20:42 były urzędnik przejął kamienicę na mokotowie

Wspólnota donosi do CBA. "Mogło dojść do zmowy urzędniczej"

SERWISY:

Warszawska Wspólnota Samorządowa złożyła doniesienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podejrzewają zmowę w stołecznym urzędzie i przestępstwo przy zwrocie nieruchomości. Sprawa dotyczy byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomości, który po odejściu z ratusza przejął kamienicę na Mokotowie.

- Złożyliśmy w tej sprawie doniesienie, ponieważ podejrzewamy, że popełniono przestępstwo przeciwko działalności miasta stołecznego Warszawy - mówi Maciej Białecki z WWS, która stoi między innymi za referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. O co dokładnie chodzi?

Najpierw wydawał decyzje, potem przejął dom

Historia byłego wicedyrektora została opisana w "Gazecie Stołecznej". Jak czytamy w dzienniku,  odpowiedzialny był za zwroty budynków w związku z dekretem Bieruta, a pól roku po odejściu z ratusza, sam przejął dom przy ulicy Kazimierzowskiej.

Z informacji gazety wynika, że urzędnik miał dostęp do dokumentacji i wiedział, na jakim etapie jest zwrot. Roszczenia do nieruchomości miały zostać kupione w 2011 roku przez rodziców urzędnika. Gdy odszedł z pracy, przejął też od rodziców prawa do budynku. Decyzję o zwrocie nieruchomości podpisał już następca wicedyrektora.

"Może świadczyć o zmowie"

W ocenie wspólnoty przestępstwo mogło polegać: "na uzyskaniu osobistej korzyści majątkowej oraz na działaniu na szkodę osób trzecich, czyli byłych właścicieli, którzy powinni korzystać na reprywatyzacji".

- Przebieg wydarzeń świadczyć może o zmowie urzędniczej o charakterze przestępczym – ocenia Białecki. - Jeżeli były podwładny, dość szybko podejmuje decyzję na rzecz byłego szefa, to słowo zmowa zasługuje na użycie – uzasadnia.

"Sprawa jest nieetyczna"

Wspólnota obawia się, że ta sprawa to "czubek góry lodowej". - Od czerwca zeszłego roku nie są ujawniane protokoły z kontroli. Wydaje nam się ze ratusz zamiata tę sprawę pod dywan. Uważamy że tylko CBA jest w stanie to wyjaśnić - mówi Mariusz Ciechomski, lider WWS na Mokotowie.

Ciechomski przypomina, że władze miasta powinny dbać o poziom uczciwości urzędników. - Ta sprawa jest przede wszystkim nie etyczna. I to nas bulwersuje – podsumowuje.

Niezależnie od doniesienia do CBA, Warszawska Wspólnota Samorządowa wezwała Hannę Gronkiewicz Waltz do kontroli w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

Chcą ujawnienia roszczeń

Działacze WWS domagają się także ujawnienia na stronie urzędu miasta danych dotyczących roszczeń do gruntów wywłaszczonych przez tzw. dekret Bieruta.  - Masowy charakter spekulacji prawami do roszczeń oraz ostatnie głośne sprawy związane z przejmowaniem coraz to nowych nieruchomości wymagają niezwłocznego osobistego zaangażowania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i podjęcia przez nią działań naprawczych - napisali w oświadczeniu.

wp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kordian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 21:36 ~Kordian

  To dobrze,że Warszawska Wspólnota Samorządowa wyłuskuje różne sprawy, które mogą być wynikiem niezbyt uczciwych działań niektórych urzędników z Ratusza i Urzędu Dzlelnicowego.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 15:02 ~warszawiak

  POPIERAM DO CBA,26.01.2014 20:37 ~Nick

  Handel roszczeniami to jedna z plag Warszawy. Prawa do nieruchomości odkupuje się często za śmieszne kwoty (rzędu kilku tysięcy PLN), potem "przywraca się stan prawny" jak to niektórzy określają. To wydetek kolejnych kilku - kilkusastu tysięcy. I ma się kamienicę.
  Niektórzy, np. niejaki pan M., jest włascicielem kilkunastu (!!!!!) kamienic w Warszawie, a sam na ironię zajmuje lokal komunalny. Nabyty majątek przepisuje na matkę, aby uniknąć odpowiedzialności. A CO NA PRADZE SIĘ DZIEJE TARGOWA,JAGIELOŃSKA NA WŁASNEJ SKÓRZE ???????????????????????

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 20:37 ~Nick

  Handel roszczeniami to jedna z plag Warszawy. Prawa do nieruchomości odkupuje się często za śmieszne kwoty (rzędu kilku tysięcy PLN), potem "przywraca się stan prawny" jak to niektórzy określają. To wydetek kolejnych kilku - kilkusastu tysięcy. I ma się kamienicę.
  Niektórzy, np. niejaki pan M., jest włascicielem kilkunastu (!!!!!) kamienic w Warszawie, a sam na ironię zajmuje lokal komunalny. Nabyty majątek przepisuje na matkę, aby uniknąć odpowiedzialności.

 • antywładza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 07:44 ~antywładza

  Nieskazitelna Platforma. By żyło się lepiej!

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 00:08 ~słoik

  chcieliśta peło to mata....

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2014 21:13 ~nick

  UWAGA NA MIENIE ZASTĘPCZE. Wkrótce takim mieniem może stać się Wasze mieszkanie, miejsce pracy,przedszkole, szkoła, przychodnia lekarska, plac zabaw Waszych dzieci. Mieniem zastępczym (na 100%) staną się warszawskie lokale użytkowe, czyli sklepy, restauracje, galerie, miejsca świadczenia różnych usług. Od 1989 wyciągała po nie łapska mafia. To doprowadzało nawet do strajków najemców, którzy byli nękani przez "opiekunów". "Opiekunowie" nie zrezygnowali. Zmienili tylko sposób działania. Przejmą lokale użytkowe. Kamienice, które są setkami miejskimi i wszystko co jeszcze jest do wzięcia. Co to jest kamienica setka? To kamienica, której mieszkańcom urzędnicy bezprawnie odmawiali sprzedaży mieszkań, podczas gdy mieszkańcom innych nieruchomości... pozwalali. Bo urzędnik jak chce to pozwoli a jak nie chce to nie. Nie może oddać czegoś do czego nie ma roszczeń, to odda to jako MIENIE ZASTĘPCZE. I tyle mu możemy. Ten kraj jest pod urzędniczą okupacją.

 • mkd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2014 19:29 ~mkd

  a ciekawe jak to się stało że połowa kamienic w Krakowie w latach 90' została oddana na podstawie "prawdopodobnie" lewych papierów na pochodzenie narodu wybranego dorabianych dla siebie przez ludzi władzy mających dostęp do info w której kamienicy cała rodzina była właściciela zginęła . to jest nieetyczne ale o tym się nie mówi

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2014 13:55 ~Kazio

  Normalka, jak to w Polsce POd POlszewicką okupacją...

 • Banan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2014 13:44 ~Banan

  a to całe CBA jak działa pod przykryciem to tak naprawdę nikt z nas nie wie czy oni tam coś robią i kogoś złapali czy tylko piją kawę i się wożą luksusowymi furami na koszt podatników..!

 • Wander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2014 11:23 ~Wander

  Takich przekrętów z pewnością jest o wiele więcej, teraz już wiadomo jakim sposobem bogacili się dzisiejsi "właściciele" kamienic.Od kogo czerpane były informacje, gdzie mieści się budynek z roszczeniami? to pytanie, na które odpowiedż była prosta. To ci, którzy mają dostęp do tych informacji i ci, którzy czerpali z teggo zyski.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »