Informacje

25.03.2019 10:59 policja pokazała nagranie

Wskakiwali na pomnik smoleński
na hulajnogach. "Wylegitymowani"

SERWISY:


Podjeżdżają na hulajnogach i wskakują na Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Takie nagranie z placu Piłsudskiego udostępniła w niedzielę wieczorem stołeczna policja.

Jak podaje Komenda Stołeczna Policji, do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 15.

Kilka godzin później o interwencji policji zaczęły informować media.

Skok na pomnik

W niedzielę w rozmowie z "Faktami" TVN Piotr Świstak z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji potwierdził interwencję funkcjonariuszy wobec nastolatków przy pomniku.

- Te osoby uderzały oponami [hulajnóg - red.] o pomnik smoleński. Zareagowaliśmy. Na szczęście nie doszło do uszkodzenia mienia - powiedział Świstak.

Wieczorem policja zdecydowała się opublikować nagranie z kamery monitoringu, które pokazuje część zdarzenia.

Na filmie udostępnionym przez KSP widać, jak od strony schodków do pomnika smoleńskiego podjeżdża dwóch chłopców. Najpierw jeden, potem drugi, podskakują na hulajnogach, wskakują na dolną część monumentu, a potem odskakują. Z nagrania wynika, że taki manewr powtarza się kilkukrotnie.

W ostatnich kadrach widzimy zbliżenie na dolną część pomnika smoleńskiego, gdzie widać miejsce, od którego odbijały się hulajnogi.

Nastolatkowie zostali wylegitymowani i pouczeni. Miało to miejsce już na Krakowskim Przedmieściu.

Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji potwierdził nam w poniedziałek, że nagranie dotyczy właśnie sobotniego wydarzenia. - Pouczono chłopców, że nie można tego robić. Na tym sprawa się zakończyła. Nie stwierdzono zniszczeń na pomniku - zaznaczył rzecznik.

Lokalizacja budziła kontrowersje

Pomnik smoleński został odsłonięty 10 kwietnia 2018 w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jego budowa rozpoczęła się 18 lutego ubiegłego roku od prac archeologicznych.

Trzy dni później wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na budowę. Część terenu na placu Piłsudskiego została wygrodzona, potem pojawił się duży namiot.

Lokalizacja pomnika budziła kontrowersje. Władze Warszawy długo nie godziły się na jego ustawienie przy Krakowskim Przedmieściu tłumacząc, że jest to twór "architektonicznie skończony".

Później, w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta i częścią rodzin smoleńskich wskazano teren dzisiejszej pętli u zbiegu Trębackiej i Focha. Ale środowisko PiS-u nie zaakceptowało tej propozycji.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich z Jackiem Sasinem na czele forsował umieszczenie pomnika wszystkich ofiar na skwerze księdza Jana Twardowskiego, a figury prezydenta - u wylotu ulicy generała Tokarzewskiego-Karaszewicza. To dla tych lokalizacji ogłoszono konkurs architektoniczny.

Ostatecznie jednak zdecydowano, że ten monument stanie na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego a ulicą Królewską, a pomnik Lecha Kaczyńskiego - przed budynkiem Garnizonu Warszawa.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MikeDee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 12:41 ~MikeDee

  Kiedy miałem 11 lat i jechałem na rowerze przez cmentarz, pewien około osiemnastolatek zwrócił mi uwagę "tu się nie jeździ". Był rok 1990. Ja tylko skracałem sobie trasę, nie robiąc tricków i nie cyrklując między grobami. Uważam, iż była to spora przesada, ale został we mnie cień refleksji, że nie wszędzie można i nie wszystko wolno i nie zawsze. Dziś zwrócenie uwagi piętnastolatkom traktujących miejsce pamięci narodowej jako rampę, jest odbierane jako atak obrzydliwego totalitarnego reżimu na biedne dzieci. Ciekawych czasów dożyliśmy.

 • gig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 17:30 ~gig


  BRT~BRT

  Skoro pomnik już jest, to należy okazać szacunek! Poza tym psucie/dewastacja to akt chuligański, w dodatku mienia publicznego.
  Młodzież za pierwszym razem można upomnieć.
  Jak komuś to nie przeszkadza to niech udostępni własny dom lub auto do tego rodzaju wybryków.
  Myślcie trochę ludzie, naprawdę nie boli!
  Pomnik już jest~Pomnik już jest

  "Pomnik JUŻ JEST".Stały numer PiSu : stawianie ludzi przed faktem dokonanym, najlepiej wbrew woli wszystkich

  Dokładnie. Zajęli plac, postawili koszmarka, obok drugiego a teraz wielka trwoga, że to ziemia święta i pod ochroną. No i warto wspomnieć, że jako jedyne miejsca, każda taka PiSia samowola jest pilnowana przez milicjantów aby ten suweren, który tak kocha PiSiego pana nie mógł dotknąć tych cudów? Jak to się dzieje. Jedyna partia posiadająca tak wielu zwolenników z poparciem ponad połowy społeczeństwa i jedyna, która otacza się płotami i zastawia tabunami ochroniarzy?

  Jak to jest, że ci znienawidzeni wyzyskiwacze z opozycji, złodzieje i znawcy przekrętów, zabijani przez nieobliczalnych ludzi, nie muszą się chronić i chodzić za murem bezpieki? Zadziwiające.

 • Ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 13:54 ~Ciekawy


  Wyborca~Wyborca

  Do tych, co sobie robią żarty z tego zdarzenia proponuję pojechać do Izraela i spróbować poodbijać się hulajnogą od jakiegoś ważnego miejsca upamiętniajęgo śmierć kilkudziesięciu osób. Następnie proszę wrócić i podzielić się spostrzeżeniami na temat wyrozumiałości policji.
  Proszę wrócić~Proszę wrócić

  A ty mi zrefundujesz ten wyjazd ?


  Ja zrefunduję Tobie bilet MZA, a nawet Ubera jak poskaczesz po pomniku Getta Warszawskiego. Ciekawe jaki wtedy będzie odzew medialny ?!

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 13:08 ~Wprost  taki jeden~taki jeden

  Też tak myślę,że po pazdzierniku coś się zmieni.
  Specjalista~Specjalista

  Nie byłbym taki pewien. Znaczna część wyborców nie przepada wprawdzie za PiSuarami, ale zdecydowanie bardziej obawia się powrotu do władzy banksterów i całego tego korpo-biznesowego lobby. Bo bądźmy szczerzy, tzw. "demokratyczna opozycja" nie reprezentuje nikogo z nas, a wyłącznie interesy własne oraz międzynarodowych korporacji.

  Mnie polityczne burdy, jakie odstawiają PiSuary, interesują znacznie mniej od warunków życia mojej rodziny. A tak się składa, że poziom życia przeciętnego Polaka za rządów PiS znacząco się poprawił. Nawet pracodawcy przestali uważać pracowników za kupę śmierdzącego gnoju, który najlepiej byłoby wywalić za bramę.

  Prawda jest taka, że znaczna część społeczeństwa ma serdecznie dosyć serwowanego nam od 1989 roku, XIX-wiecznego kapitalizmu, wyzysku oraz skrajnej pogardy. I gotowi jesteśmy dużo poświęcić, żeby nie wrócić do stanu z przed pięciu lat. Bo nie ma mowy o żadnej wolności, kiedy człowiek nie ma z czego utrzymać siebie i swojej rodziny!

  Komfort psychiczny~Komfort psychiczny

  Poziom życia ci się poprawił ? A ja straciłem komfort psychiczny do tego stopnia, że lekarz oficjalnie zabronił mi oglądać " Wiadomości "

  "straciłem komfort psychiczny". :D Ale jaja!!! :D Zmień lekarza.

 • Fakty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 13:00 ~Fakty

  Czy to jest jazda hulajnogą przy pomniku, czy po pomniku?

 • pepsi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 11:44 ~pepsi

  Aha, czyli to tak wygląda ocieranie hulajnogo o pomnik. Dobrze wiedzieć:)

 • cola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 11:43 ~cola

  Jakie 200 osób? Do tej pory słyszałem o 96, coś się zmieniło? Czy to znaczy że były dwa samoloty?


  Nosacz~Nosacz

  To już przechodzi wszelkie pojęcie.
  Byłem bezstronny w 2010 roku, tak jak jestem bezstronny dzisiaj.
  Uważam że obie strony polityczne są siebie warte, i obie mają afery za uszami.
  Ale na miłość boską, czytam komentarze przeciwników prawej strony i nie mogę tego zrozumieć.
  W 2010 roku zginęło prawie 200 ludzi, najważniejsze osoby w kraju którego obywatelami jesteście, w tym prezydent.
  A wy co barany wypisujecie?
  To samo było wtedy, jakw każdym cywilizowanym kraju ludzie płakali i zbierali się by uczcić ofiary, podczas gdy banda zwierząt protestowała przeciwko... no właśnie, przeciwko czemu? Przeciwko tym którzy postanowlili modlić się za zmarłych?

  odsyłam do 11 września 2001 roku, jakoś w stanach zjednoczonych też były modlitwy, zbierania się na placach itd. i nikomu to nie przeszkadzalo.
  Co się z wami dzieje, nie rozumiem tej waszej nagonki, serio to jest wasze osobiste zdanie? serio dla was smoleńsk to taki mem? żart? kaczka po smoleńsku, co palili w tupolewie? marysie hue hue hue no faktycznie zabawne... a nie, jednak nie zabawne.
  Tadeusz~Tadeusz

  Zgadzam się, to była tragedia. Żałoba, którą można było godnie przeżyć, upamiętnić ofiary i żyć dalej. Ale ktoś postanowił zbić na tym kapitał polityczny. I ze śmierci 200 osób zrobił szopkę. Nie pozwolono nam tego godnie przeżyć, zamęczono nas tym jak jarmarkiem. To teraz nie ma się co dziwić, że ludzie sobie z tego wszystkiego żartują.

 • francuz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 11:39 ~francuz

  Pani thun, proszę powiedzieć lepiej: co na tym filmie, nagranym na Esplanadzie Solidarności w Brukseli, robią uzbrojeni żołnierze?

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 11:37 ~anka

  Ten pomnik jest wyjątkowo brzydki, nie dziw że młodzież wykorzystuje go jako równię pochyłą do wjazdu hulajnogami. Tragedię powinien reprezentować bardziej odpowiedni monument a nie jakieś czarne schody do nikąd.

 • Obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 08:44 ~Obiektywny  taki jeden~taki jeden

  Też tak myślę,że po pazdzierniku coś się zmieni.
  Specjalista~Specjalista

  Nie byłbym taki pewien. Znaczna część wyborców nie przepada wprawdzie za PiSuarami, ale zdecydowanie bardziej obawia się powrotu do władzy banksterów i całego tego korpo-biznesowego lobby. Bo bądźmy szczerzy, tzw. "demokratyczna opozycja" nie reprezentuje nikogo z nas, a wyłącznie interesy własne oraz międzynarodowych korporacji.

  Mnie polityczne burdy, jakie odstawiają PiSuary, interesują znacznie mniej od warunków życia mojej rodziny. A tak się składa, że poziom życia przeciętnego Polaka za rządów PiS znacząco się poprawił. Nawet pracodawcy przestali uważać pracowników za kupę śmierdzącego gnoju, który najlepiej byłoby wywalić za bramę.

  Prawda jest taka, że znaczna część społeczeństwa ma serdecznie dosyć serwowanego nam od 1989 roku, XIX-wiecznego kapitalizmu, wyzysku oraz skrajnej pogardy. I gotowi jesteśmy dużo poświęcić, żeby nie wrócić do stanu z przed pięciu lat. Bo nie ma mowy o żadnej wolności, kiedy człowiek nie ma z czego utrzymać siebie i swojej rodziny!

  Komfort psychiczny~Komfort psychiczny

  Poziom życia ci się poprawił ? A ja straciłem komfort psychiczny do tego stopnia, że lekarz oficjalnie zabronił mi oglądać " Wiadomości "

  Ale kto niby ma im zagrozić? Śmieszna koalicja desperatów ze Schetino na czele czy Biedroń którego finansują Niemieckie fundacje nie wymagając nic w zamian. Skoro jesteście przeciwnikami Jarkowej polityki, to się lepiej módlcie, żeby PiS nie dostał większości konstytucyjnej. Te wszystkie socjale stworzyły mu dodatkową grupę wyborców, która dołączy do armii PiSowych i Rydzykowych wyznawców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »