Informacje

31.08.2018 08:43 termin przełożony

Wschodnia obwodnica
wciąż bez ważnej decyzji

SERWISY:


Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wciąż nie wydała decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Termin został ponownie przełożony.

RDOŚ miała czas do końca sierpnia na wydanie tej kluczowej dla inwestycji decyzji. Ale zamiast decyzji, wydała tylko krótki komunikat.

"Postępowanie administracyjne zostało wydłużone na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Odział w Warszawie, który prośbę argumentował koniecznością wykonania dodatkowej analizy akustycznej" - czytamy na stronie internetowej RDOŚ.

Urzędnicy wyznaczyli nowy termin - 31 grudnia tego roku.

Dwa warianty

Termin wydania decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą był przekładany już kilka razy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rekomendowała wariant "zielony" - ten tańszy prowadzący przez centrum dzielnicy, napotykający na duży opór mieszkańców Wesołej. Oni z kolei chcieli, by obwodnica przebiegła w wariancie "czerwonym", najlepiej częściowo w tunelu.

W lipcu "Gazeta Stołeczna" napisała, że rząd zrezygnuje z prowadzenia drogi po nasypie przez centrum dzielnicy. Powołała się na wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza. Miał on wtedy powiedzieć, że zamiast nasypu w Wesołej rozważane są trzy rozwiązania.

Pierwsze to trasa na powierzchni terenu lub w tunelu przez środek Wesołej (wariant "zielony") lub tunel bliżej osiedla Zielona (wariant "czerwony"). Wiceminister pytany w lipcu o pieniądze na tunel uspokajał dziennikarzy, że znajdą się fundusze na ten cel.

Wydanie decyzji środowiskowej oznacza, że inwestor - GDDKiA - może zacząć ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Trzy dekady projektów i procedur

Planowanie przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy ma 30-letnią historię. Sama debata o tym, którędy obwodnica powinna przebiegać przez Wesołą, zaczęła się jeszcze przed 2005 rokiem. Według pierwszej koncepcji trasa prowadzić miała przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu. Taki projekt w 2007 roku dostał decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później - po długich sporach sądowych z mieszkańcami - decyzja została unieważniona.

Gdy po latach sprawa budowy S17 wróciła, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nadal optowała za "czerwonym"  wariantem. Aż do roku 2015, kiedy drogowcy zmienili kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne. To sprawiło, że GDDKiA zarekomendowała wariant "zielony" obwodnicy przez Wesołą - na nasypie, przez centrum dzielnicy.

Grunty, zyski, reprywatyzacja

W kwietniu tego roku społecznicy sugerowali, że za zmianą frontu przez GDDKiA mogą stać naciski biznesowe z dziką reprywatyzacją w tle. W ręce prywatne przeszły bowiem 32 hektary ziemi należącej wcześniej do wojska, a zlokalizowanej na trasie wariantu "czerwonego". Poprowadzenie obwodnicy wariantem "zielonym" łączy się z dużym wzrostem wartości tych gruntów stających się atrakcyjnymi dla deweloperów działkami wśród zieleni. Z kolei wybór wariantu "czerwonego" oznacza konieczność ponownego wykupu tych terenów przez państwo na podstawie specustawy.

Marcin Chłopaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FaktyNiePropagandaCwaniaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 17:15 ~FaktyNiePr…

  Po komentarzach widać, kto ma interes aby wciskać ludziom kit, że wariant zielony nie idzie przez centrum, że przeciw jest tylko mała grupka osób. Fakt jest taki, że w protestach przeciwko wariantowi zielonemu, głupiemu i szkodliwemu, wzięły udział tysiące mieszkańców a przeciwko wariantowi czerwonemu gardłuje ciągle te same kilkanaście osób.
  Jeśli jest możliwy wariant czerwony w tunelu, o który walczą rozsądni mieszkańcy Wesołej, to czemu służy i za czyje pieniądze jest pieniactwo próbujące udowodnić, że w 21-ym wieku najlepiej budować obwodnice na nasypie przez środek centrum dzielnicy?!

 • AntoniM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 22:37 ~AntoniM

  rządy pisu. warszawiacy jak wiebierzecie jakiego to tak będzie cały czas

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 08:51 ~warszawiak

  Niech zrobią tak jak w Warszawie. Obwodnicę przez miasto, środkiem wielkiej dzielnicy mieszkaniowej Ursynów, środkiem Wilanowa itd. ;)
  POW to super przykład totalnej głupoty.

 • tomaasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 22:27 ~tomaasz

  jako że wybory za pasem to ja zdecydowanie jestem za tym żeby zrealizować wszystkie warianty, wszyscy będą zadowoleni

 • Antoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 11:22 ~Antoni

  Ludzie, ile można dyskutować nad sprawą, której właściwie nie ma. Jest bardzo szeroki pas państwowego gruntu, nie trzeba nic wyburzać, nikogo wywłaszczać, nikomu pod oknami się nie buduje. Naprawdę rzadko jest tak dobra sytuacja. Takie są niezaprzeczalne fakty. Natomiast głównym problemem jest grupa osób zafiksowanych na tym temacie, osób które mają dojścia w mediach i uczyniły ze sprawy swój główny życiowy cel. No i jest drugi problem - to bezwładni urzędnicy, którzy boją się podjąć decyzję. Jak można tracić lata na tak absurdalnej przepychance? Trzeba budować, bo wszędzie korki coraz większe!!!

 • Michał800

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 10:36 Michał800

  Szyszko nadal działa.

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 09:44 ~g29

  BRAWO WY !!!
  WIELKIE GRATULACJE DLA DYREKTORA GDDKiA ZA SPRAWNE ZARZĄDZANIE (W TYM ZA NIE PRZEOCZENIE PRZEDSTAWIENIA ŻADNYCH DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO WYDANIA DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ) ORAZ NADZÓR NAD PROJEKTAMI
  BRAWA TAKŻE DLA MINISTRA Z PiS ZA TAK WSPANIAŁY NADZÓR NAD PODLEGŁĄ MU GDDKiA (TO WY JUŻ 3 LATA SPRAWUJECIE NADZÓR NAD GDDKiA) PO PROSTU PIĘKNIE.
  WSZYSTKO WSKAZUJE NA TO IŻ W TYM DZIESIĘCIOLECIU NA TYM PROJEKCJE NIE WYJDZIEMY Z ETAPU PLANOWANIA ORAZ DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ.
  A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE, A WYSZŁO JAK ZWYKLE !!!

 • Czyżyk Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2018 19:35 ~Czyżyk Michał  bysiowiec~bysiowiec

  Mi też najbardziej podoba się wariant Szyszki. Ewentualnie z drugiej strony przeciąć 637 - przed Okuniewem. A tak to spoko.
  PR Metrostav~PR Metrostav

  Popieram.
  TAK dla wariantu szyszki!!
  Bilfinger~Bilfinger


  Tylko byście budowali zamiast myśleć...

  Wybudujcie jeden, albo drugi, ale coś musi powstać! Najlepiej chyba wariant znienawidzonego Szyszki.

 • Stara Miłosna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2018 18:45 ~Stara Miłosna

  Wariant Niebieski jest najlepszy ale skoro go nie ma to trzeba wybrać Zielony. To drugi co do sensowności wariant, Czerwony jest idiotyczny idzie po prywatnych działkach i niszczy ludziom życie. Jak Państwo chce budować to nie buduje na swoim jak w Zielonym a nie ludziom działki zabiera.

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2018 18:30 ~Leon

  Stawiam, że do roku 2050 w końcu się uda.
  Mamy taką nadzieję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Przy ulicy Śniegockiej kierowca alfy romeo zaparkował samochód równolegle do jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Za drogowy legalizm spotkała go niezasłużona... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »