Informacje

31.08.2018 08:43 termin przełożony

Wschodnia obwodnica
wciąż bez ważnej decyzji

SERWISY:


Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wciąż nie wydała decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Termin został ponownie przełożony.

RDOŚ miała czas do końca sierpnia na wydanie tej kluczowej dla inwestycji decyzji. Ale zamiast decyzji, wydała tylko krótki komunikat.

"Postępowanie administracyjne zostało wydłużone na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Odział w Warszawie, który prośbę argumentował koniecznością wykonania dodatkowej analizy akustycznej" - czytamy na stronie internetowej RDOŚ.

Urzędnicy wyznaczyli nowy termin - 31 grudnia tego roku.

Dwa warianty

Termin wydania decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą był przekładany już kilka razy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rekomendowała wariant "zielony" - ten tańszy prowadzący przez centrum dzielnicy, napotykający na duży opór mieszkańców Wesołej. Oni z kolei chcieli, by obwodnica przebiegła w wariancie "czerwonym", najlepiej częściowo w tunelu.

W lipcu "Gazeta Stołeczna" napisała, że rząd zrezygnuje z prowadzenia drogi po nasypie przez centrum dzielnicy. Powołała się na wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza. Miał on wtedy powiedzieć, że zamiast nasypu w Wesołej rozważane są trzy rozwiązania.

Pierwsze to trasa na powierzchni terenu lub w tunelu przez środek Wesołej (wariant "zielony") lub tunel bliżej osiedla Zielona (wariant "czerwony"). Wiceminister pytany w lipcu o pieniądze na tunel uspokajał dziennikarzy, że znajdą się fundusze na ten cel.

Wydanie decyzji środowiskowej oznacza, że inwestor - GDDKiA - może zacząć ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Trzy dekady projektów i procedur

Planowanie przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy ma 30-letnią historię. Sama debata o tym, którędy obwodnica powinna przebiegać przez Wesołą, zaczęła się jeszcze przed 2005 rokiem. Według pierwszej koncepcji trasa prowadzić miała przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu. Taki projekt w 2007 roku dostał decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później - po długich sporach sądowych z mieszkańcami - decyzja została unieważniona.

Gdy po latach sprawa budowy S17 wróciła, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nadal optowała za "czerwonym"  wariantem. Aż do roku 2015, kiedy drogowcy zmienili kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne. To sprawiło, że GDDKiA zarekomendowała wariant "zielony" obwodnicy przez Wesołą - na nasypie, przez centrum dzielnicy.

Grunty, zyski, reprywatyzacja

W kwietniu tego roku społecznicy sugerowali, że za zmianą frontu przez GDDKiA mogą stać naciski biznesowe z dziką reprywatyzacją w tle. W ręce prywatne przeszły bowiem 32 hektary ziemi należącej wcześniej do wojska, a zlokalizowanej na trasie wariantu "czerwonego". Poprowadzenie obwodnicy wariantem "zielonym" łączy się z dużym wzrostem wartości tych gruntów stających się atrakcyjnymi dla deweloperów działkami wśród zieleni. Z kolei wybór wariantu "czerwonego" oznacza konieczność ponownego wykupu tych terenów przez państwo na podstawie specustawy.

Marcin Chłopaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 18:58 ~warszawiak

  Kiedy będzie wreszcie ta decyzja. Najwyższy czas skończyć tą budowę, ten bałagan. Nowi ludzie w Wesołej i Starej Miłosnej kupują za grosze domy (za połowę ceny mieszkania w Warszawie) i teraz protestują. Inni wprost przeciwnie sprzedają tam domy i to bardzo dużo. Wynika z tego, że decyzja powinna być jak najszybciej dla warszawiaków.

 • onn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 14:27 ~onn

  POSZUKAĆ WINNYCH TEJ FARSY, POSTAWIAĆ ZARZUTY, ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY i budować?
  Komu zależy na tym ciągłym przekładaniu terminów? Ci Minister PISu na to?

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 02:17 ~Kamil

  Oby jak najszybciej powstala! Niech ekooszolomy sie nie wypowiadaja negatywnie!

 • enjot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2018 17:46 ~enjot

  Z tego nieudolnego planowania i pieniactwa nic nie powstanie, widać z tego, że wolą marudzić, narzekać, że nie mamy dróg, autostrad, ale zbudować nie pozwolą.
  Wytną lasy na potrzeby dróg, zostaną zasadzone nowe. W czym problem, zawsze coś komuś będzie przeszkadzało.

 • FaktyNiePropagandaCwaniaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 17:15 ~FaktyNiePr…

  Po komentarzach widać, kto ma interes aby wciskać ludziom kit, że wariant zielony nie idzie przez centrum, że przeciw jest tylko mała grupka osób. Fakt jest taki, że w protestach przeciwko wariantowi zielonemu, głupiemu i szkodliwemu, wzięły udział tysiące mieszkańców a przeciwko wariantowi czerwonemu gardłuje ciągle te same kilkanaście osób.
  Jeśli jest możliwy wariant czerwony w tunelu, o który walczą rozsądni mieszkańcy Wesołej, to czemu służy i za czyje pieniądze jest pieniactwo próbujące udowodnić, że w 21-ym wieku najlepiej budować obwodnice na nasypie przez środek centrum dzielnicy?!

 • AntoniM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 22:37 ~AntoniM

  rządy pisu. warszawiacy jak wiebierzecie jakiego to tak będzie cały czas

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 08:51 ~warszawiak

  Niech zrobią tak jak w Warszawie. Obwodnicę przez miasto, środkiem wielkiej dzielnicy mieszkaniowej Ursynów, środkiem Wilanowa itd. ;)
  POW to super przykład totalnej głupoty.

 • tomaasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 22:27 ~tomaasz

  jako że wybory za pasem to ja zdecydowanie jestem za tym żeby zrealizować wszystkie warianty, wszyscy będą zadowoleni

 • Antoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 11:22 ~Antoni

  Ludzie, ile można dyskutować nad sprawą, której właściwie nie ma. Jest bardzo szeroki pas państwowego gruntu, nie trzeba nic wyburzać, nikogo wywłaszczać, nikomu pod oknami się nie buduje. Naprawdę rzadko jest tak dobra sytuacja. Takie są niezaprzeczalne fakty. Natomiast głównym problemem jest grupa osób zafiksowanych na tym temacie, osób które mają dojścia w mediach i uczyniły ze sprawy swój główny życiowy cel. No i jest drugi problem - to bezwładni urzędnicy, którzy boją się podjąć decyzję. Jak można tracić lata na tak absurdalnej przepychance? Trzeba budować, bo wszędzie korki coraz większe!!!

 • Michał800

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 10:36 Michał800

  Szyszko nadal działa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »