Informacje

03.05.2017 20:11 Przez Wesołą, Rembertów, Zielonkę

Wschodnia Obwodnica
Warszawy znów odjechała

SERWISY:

Na koniec roku przesunięto termin wydania decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą. Wcześniej, bo jesienią, ma się zakończyć postępowanie dla 3,5-kilometrowego odcinka obwodnicy od węzła Drewnica.

To już kolejne, nowe terminy wydania decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S17 - Wschodniej Obwodnicy Warszawy - przez Wesołą, Rembertów i Zielonkę od węzła Drewnica na S8 do węzła Zakręt, gdzie droga połączy się z szosą lubelską.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdecydował o nowym terminie zakończenia postępowania 29 września dla 3,5-kilometrowego odcinka trasy od węzła Drewnica.

Jeszcze później, bo 29 grudnia, wyznaczono datę wydania decyzji środowiskowej dla 10-kilometrowego odcinka do węzła Zakręt.

Jak podaje w obwieszczeniu szef RDOŚ Arkadiusz Siembida, spowodowane jest to "koniecznością przeanalizowania przedłożonego przez inwestora ujednoliconego i zaktualizowanego raportu o oddziaływaniu ww. przedsięwzięcia na środowisko", a także potrzebą uzyskania opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, czy zapewnieniu możliwości wypowiedzenia się stronom.

Bardzo długie postępowanie

To jedno z najdłużej trwających postępowań dla obwodnicy Warszawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła o decyzję środowiskową dla tej inwestycji już w maju 2015 roku. Przez ten czas RDOŚ wielokrotnie przesuwał termin jej wydania. Ten wyznaczony na 30 września ubiegłego roku przesunął na 30 kwietnia obecnego roku. Wówczas szef RDOŚ uzasadniał to "skomplikowanym charakterem sprawy i koniecznością ponownego uzupełnienia dokumentacji".

Jak tłumaczyła wówczas rzecznik GDDKiA Małgorzata Tarnowska, inwestor został wezwany do przedstawienia ujednoliconego raportu oddziaływania na środowisko z podziałem na dwa wnioskowane odcinki obwodnicy.

Od początku kontrowersje wzbudzał przebieg planowej S17 przez Wesołą. Jeden z proponowanych wariantów zakładał, że między ulicami Niemcewicza a Uroczą powstanie tunel, a przy skrzyżowaniu nowej drogi z ul. 1. Pułku Praskiego - węzeł Wesoła. Ale GDDKiA zdecydowała się na inne rozwiązanie - poprowadzenie drogi nasypem wśród gęstej zabudowy i taki wariant preferuje w złożonym do RDOŚ wniosku.

Minister Szyszko zablokował

Spotkało to się ze sprzeciwem mieszkańców i władz samorządowych. Rada dzielnicy szybko podjęła stanowisko, w którym sprzeciwiała się przebiegowi WOW przez Wesołą.

Jak tłumaczyła GDDKiA wybór wariantu wynika z "dokładnych analiz". - W analizie brano pod uwagę prognozowany ruch, technologię budowy, jakość gruntów i wymagania środowiskowe, w tym komfortu okolicznych mieszkańców – zapewniała Agnieszka Stefańska, ówczesna rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Przedłużenie terminu wydania decyzji środowiskowej przez RDOŚ wydłuża i tak już długą historię tej inwestycji. 10 lat temu budowa obwodnicy była... na tym samym etapie, co teraz. Wówczas drogowcy wybrali wariant z tunelem pod Wesołą. Procedura toczyła się już dwa lata, gdy w 2007 roku minister Jan Szyszko (mieszkaniec Wesołej) wydał decyzję, którą zmienił przebieg trasy. Chciał, by obwodnica przechodziła przez Halinów, wydłużając ją o 10 kilometrów, przez hektary lasu.

Doszło do protestów. Burmistrz Halinowa zwrócił się z wnioskiem do ówczesnego premiera Kaczyńskiego o wyłączenie Szyszki ze sprawy. Argumentował, że minister jest mieszkańcem Wesołej, co miało powodować konflikt interesów. Kaczyński Szyszkę odsunął, a na jego miejsce powołał Grażynę Gęsicką, ówczesną minister rozwoju regionalnego. Ta uchyliła wydane przez poprzednika postanowienie i wskazała wariant preferowany przez GDDKiA.

Co z terminami?

Czy termin oddania trasy do użytku w 2023 roku jest jeszcze możliwy do dotrzymania? GDDKiA już jesienią ubiegłego roku nie wykluczała, że mogą być z tym problemy.

- Wydanie decyzji przez RDOŚ stanowi podstawę do rzetelnego opisania przedsięwzięcia do kolejnego etapu przygotowania inwestycji, a w rezultacie jej sprawnego wybudowania. Każde wydłużanie terminu wydania decyzji środowiskowej wpływa na kolejne terminy. Biorąc pod uwagę również odwołania od przetargów budowlanych nie można wykluczyć takiej możliwości – powiedziała jesienią ubiegłego roku Małgorzata Tarnowska.

 

skw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • koniec tego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 15:23 ~koniec tego

  Koniec protestu. Skończmy te obwodnice. Siedźcie w swoich ogródkach lub idźcie do lasu. Dajcie żyć innym, którzy też chcą wypocząć na łonie natury.

 • życzliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 03:05 ~życzliwy


  kuka~kuka

  A co zostalo zrobione przez 8 lat kiedy Szyszko nie byl ministrem?
  BEN~BEN


  Wojewoda mazowiecki był z PIS-u, więc blokował inwestycję  Kłamstwo. Kozłowski nie był z PiS a z PO i rządził na Mazowszu od 20007 do 2015 roku.

 • Zigzag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2017 14:23 ~Zigzag


  Ada~Ada

  jak widać na załaczonym obrazku "obwodnica w WAW przebiega niemal przez środek miasta. To ewenement na skalę światową.
  ara~ara

  w zasadzie i pn i płd lecą nieźle przez miasto; ot takie to hamerykańskie

  Huston ma 3 ringi

 • Milki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2017 14:21 ~Milki


  anka z Wesolej~anka z Wesolej

  Skandal. Kto sie wezmie wreszcie za szyszke ktory macza w tym palce.
  www~www

  No właśnie, słyszałem że dzisiejsza pogoda to również jego krecia robota, oburzające !!!

  Prokuratura nie weźmie się za dziada bo jest w rękach pisiaków. Przecież przyjaciela ojca Tadeusza nie można skrzywdzić. Nie ważne że skłamał w oświadczeniu majątkowym, nie ważne że spieprzył z budową obwodnicy Augustowa i teraz z puszczą białowieską. Nie ważne że spowodował hekatombę drzew. Kto by się jakimś smogiem przejmował. Ważne że swój.

 • Pinki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2017 14:18 ~Pinki

  Hmm~Hmm

  Przestancie powielac glupote, ze to Szyszka zablokowal. Jego dzialka jest daleko od planu przebiegu WOW. Zostawcie ten temat.
  W ogole to bazowanie na starych planach to glupota. Ta obwodnica powinna byc wyprowadzona na zewnatrz. Podzielenie Wesolej na pol, to degradacja tej zielonej dzielnicy i zniszczenie zycia mieszkancom. Kto nie wierzy, niech przyjedzie i zobaczy.

  A to ciekawostka bo to przypadkiem nie nadszyszkodnik wydał dśu na inny wariant niż wnioskowała gddkia. Potem pisiaki wydały upoważnienie dla ministra rozwoju regionalnego do wydania dśu - którą również wydali z wadą prawną. Zdolne bestie jak zepsuć to do końca

 • fdsfdsfsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 07:24 ~fdsfdsfsd

  Drogowiec~Drogowiec

  Jak to jest, że za PO dało się ogłosić przetargi na Południowa Obwodnice Warszawy, Obwodnicę Janek, Obwodnicę Marek oraz wylotówki na Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Białystok, Lublin i Siedlce. Wszystkie te drogi są już zbudowane albo są aktualnie w realizacji (poza wylotówka na Kraków i Siedlce, gdzie przetargi przez półtora roku blokowała "Dobra Zmiana"). Natomiast rząd PiS przez półtora roku nie potrafił ogłosić ani jednego przetargu, to gdzie jest ta dobra zmiana ja się pytam?

  tak zbudowali,ze auostrady na Euro 2012 jeszcze sa nie skonczone np ta dochodzaca do Ursusa - za ekranami jest niedokonczona ale PO polozylo laske na to bo "nie widac". 2. poniewaz PIS wygralo wybory jedna z osob ze swiecznika wladz warszawy powiedziala,ze "jak dla mnie to obwodnica moze sie konczyc na Pulawskiej" bo inaczej sie uda obecnemu rzadowi...robi sie wszystko aby jednym i drugim sie nie udalo

 • Michu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2017 14:05 ~Michu

  wyborcaPiS~wyborcaPiS

  To są kpiny z obywateli. Odwołajcie te miernoty co nie mogą podjąć decyzji.

  To jest uboczny efekt niekontrolowanego sprawlingu (rozlewania się) Warszawy na okoliczne pola. Przed 1945 rokiem niemal tyle samo mieszkańców mieściło się na obszarze pięciokrotnie mniejszym.

 • Miasto_Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2017 06:42 Miasto_Wwa

  Ada~Ada

  jak widać na załaczonym obrazku "obwodnica w WAW przebiega niemal przez środek miasta. To ewenement na skalę światową.


  S8 niczym nóż przecina kilka dzielnic. Dlatego codziennie są wypadki, korki i inne kwiatki na tej trasie.

 • wyborcaPiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2017 19:08 ~wyborcaPiS

  To są kpiny z obywateli. Odwołajcie te miernoty co nie mogą podjąć decyzji.

 • Legionista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2017 14:38 ~Legionista


  kuka~kuka

  A co zostalo zrobione przez 8 lat kiedy Szyszko nie byl ministrem?
  BEN~BEN


  Wojewoda mazowiecki był z PIS-u, więc blokował inwestycję
  w latach 2007-2015 wojewoda mazowiecki był z Pis-u ? Jacek Kozłowski ? ten który zamykał stadion Legii. Litości!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »