Informacje

17.04.2012 20:10 Wyrok nieprawomocny

WSA: opłaty za żłobki nielegalne

SERWISY:


Rada miasta nie może ustalić jednej stawki opłaty za pobyt w żłobku, niezależnie od tego, ile godzin spędza dziecko w placówce - orzekł we wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa rozpatrywana przez WSA dotyczyła uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 16 czerwca 2011 r. w sprawie opłat w żłobkach prowadzonych przez miasto. W uchwale tej Rada określiła wysokość opłaty za miesiąc pobytu dziecka w placówce. Stała opłata miesięczna to 374,22 zł. Oprócz tej kwoty ustalono dodatkową opłatę za pobyt dziecka w żłobku w wymiarze wydłużonym na wniosek rodzica, w wysokości 12 zł za każdą rozpoczętą godzinę, oraz 5,95 zł dziennie za żywienie.

Jaki zakres usług?

Uchwałę tę zakwestionowała Małgorzata L. wraz z grupą rodziców. Argumentowała, że z uchwały nie wynika, jaki zakres usług obejmuje opłata stała. Twierdziła, że nie można ustalić jednej stawki opłaty niezależnie od tego, ile godzin dziecko spędza w żłobku. Jej zdaniem opłata powinna być ekwiwalentna, czyli odpowiednia do czasu, jakie dziecko spędza w żłobku.

Małgorzata L. zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wnosząc o stwierdzenie nieważności. W odpowiedzi na jej zarzuty pełnomocnik rady miasta twierdził, że opłata jest uzasadniona; w zamian za tę opłatę dziecko ma zapewnioną opiekę, ponoszone są koszty wyposażenia żłobka oraz opłaty za czynsz, prąd i inne media.

Wyrok nieprawomocny

We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę Małgorzaty L. i stwierdził nieważność uchwały w tej części, która dotyczy ustalenia opłaty stałej za pobyt dziecka w żłobku.

Gmina nie może działać dla uzyskania zysku - przypomniał sąd. Wysokość opłaty ustalonej na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 powinna - według sądu - odzwierciedlać rzeczywiste koszty związane z pobytem dziecka w żłobku. Przyjęcie kwoty stanowiącej opłatę w formie swoistego ryczałtu narusza konstrukcję i cel ustawy - stwierdził WSA.

Wyrok jest nieprawomocny. Rada Warszawy może wnieść skargę kasacyjną.

PAP/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ade bodziu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 10:39 ~ade bodziu

  następnym moim krokiem będzie proces cywilny o próbę wyłudzenia pieniędzy przez HGW który wytocze miastu

 • Opiekunka ze złobka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2012 12:10 ~Opiekunka…

  [cytat_818584]
  za podniesione opłaty miało się budować nowe żłobki i jakoś nic nie słychać w tym temacie,że by tym kobietom co z naszymi dziećmi się użerają (moim też i nie ma co się oszukiwać ale cztery babeczki i dwadzieścia parę dzieci jest ciężko)podnieśli o 200 czy 300pln to by mi nie było szkoda więcej płacić,a tak ładuje się kasę na premię dla urzędasów za wykonanie swojej roboty do tego czasem źle(np.stadion narodowy)
  W imieniu opiekunek bardzo dziękuję za celne uwagi, nasze pensje są niskie ( na ręke ponizej 2000 zł) a i praca ciezka i odpowiedzialna. Cztery babeczki jak to zostało napisane obsługują do 36 dzieci . Teoria jest, że w ustawie wolno jednej opiekunce zajmować sie 8 dzieci - praktyka - czasem zajmuje się 12-16, bo któraś z tych 4 opiekunek zachorowała.

 • kalu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 21:49 ~kalu

  szkoda, że nie śledziliście wielkiej i pięknej akcji stowarzyszenia głos rodziców...Pani Małgorzata nie jest prawnikiem, ale społecznikiem i jej zaangazowanie i wielkie serce i wsparcei rodziców, pomoc prawników i innych zacnych osób pomogła w tym sukcesie:) dziekuje i gratulacje Małgosiu:)

 • pobłażliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 07:01 ~pobłażliwy

  Pani Małgorzata musi być prawnikiem.Dlatego jej się udało. Przeciętny Polak, nie prawnik obsrałby się, a nie cokolwiek załatwił.A jakby wziął prawnika,to taniej by go kosztował żłobek na 5 dzieci przez 3 lata niż załatwienie tej sprawy.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 11:25 ~polak

  A przedszkola? To samo powinno byc.

 • Legatus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 11:04 ~Legatus

  Konsekwencja i zwykła obywatelska odwaga popłaca. Wielkie gratulacje, Pani Małgorzato!!!
  Teraz czas na pokazanie "samorządowcom", burmistrzom-neolibrałom siły mieszkańców warszawskich dzielnic-wyborców-rodziców, którzy protestują przeciwko likwidacji/prywatyzacji/reorganizacji stołówek szkolnych.

 • babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 22:01 ~babcia

  Wielkie brawa dla Pani Małgorzaty za jej wytrwałośc!Nie mogę zrozumiec dlaczego płaci się za godziny dodatkowe skoro zwykle rodzic pracuje 8 godzin + 1 godzinie na dojazd co daje razem 10 godzin i tyle powinno byc w ramach normalnej opłaty?nie wszyscy mają babcie i możliwosc wcześniejszego odbierania dziecka ze żłobka.Jestem już babcią obie moje córki chodziły do żłobka i nigdy nic nie dopłacałam za żadne nadgodziny nie przynosiłam też żadnych "wyprawek" ale to pewnie inne czasy trudno to teraz pojąc.Co do budowania żłobków to po co budowac nowe uważam, że należy otworzyc ponownie te, które były.Dam przykład żłobka przy ul.Rębkowskiej 1,na Pradze Południe który został zamknięty a miesci się tam teraz ognisko "dziadka Lisieckiego" nic sie tam nie dzieje,pusto, kilkoro dzieci od czasu czasu widac a lokal duży wczesniej była to b.dobra placówka na 3 grupy włącznie z grupą 6-cio miesięcznych maluszków.Marnuje się lokal, który był przystoswany bo gmina nie miała pieniędzy na utrzymanie,a teraz nie ma komu powalczyc o ponowne otwarcie placówki a uwazam, że jest o co! więcej takich osób jak Pani Małgorzata,brawo!

 • Rodzice

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 12:53 ~Rodzice

  Słuchajcie tu też chodzi o poszanowanie już obowiązującego prawa. Nie może być tak że miasto, gmina robi co się jej żywnie podoba a mieszkańcy mają pochylić głowy i nic nie mówić. Zgadza się pieniądze nie poszły bezpośrednio do żłobków, ba nawet cięcia się zapowiadały. Podwyżki tak ale uzasadnione i na konkretny cel. Nie chcę aby państwo za darmo opiekowało się moimi dziećmi, ale nie może też na mnie zarabiać i tak każdy z nas już płaci podatki, VAT, akcyza, podatek drogowy, dochodowy itp itd. czy jeszcze tu mamy dokładać?
  Trzeba być gospodarnym.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 12:36 ~ewa

  W Państwowym żłobku 505,34 zł (przy założeniu 22 dni w miesiącu), zero zniżek i cała wyprawka, + co miesiąc mokre i suche chusteczki...


  Małgosiu bardzo bardzo Ci dziękujemy za cały ogrom pracy, jaki w to włożyłaś!!

 • Rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 10:31 ~Rodzic

  Na Markowskiej żłobek prawie 500zł i do tego wyprawka dla dziecka cała

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »