Informacje

30.01.2017 21:41 konferencja

Wrocławska prokuratura o zatrzymanych
w Warszawie: trwają przesłuchania

SERWISY:

Trzy z pięciu osób zatrzymanych w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji są już we Wrocławiu. Trwają ich przesłuchania – poinformowała w poniedziałek na konferencji rzeczniczka tamtejszej prokuratury.

- Trwają czynności związane ze przedstawieniem zarzutów i przesłuchaniem w charakterze podejrzanych - powiedziała Anna Zimoląg.

Nie chciała ujawnić treści zarzutów ani powiedzieć, którzy z zatrzymanych zostali już doprowadzeni do wrocławskiej prokuratury. - Do czasu zakończenia czynności ze wszystkim zatrzymanymi nie ujawnimy treści zarzutów – kwitowała krótko.

Dodała, że w Warszawie nadal prowadzone są czynności z dwoma pozostałymi zatrzymanymi. - Nie wiemy kiedy one się zakończą, są związane między innymi z zabezpieczaniem dokumentacji - powiedziała.

Zawiadomienie ratusza

W poniedziałek rano CBA zatrzymało pięć osób związanych z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Wśród nich jest znany mecenas Robert N., były wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym ratuszu Jakub R., jego rodzice: Wojciech R. i Alina D oraz architekt Marcin L. (jak twierdzą śledczy, jego działania nie miały związku z wykonywanym zawodem).

Podczas konferencji Zimoląg przypomniała, że zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło od stołecznego ratusza. - Dotyczyło ono nabycia przez byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami praw do nieruchomości i w konsekwencji do nabycia prawa wieczystego gruntu do tej nieruchomości - doprecyzowała.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu ratusz podkreślał, że na bieżąco współpracuje z organami ścigania w sprawach związanych z reprywatyzacją. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości" – przekonują urzędnicy. Przypominają o rozwiązaniu BGN we wrześniu 2016 roku i prowadzonym w urzędzie wewnętrznym audycie, którego wyniki mają być opublikowane w najbliższych miesiącach.

Ratusz nie dodaje jednak, że zrezygnował z audytu prowadzonego przez zewnętrzną firmę. Dwa przetargi w tej sprawie zostały unieważnione. W związku z czym wiceprezydent Witold Pahl stwierdził, że audyt "stracił rację bytu".

13 postępowań

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 postępowań dot. zwrotu nieruchomości w Warszawie. Śledztwa prowadzone we Wrocławiu dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Foksal 179, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Kazimierzowskiej, Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz Książęcej.

Postępowania dotyczą m.in. usiłowania doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy czy z Ministerstwa Finansów.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sumienie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 09:48 ~Sumienie

  a kuku~a kuku

  To najlepsza wiadomość. Jeszcze trzeba wyjaśnić co i jak sprawdzano i wyjaśniano w Ratuszu przez te wszystkie lata. Waltzowa twierdziła, że wszystko jest sprawdzane i jest cacy. Najbardziej frajerską decyzję podjął Kaczyński w sprawie Noakowskiego. Obdarowana cudzą kamienicą nie tylko nie miała zamiaru odwdzięczać się, ale jeszcze przystała do partii przeciwnika.

  Kiedy afera reprywatyzacyjna pięknie się rozwinęła, Hannę nagle ruszyło sumienie i napisała donos na samą siebie o przypuszczalnych nieprawidłowościach w sprawie kamienicy przy Noakowskiego. Trochę późno ją naszła ta prawdomówność, nie sądzicie ?

 • elity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 09:31 ~elity

  W polskich sądach można znaleźć wiele, ale nie można znaleźć jednego -sprawiedliwości.

 • a kuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 07:47 ~a kuku

  To najlepsza wiadomość. Jeszcze trzeba wyjaśnić co i jak sprawdzano i wyjaśniano w Ratuszu przez te wszystkie lata. Waltzowa twierdziła, że wszystko jest sprawdzane i jest cacy. Najbardziej frajerską decyzję podjął Kaczyński w sprawie Noakowskiego. Obdarowana cudzą kamienicą nie tylko nie miała zamiaru odwdzięczać się, ale jeszcze przystała do partii przeciwnika.

 • antykomch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 07:32 ~antykomch

  Wyborca~Wyborca

  A kiedy przyjdą po Hannę G?  Wczoraj też o to pytałeś.... 1,50 ?

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 23:14 ~Wyborca

  A kiedy przyjdą po Hannę G?

 • NabijaczeStatystyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 21:21 ~NabijaczeStatystyk

  I po raz setnym o tym samym w ciągu doby...

  "żeby było dużo artykułów", tak? :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »