Informacje

10.08.2012 06:08 szkoła filmowa chce przejąć kino

Wróci kino Elektronik?
"Jest zielone światło"

SERWISY:


Zamknięte na cztery spusty od 11 lat żoliborskie kino Elektronik, już w przyszłym roku może wznowić działalność. Jego przejęciem zainteresowana jest szkoła filmowa Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Urzędnicy popierają ten pomysł.

Elektronik miał więcej szczęścia niż wiele innych mały warszawskich kin, które przekształcały się w markety, kluby czy restauracje. Po sforsowaniu zardzewiałej kłódki, starych drzwi oczom ukazuje się bowiem zaskakująco dobrze zachowane wnętrze.

Ogromna sala liczy 500 oryginalnych foteli. Trzeszczą w charakterystyczny sposób, gdy na nich siadamy. Miejsca trzeba wybierać uważnie, bo na część leje się woda z sufitu i odpada tynk. Na podłodze płytki PCV, na ścianach – nietypowo – paździerzowe panele. Klimatycznie, ale remont potrzebny jest natychmiast.

Uczelnia ma pomysł i pieniądze

- W latach 90. to było jedno z kin najbliższych Bemowa, gdzie mieszkałem. Pamiętam, że te dwa światy łączył autobus 122 – wspomina Michał Bargielski z portalu wmalymkinie.pl - Kino Elektronik kojarzy mi się głównie z czasami, kiedy z całej Warszawy ściągały tu szkolne wycieczki, które katowano kiepskimi przedstawieniami teatralnymi – żartuje.

Chęć wyremontowania i wynajęcia kina zgłosiła funkcjonująca obok Warszawska Szkoła Filmowa.

- Modernizację trzeba zacząć od jak najszybszego zabezpieczenia dachu. Ściany będzie trzeba wyłożyć innym materiałem, bo ten paździerzowy nie spełnia dzisiejszych standardów. Do zrobienia jest także cała elektryka – wylicza Waldemar Król, dyrektor uczelni – Fotele zostaną wykręcone, bo trzeba zerwać podłogę. Potem wrócą na swoje miejsce. Konieczne będzie jednak zrobienie przejścia po środku zgodnie wymogami bezpieczeństwa – dodaje.

Dzielnica popiera, ale...

Stworzenie z Elektronika nowoczesnego centrum kultury będzie kosztować ok. 4 mln zł, po 2 mln zł pochłoną remont i wyposażenie w nowoczesną technologię. Takie nakłady sprawiają, że szkoła chciałaby wydzierżawić budynek na co najmniej 15 lat. Plany ma ambitne, zamierza postawić na artystyczne filmy, polską produkcję DKF-y i festiwale. Ponieważ sala jest wyposażona w sporą scenę i garderobę, będzie mogła pełnić także funkcję teatru.

Na przejęcie kina przez Warszawską Szkołę Filmową zgodę wyraziła już Rada Warszawy. Teraz stroną w negocjacjach jest urząd dzielnicy. – Nic nie jest przesądzone – informuje Andrzej Kawka, rzecznik Żoliborza – Jest zielone światło, ale procedura bezprzetargowa może zająć kilka miesięcy. Trzeba ją bardzo dokładnie przygotować – dodaje.

Władze szkoły są jednak dobrej myśli i mają nadzieję, że inaugurację roku akademickiego 2013/2014 świętować będą w wyremontowanej i nowoczesnej sali kinowej.

Piotr Bakalarski

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tajemniczy007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 10:59 ~tajemniczy007

  zajaczek zajaczkiem, ale trzeba pamietac ze kino nie należy już do szkoły. Zamknięte od 11 lat? ja pamiętam jak byłem na tej sali 2 lata temu, na spektaklu ze szkoły. apele sie odbywały... przedstawienia, aż pewnego dnia wszystko zamilkło ^^ tak że tvn24 ma słabe informacje co do działalności tej sali ^^

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 18:38 ~Michał

  tylko dziwnym trafem ta "siła robocza" wykształcona w tamtych latach stanowi dziś pień niejednego działu konstrukcyjnego w firmach technologicznych.

  a z innej beczki przypomina mi się apel inauguracyjny na kórym Zięcina pytał pierwszoklasistów "Co wy chcecie z tej szkoły wynieść"

 • markus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 16:07 ~markus

  do użtkownika "zając" - większośc z tych co skonczyła "Zajączka" to świetni fachowcy a nie siła robocza. Zarządzają w wielu firmach działami IT i nie tylko. Idąc takim torem rozumowania, to 90% szkół wywodzi się z PRL-u. Twoi Rodzice też takie szkodły kończyli

 • maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 15:18 ~maniek

  A marszałek Struzik pozwolił?Napewno nie jest do likwidacji ?

 • zając

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 11:54 ~zając

  Oj dużo ma to kino wspólnego z PRLem, bo przecież szkoła była im. PPR !!! I była typowym molochem stworzonym z połączenia co najmniej dwóch (ze Śniadeckich i z Długiej), aby dziwnym fabrykom na licencjach francuskich dostarczać siłę roboczą

 • Strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 11:27 ~Strażak

  Niestety autor jest w błędzie. Wymienione musi być wszystko ŁĄCZNIE Z FOTELAMI. Od kilku lat obowiązują surowe przepisy budowlane, nakazujące w nowych lub remontowanych salach widowiskowych (kina, teatry itp.) stosowanie niepalnych foteli z niepalnymi i nietoksycznymi obiciami oraz rzadszego niż kiedyś rozlokowania rzędów siedzeń, co przy "schodkowej" widowni nie zawsze jest możliwe do realizacji bez całkowitej przebudowy podłogi. Stąd np. odwlekane w nieskończoność terminy remontu Teatru Wielkiego czy Sali Kongresowej.

  Ale sam pomysł reaktywacji tej sali na cele kultury jest znakomity i wart jest pomocy władz dzielnicy.

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 11:26 ~szczur46

  Miło, że nowi właściciele chcą zachować dawny klimat.
  Jeszcze milej będzie, jezeli w ramach zachowywania dawnego klimatu NIE BĘDZIE wiader z kukurydzą i napojami gazowanymi. Kino to nie jadłodajnia. Odgłosy gryzienia i siorbania nie powinny zagłuszać ścieżki dźwiękowej.
  11.25

 • gutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 11:03 ~gutek

  Świetny pomysł. Mam nadzieję że kino będzie dostepne dla wszystkich a nie tylko dla studentów.

 • demokrata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 11:02 ~demokrata

  wredny~wredny

  Ciekawe kiedy wróci stara nazwa przewodniej siły narodu PZPR i dawna jej główna siedziba z KC PZPR . Bo POwoli zmierzamy chyba w tym kierunku , czerwone telefony będą tylko miały inny kierunek zamiast z Moskwą będą bezpośrednio łączyć z Berlinem . Tyle wysiłku i wyrzeczeń ludu przez 22 lata żeby wszystko było PO staremu . Szefa mossadu już mamy jako honorowego obywatela POlaka , UBecję na wzór z lat 1945-1956 można organizować kadra jest już na miejscu

  Czy ci się to podoba czy nie, obecny rząd został wyłoniony w wolnych i demokratycznych wyborach a za przystąpieniem do UE większość obywateli głosowała w uczciwym referendum. Władza komunistyczna została ustanowiona pod karabinami Armii Czerwonej i przez pół wieku rządziła niezależnie od woli narodu. To smutne, że nie dostrzegasz tej istotnej różnicy między PRL i III RP.

  A strojenie fochów dlatego, że większość Polaków ma inną wizję Polski niż ty, jest delikatnie mówiąc dziecinne. To raczej tobie marzy się chyba dyktatura na wzór dyktatury proletariatu, tylko zamiast PZPR, przewodnią siłą narodu zostałoby jakieś ugrupowanie "patriotyczne". Na szczęście w 1989 roku skończyły się rządy "wiedzących lepiej" co jest dobre dla Polski i Polaków :/

 • turingam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 10:27 ~turingam

  Ciekawe, czy pozostało / pozostanie bezpośrednie zejście z korytarza szkoły (elektronicznej, nie zaś filmowej) do holu kina? Pamiętam w tehj sali wiele apeli, uroczystości, czy przedstawień teatralnego kółka miejscowego Zespołu Szkół Elektronicznych... Ech, ta młodość...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »