Informacje

28.05.2015 14:30 prezydent elekt zabrał głos

Wraca spór o pomnik smoleński.
"To pod pałacem zbierali się ludzie"

SERWISY:

- Dla mnie miejsce nie jest ważne, tylko intencja, z jaką tam idziemy - tak premier Ewa Kopacz skomentowała pomysł Andrzeja Dudy. Prezydent elekt w wywiadzie, którego udzielił "Rzeczpospolitej", powiedział, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien stanąć przed Pałacem Prezydenckim.

"Zawsze mówiłem, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu, tam gdzie zbierały się tysiące ludzi. To Polacy w ten sposób wybrali dla niego miejsce" - mówi prezydent elekt Andrzej Duda w wywiadzie, który ukaże się w weekend w "Rzeczpospolitej".

Prezydent elekt uważa, że lokalizacja wybrana przez władze Warszawy - u zbiegu ul. Trębackiej i Focha - nie ma nic wspólnego z tragedią smoleńską. "To pod Pałacem Prezydenckim zbierali się ludzie" - podkreśla Duda. Zapowiada "spokojne rozmowy" i to, że "podejmie działania", aby pomnik stanął "w godnym miejscu".


Do wywiadu Dudy odniosła się już premier Ewa Kopacz. - Jak idziemy pod pomnik, który upamiętnia ofiary tak szczególnej katastrofy, to idziemy z dobrą intencją. Dla mnie miejsce nie jest ważne, tylko ta intencja, z jaką tam idziemy. Każde miejsce jest dobre, jeśli te intencje, dobra pamięć o ludziach, dobre wspomnienie, będzie towarzyszyć tym, którzy będą pod ten pomnik przychodzić - powiedziała szefowa rządu dziennikarzom.

"Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem"

Z opinią prezydenta elekta zgodził się natomiast Zbigniew Ziobro, który twierdzi, że sprawę pomnika mogłaby uregulować specustawa. - Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, jeśli takie stanowisko zajął pan prezydent Duda, dlatego że wcześniej wielokrotnie jego środowisko polityczne i on sam konsekwentnie twierdzili, że tam jest miejsce na ten pomnik - zaznaczył były minister sprawiedliwości w środę w "Kropce nad i".

Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest z kolei obecny minister sprawiedliwości Borys Budka, który podkreślał, że mogłoby to godzić w pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. - Nie podejrzewam, żeby w tym momencie najważniejszym tematem dla Polaków, również dla wyborców pana Andrzeja Dudy, była kwestia tego, gdzie ma być usytuowany pomnik, żeby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej - stwierdził.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła natomiast, że specustawa, o której mówił Ziobro, jest sprzeczna z konstytucją. - Ustawa zasadnicza w art. 15 i 165 chroni samodzielność gmin w podejmowaniu decyzji - podkreśliła.

Radni wskazali lokalizację

9 kwietnia Rady Warszawy - głosami radnych PO - przyjęła uchwałę o postawieniu pomnika u zbiegu Trębackiej i Focha. Jak donosiła "Stołeczna", część radnych rządzącej partii nie chciała zagłosować "na tak". Zadziałała jednak dyscyplina klubowa.

Do terenu, na którym ma stanąć monument są roszczenia. Między innymi dlatego radni Śródmieścia negatywnie zaopiniowali jego lokalizację. Miasto miałoby zapłacić za ten teren 5 mln zł odszkodowania.

Również do sąsiedniej działki są roszczenia dawnych właścicieli. Jak podało radio RMF FM, chcą oni postawić tam biurowiec, który miałby przysłonić przyszły monument.

Sporna lokalizacja

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z reprezentantami części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - sygnatariuszami skierowanego do niego w październiku ub.r. listu w sprawie budowy pomnika. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o lokalizacji na rogu ul. Trębackiej i Focha - między pl. Piłsudskiego a Krakowskim Przedmieściem. Jak zaznaczyła, taka lokalizacja została zaakceptowana przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu u prezydenta.

Prezydent stolicy zapowiedziała na sesji rady miasta, że pomnik powinien pojawić się na skwerze w ciągu dwóch lat.

Komorowski ocenił, że "to ładne i godne miejsce".

Dyskusja o pomniku światła

Niedawno część rodzin nie zaakceptowała tej lokalizacji. Wrócił pomysł budowy pomnika światła na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

Hanna Gronkiewicz-Waltz porównała ten pomnik do "pomysłu z wiecu NSDAP".

Eksperci i komentatorzy ostro krytykowali prezydent.

Budowę pomnika światła wykluczył też Stołeczny Konserwator Zabytków. - Krakowskie Przedmieście to twór skończony. Powstanie nowego pomnika wymagałoby usunięcia innego monumentu - powiedział Piotr Brabander.


eos//gak /tvn24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FERDZIO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 19:33 ~FERDZIO

  Ja tez tam byłem a pomnika nie chcę !!!

 • bociek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 19:03 ~bociek

  Uwazam ze to ze ludzie gromadzili sie orzed palacem prezydenckim to nie powod aby tam postawic pomnik. Ci ludzie zgineli bardzo daleko kd Polski a zostali ppochowaniw swoich miejscowoscuach. Pomnik to tylkp perfidna gra polityczna. Ci ludzie sa w sercach najblizszych a ni przed palacem.

 • Mr X

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 21:37 ~Mr X

  Dokładnie, byli w pracy i zginęli w nieszczęśliwym wypadku, nic więcej.

  podatnik~podatnik

  Ludzie, pomniki to sie stawia zasłużonym. Ci ludzie byli w pracy i zginęli w nieszczęśliwym wypadku. Giną też górnicy, policjanci na służbie, kierowcy, kurierzy, nauczyciele, pakowacze, śmieciarze. Umierają na stanowiskach dyrektorzy, urzędnicy a nawet wyborcy przy urnach. Ci z samolotu różnili się od wymienionych tym, ze w większości znani byli z tv i reprezentowali nasz kraj. Nie zginęli w obronie kraju jak żołnierze, nie przelewali krwi za ojczyznę, nie wynaleźli leku na raka. Przykre ze zginęli ale pomniki stawiać w takim miejscu? Zacznijcie myśleć realnie. Do tego na ren pomnik pójdą nasze pieniądze. Sorry ja się nie zgadzam.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 10:38 ~Nick  mp0011~mp0011

  Skoro Duda tak bardzo liczy się z wolą społeczeństwa, niech pamięta, że większość mieszkańców Warszawy była przeciwna jego kandydaturze w ostatnich wyborach...
  pozdrawiam~pozdrawiam

  zapominasz, ze mieszkańcy warszawy to nie "społeczeństwo" tylko lemingi peło ;)
  Wolak z Woli~Wolak z Woli

  HEHE dokładnie, urzędicza masa i przydupasy pełowskie to większość w tym mieście. Szkoda, bo zanim zwaliło się tu 3/4 kraju, naprawdę żyło się tu przyjemniej.

  Musi mieć ani chybi z 90 lat.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 10:23 ~Xavery

  Obserwer~Obserwer

  ednak, proszę pana o nie poruszanie takich tematów jak umiejscowienie pomnika, niech pan zostawi to kurduplowi i Macierowi,


  Jeszcze nie załapałeś, że prezydent Duda jest z tego samego środowiska i prezentowanymi poglądami zbytnio od nich nie odbiega?:) Masz jeszcze 5 lat aby znaleźc podobieństwa:)

 • popieracz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 10:04 ~popieracz

  Obserwer~Obserwer

  Panie prezydencie Duda, dobrze że pan wygrał, bo ktoś musi patrzeć na ręce tej bandzie kłamców i złodziei z partii rządzącej.

  Jednak, proszę pana o nie poruszanie takich tematów jak umiejscowienie pomnika, niech pan zostawi to kurduplowi i Macierowi, niech oni się bawią tą śmierdzącą kupą a pan niech zajmie się powarznymi sprawami i godnym reprezentowaniem naszego kraju.

  popieram

 • i to już

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 09:49 ~i to już


  mp0011~mp0011

  Skoro Duda tak bardzo liczy się z wolą społeczeństwa, niech pamięta, że większość mieszkańców Warszawy była przeciwna jego kandydaturze w ostatnich wyborach...
  pozdrawiam~pozdrawiam

  zapominasz, ze mieszkańcy warszawy to nie "społeczeństwo" tylko lemingi peło ;)

  A ty co, w puszczy mieszkasz? To spadaj z forum, to jest portal warszawski, nic tu po tobie.

 • qń_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 09:41 ~qń_

  a może referendum w sprawie pomnika w warszawie?
  oh, wait - przecież będzie nie po myśli zlecającego...

 • mg52

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 09:27 ~mg52

  Co to za argument "bo tu zbierali sie ludzie"? A gdzie mieli sie zbierać po śmierci Prezydenta - na placu defilad czy w hipermarkecie? To chyba naturalne miejsce po takiej tragedii, że wszyscy poszli pod Pałac Prezydencki. Koniec juz tego grania śmiercią tylu ludzi, czas zakończyć te przepychanki, w imię pamięci i godności ofiar.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 09:22 ~oland

  Gratuluje wyborcom Dudy. Codziennie będa musieli przełykać jakieś gorzkie pigułki. Ale to dopiero początek. W pierwszej kolejności musi spełnić zachcianki prezesa. A jak starczy czasu to może zajmie się swoimi wyborczmi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »