Informacje

02.03.2016 06:38 NIEPRZEMYŚLANY RUCH CZY GRA Z INWESTOREM?

Wpis do rejestru zabytków:
ocali czy pogrąży Emilię?

SERWISY:

Czy wpis do rejestru zabytków ocali pawilon Emilii? - zastanawiali się uczestnicy wtorkowej debaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wnioski były raczej przygnębiające. - Ten ruch może uśmiercić budynek i zaprzepaścić projekt jego przeniesienia – ostrzegali sceptycy.

Tematem dyskusji było dziedzictwo powojennego modernizmu, ale ostatnie wydarzenia sprawiły, że spotkanie zdominowała Emilia. Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska ogłosiła rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru tego budynku w poniedziałek, raptem tydzień po objęciu stanowiska.

Podczas wtorkowego spotkania podkreśliła, że nie ma w tym żadnej sensacji, bo wszczęcie postępowanie nie jest równoznaczne z wpisem, a wniosek leżał w biurze od sierpnia 2015. Wtedy to złożyło go stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Skutki wpisu do rejestru

- Urząd działa zgodnie z prawem, jego celem jest ochrona i nie może być straszony sądami – mówiła nawiązując do ostrzeżenia firmy Griffin upublicznionego chwilę po zapowiedzi wpisu do rejestru Emilii. Jednocześnie Jezierska stwierdziła, że nie jest wrogiem deweloperów i ma świadomość, że to oni budują miasto. – Ale nie kosztem zabytku, to można pogodzić. Wartość zabytku ma także znaczenie dla gospodarki – przekonywała i wyraziła zadowolenie, że deweloper zaczyna rozumieć, że rozbiórka Emilii zaszkodzić jego wizerunkowi.

- Będziemy się spotykać i dążyć do tego, aby zachować Emilię w tym miejscu – deklarowała, ale nie zdradziła jakie rozwiązanie brane jest pod uwagę. Można się domyślać, że chodzi o budowę nowego wieżowca nad pawilonem na wielkich palach. Zapytana, czy ewentualny wpis do rejestru wyklucza, przeniesienie budynku, odparła, że nie.

Innego zdania był Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków, który zauważył, że wpis ma obejmować nie tylko pawilon, ale także parter i piętro sąsiedniego bloku mieszkalnego, który jest połączony z Emilią łącznikami nad pasażem. – Czyli wpis dotyczy pawilonu z blokiem, a bloku nie przeniesiemy – wyjaśnił.

Dobrej riposty ze strony Jezierskiej się nie doczekał.

Przenosiny jedyna szansą?

Krasucki był inicjatorem koncepcji przeniesienia Emilii do Parku Świętokrzyskiego, przed Pałac Kultury i Nauki, choć przyznał, że jest to plan B, wariant awaryjny, bo procesy inwestycyjne zaszły już tak daleko, że ochrona budynku w pierwotnej lokalizacji jest nierealna. Przypomnijmy, deweloper ma zgodę na rozbiórkę pawilonu (ważną od maja) oraz warunki zabudowy dla nowego wieżowca.

Patrycja Jastrzębska z projektu Tu było, tu stało, zauważyła, że w tych okolicznościach, plan B, stał się planem A, ale przyznała, że taka operacja może okazać się groźnym precedensem. Wyraziła obawę, że w przyszłości deweloperzy będą kupować atrakcyjnie położone zabytkowe budynki i burzyć je zasłaniając się mglistą deklaracją przeniesienia gdzieś indziej.

Architekci z pracowni BBGK, która pro bono opracowała koncepcję przeniesienia pawilonu sygnalizowali, że w istniejących okolicznościach, to jedyna szansa na jego ocalenia. – Z punktu widzenia prawnego, tego budynku już nie ma – stwierdził Wojciech Kotecki i namawiał do uszanowania kompromisu wypracowanego między miastem a inwestorem. Jak tłumaczył, szlachetne intencje kierujące Barbarą Jezierską mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. - Obawiam się, że podejmują państwo potężne ryzyko i poniosą odpowiedzialność, że tego budynku w żadnej formie nie będzie – ostrzegał.

Miasto zaspało

Architekt i urbanista dr Grzegorz Buczek wcielił się w rolę adwokata diabła i zauważył, że przez kilkanaście lat miasto nie zrobiło nic, aby uchronić Emilię przed rozbiórką, a rozpaczliwie próby zablokowania inwestycji wpisem do rejestru nie będą fair wobec inwestora.

- To jest biała plama w sercu Warszawy. Nie ma planu miejscowego, ani nawet rozpoczętej procedury planistycznej, budynku nie ma ewidencji zabytków, ani na liście współczesnych dóbr kultury. Jest za to ogólne studium, które stwierdza, że ten teren może być wysoko zabudowany – opisał rzeczowo sytuację prawną obiektu Buczek. - A potem ktoś dokonuje nocą wpisu do ewidencji – przypomniał sytuację sprzed kilku lat kiedy stołeczny konserwator niespodziewanie wciągnął budynek do ewidencji. Nieskutecznie zresztą, bo generalny konserwator go uchylił.

Zobacz archiwalny materiał o Emilii z programu "Czarno na Białym":


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jato

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2016 12:34 ~jato

  Zostawcie tę "zabytkową" emilię i w jej okolicach postawcie stodołę ze skansenu z Lublina, a na pobliskich trawnikach niech się krowy zac zną paść. To jakieś zdebilałe, złośliwe pomysły urzędasów. Jest inwestor, chce wzbogacić miasto o nowy obiekt no to po polsku trzeba mu pokazać gest Kozakiewicza. Opanujcie się i przestańcie bredzić, że ta emilia to zabytek. Dajcie innym robić coś pożytecznego dla naszej jakże umenczonej Warszawy.

 • Emce28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 15:47 ~Emce28

  thomas~thomas

  PRZENIEŚĆ , wieżowiec który ma tutaj powstać to milionowa inwestycja i setki miejsc pracy ! No chyba ze wolicie zamiast korzyści stary pawilon .
  Jeśli go nie przeniosą , inwestor pozwie miasto na setki milionów odszkodowania , które zapłacimy my wszyscy z podatków


  Gratuluje olbrzymiego sukcesu w życiu, który kosztował Cię wiele wysiłku, a mówię tu o miejscu twojego urodzenia. Włożyłaś w to wiele trudy i na prawdę masz się czym chwalić.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 20:29 ~Warszawianka

  To może przy okazji rozebrać bloki stojące obok bo są za niskie do otoczenia.
  Może ktoś zacznie pytać Warszawiaków ale takich co urodzili się i mieszkają w Warszawie od urodzenia a nie słoików.

 • thomas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2016 09:23 ~thomas

  PRZENIEŚĆ , wieżowiec który ma tutaj powstać to milionowa inwestycja i setki miejsc pracy ! No chyba ze wolicie zamiast korzyści stary pawilon .
  Jeśli go nie przeniosą , inwestor pozwie miasto na setki milionów odszkodowania , które zapłacimy my wszyscy z podatków

 • Ziuta Fijoł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 10:12 ~Ziuta Fijoł

  zamiast rozbierać budynek EMILII przesunąć ją na rolkach jak kościół w Al. Solidarności (1962 r.) albo pałac Lubomirskich(1970 r.), na pewno jest to do wykonania przy dzisiejszej technice, obyłoby się bez zniszczeń

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 10:32 ~Warszawiak

  Wyburzyć wszystkie zabudowania i postawić biurowce i apartamenty dla bogaczy! A Warszawiaków do baraków na przedmieściach?

 • racjonalista w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2016 13:11 racjonalista w

  zgadzam się z ~wedsqw
  Mam 60 lat i nie żałuję zniknięcia Supersamu i nie będę żałował Emilii. Ta część miasta może być nowoczesna. Pieniądze lepiej przeznaczyć na remont kamienic.

 • ABCDEF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2016 12:52 ~ABCDEF

  Specjaliści od architektury, wielbiciele pomarańczowych ścian w mieszkaniach i posiadacze zafoliowanych pilotów o telewizora - proszę was, nie wypowiadajcie się na tematy o których nie macie pojęcia. Rozumiem, że waszym marzeniem jest by całą Warszawę wypełniły Złote Tarasy i "nowoczesne" blokowiska.

 • Twoja stara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 10:28 ~Twoja stara

  Nawet wygląda jak pokryta eternitem. Sentyment sentymentem, ale jest po prostu brzydka i tandetna...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 10:15 ~warszawiak

  A mi się podoba. To jest zabytek. W Warszawie dużo ich zniszczono.Pan Krych może budować gdzie indziej.Już wykupił wiele atrakcyjnych działem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »