Informacje

17.01.2019 19:11 geodezyjna na białołęce

Wpadły do rowu, bo prywatna ulica była nieodśnieżona. Dzielnica chce ją przejąć

SERWISY:


Po tym, jak na ośnieżonej Geodezyjnej dwa auta wpadły do rowu, burmistrz Białołęki ponownie wnioskuje o przejęcie ulicy przez dzielnicę. Od początku jest ona w prywatnych rękach. Mieszkańcy nie tylko zimą narzekają, że zarządca nie dba o utrzymanie drogi.

Auta wpadły do rowu we wtorek 8 stycznia. Tego dnia padał śnieg i było ślisko. Dwie skody zjechały z drogi niemal jedna po drugiej. Na zdjęciach i nagraniach naszego reportera widać, że jezdnia nie była odśnieżona.

Dwa dni później burmistrz Białołęki zwrócił się do właścicieli drogi o przekazanie jej dzielnicy. Treść pisma urzędnicy opublikowali w mediach społecznościowych.

Chęci są, pieniędzy nie ma

Reakcja dzielnicy nie jest jednak pierwszą próbą przejęcia ulicy. Dyskusje w tej sprawie toczą się od kilku lat. Geodezyjną wybudowali prywatni inwestorzy - deweloper pobliskiego osiedla Lewandów Leśny (Polski Holding Nieruchomości) i firma Decathlon, do której należy sklep sportowy przy ulicy.

Władze Białołęki chciałyby stać się zarządcą drogi za symboliczną opłatę, bo działo się tak z większością osiedlowych dróg wybudowanych przez deweloperów. Obecni właściciele ulicy nie byli dotąd skłonni przystać na takie rozwiązanie.

Jedynym sposobem na przejęcie Geodezyjnej jest kupno gruntu pod nią. A na to Białołęki nie stać, gdyż inwestorzy domagają się zapłaty ceny rynkowej.

"W chwili obecnej nabycie własności gruntów na zasadach rynkowych nie jest możliwe z uwagi na fakt, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy brak jest środków finansowych, które mogły być wykorzystane na ten cel" - czytamy w piśmie skierowanym do właścicieli Geodezyjnej.

Dzielnica nie chce się też ugiąć w kwestii kupna Geodezyjnej za pełną kwotę, bo mogłoby to dać pretekst innym deweloperom do podobnych roszczeń.

"Powinna być zarządzana przez samorząd"

Mieszkańcy wielokrotnie apelowali do urzędników, by zajęli się tą sprawą. Brak należytego odśnieżania zimą nie jest ich jedynym problemem. Gdyby ulica stała się drogą publiczną, mogłyby pojechać nią autobusy komunikacji miejskiej. Inaczej wyglądałaby też kwestia napraw, czystości, odpowiedniego oznakowania czy usuwania nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Teraz kłopotem jest nawet przepalona żarówka w ulicznym oświetleniu.

"Mając na uwadze ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz fakt, że ulica Geodezyjna odgrywa istotną rolę w obsłudze komunikacyjnej tego obszaru, stoimy na stanowisku, że ta ulica powinna być zarządzana przez stołeczny samorząd" - pisze burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.

Obecnie właścicieli jest dwóch, ale tylko jeden odpowiada za utrzymanie ulicy. "Zgodnie z umową, od 2010 roku administratorem ulicy Geodezyjnej jest Polski Holding Nieruchomości" - czytamy w oświadczeniu Wojciecha Kozłowskiego, rzecznika prasowego Decathlon Polska.

Za "przysłowiową złotówkę" oddać nie mogą

Dlatego pytania o stan i przyszłość ulicy skierowaliśmy do Polskiego Holdingu Nieruchomości. Magdalena Kacprzak przyznała, że rozmowy z urzędem miasta w sprawie ulicy Geodezyjnej trwają od ponad 10 lat.

- Na przestrzeni tego czasu przedstawialiśmy różne propozycje rozwiązania tej sprawy, jednak jak dotąd żaden wariant nie spotkał się z akceptacją ze strony urzędu miasta. Jedynym rozwiązaniem akceptowanym przez miasto jest oddanie na jego rzecz drogi za symboliczną kwotę. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy spółką prawa handlowego oraz spółką publiczną, przekazanie wybudowanej i urządzonej drogi miastu za "przysłowiową złotówkę", szczególnie przed zakończeniem planowanego procesu inwestycyjnego na tym terenie, mogłoby zostać uznane za działanie na szkodę spółki - wyjaśnia przedstawicielka PHN.

I przekonuje, że gdy doszło do opisanego zdarzenia "na terenie całej Warszawy warunki atmosferyczne były wyjątkowo niesprzyjające". - W czasie zdarzenia drogowego, warunki atmosferyczne uniemożliwiały odśnieżanie (opady stałe). Zaraz po ustaniu opadów stałych na drodze pojawiła się odśnieżarka - informuje Kacprzak.

Dalej zapewnia, że "ogólny stan ulicy Geodezyjnej jest bardzo dobry". - Ponieśliśmy i wciąż ponosimy nakłady finansowe, by utrzymać w jak najlepszym stanie nawierzchnię drogi, chodniki oraz oświetlenie - przekonuje i dodaje, że natężenie ruchu na Geodezyjnej wzrosło znacznie po przyłączeniu do niej przez miasto ulicy Kartograficznej. - Przed przyłączeniem odcinek na którym doszło do zdarzenia drogowego stanowił jedynie drogę przeciwpożarową - przypomina Magdalena Kacprzak.

Mała, ale ruchliwa

Choć Geodezyjna położona jest wzdłuż osiedli mieszkaniowych, dziś jest dość ruchliwą ulicą. Korzystają z niej kierowcy próbujący ominąć remontowaną Głębocką czy rodzice dowożący dzieci do Szkoły Podstawowej nr 356.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • plehu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2019 16:27 ~plehu


  wer~wer

  Prosta sprawa - nakładać mandaty za nieodśnieżenie drogi, za dziury w jezdni itp. Szybciutko oddadzą drogę za darmo! Albo zbierze się tyle pieniędzy, że starczy na jej kupno
  gość~gość

  To połowę ulic w W-wie musieliby oddać...

  CO to za podejście "oddadzą za darmo"?
  A może postawią szlaban i każdy kto chce wjechać będzie płacił?
  Nikt im tam nie kazał jechać. A poza tym wystarczyło lżej naciskać na gaz!
  Dostosowanie prędkości do warunków na drodze i kłopotu nie ma.
  Teraz wszędzie dookoła jest takie podejście, że winni są zawsze inni.

 • Rembecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2019 13:23 ~Rembecki

  Wpadli bo nie umieją jeździć

 • Siwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 18:07 ~Siwy

  A może przyczyną nie była pogoda tylko telefon w łapie albo makijaż?

 • Luvin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 11:15 ~Luvin

  Te Skody to może nawet jedna po drugiej zeszły z taśmy produkcyjnej. A tu po latach spotkały się przytulone do siebie. Łezka się w oku kręci ze wzruszenia. ;)
  A tak na poważnie - to polskość w całym tego słowa znaczeniu. "Moja własność, o którą nie dbam, ale nie dam/nie sprzedam tanio komuś, żeby zadbał w imię dobra innych". Masakra. Właściciele tych aut powinni założyć sprawę tym firmom.

 • róbta albo nie róbta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 17:05 ~róbta…

  Auto "firmowe". to nie jego ! Prosta filozofia robola w korpo !

 • mj2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 15:41 ~mj2

  2 najszybsze auta na polskich drogach... przypadek...?

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 15:17 ~LLU

  Same "prestizowe" samochody. Przedstawiciele handlowi spieszyli sie do pracy. Rajdowcy zakichani ;-)

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 13:28 ~aaa


  benek~benek

  Skoro to osiedlowa uliczka to oznakować odpowiednio i sypać mandaty osobówkarzom, którzy tam wjeżdżają.
  alonso~alonso

  Zapewne na zlodowaciałej drodze zimówki pomogą... niedzielny kierowco.

  Pomogą bo nie są twarde jak skała w przeciwieństwie do letnich. Nie jest to jednoznaczne z tym iż zimówki pozwalają na jazdę wbrew zasadom fizyki ale w tych samych warunkach zimowych będą lepsze od letnich.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 13:09 ~gość

  wer~wer

  Prosta sprawa - nakładać mandaty za nieodśnieżenie drogi, za dziury w jezdni itp. Szybciutko oddadzą drogę za darmo! Albo zbierze się tyle pieniędzy, że starczy na jej kupno

  To połowę ulic w W-wie musieliby oddać...

 • kkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 11:21 ~kkkk

  a dlaczego wozy strażackie nie wpadły do rowu?
  może to nie śnieg był przyczyną tego zdarzenia?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »