Informacje

10.01.2014 15:50 został zatrzymany w czwartek

Wpadł we francuskim kurorcie. Prokuratura wysłała dokumenty ekstradycyjne

SERWISY:


Polscy biegli przetłumaczyli dokumenty niezbędne do ekstradycji 34-letniego Mariusza N. zatrzymanego w czwartek w kurorcie górskim we Francji. Dokumenty zostały wysłane w piątek. N. jest podejrzany o to, że w grudniu niedaleko Warszawy śmiertelnie potrącił 13-latka.

- Dokumenty zostały przetłumaczone i po godzinie 15. wysłane faksem do Francji - powiedziała tvnwarszawa.pl rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur. Jak dodała, jeszcze w piątek oryginały dokumentów zostaną przekazane kurierowi i w poniedziałek trafią do francuskiego sądu.

Trafi do Otwocka

Na podstawie tych dokumentów strona francuska będzie prowadziła swoją procedurę w zakresie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

- Reguluje to umowa ramowa obejmująca państwa należące do Unii Europejskiej. Tam są wskazane ogólne zasady ekstradycji, natomiast każde państwo proceduje według swoich przepisów karnych. W ocenie prokuratorów nie ma żadnych podstaw, żeby powstały jakieś wątpliwości, więc podejrzewamy, że to może potrwać kilkanaście dni - poinformowała wcześniej PAP Mazur.

Gdy N. trafi do Polski, zostanie przewieziony na przesłuchanie do Prokuratury Rejonowej w Otwocku, która prowadzi śledztwo w sprawie wypadku. Prokuratura już w grudniu wydała postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów.

Jeździł na nartach

Podejrzany o zabicie 13-latka Mariusz N. zatrzymany został w kurorcie narciarskim Isola, gdzie był od sylwestra - dowiedziała się TVN24. Jak podała policja, zachowywał się bardzo swobodnie, jeździł na nartach, chodził do restauracji i nie spodziewał się zatrzymania.

- Przebywał w kurorcie narciarskim, zjeżdżał sobie na nartach. Zatrzymaniem przez francuskich żandarmów był zupełnie zaskoczony - mówił Adam Krajewski, reporter TVN24.

Szczegóły zatrzymania przekazał w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski. Jak powiedział, N. został zatrzymany w jednym z kurortów alpejskich. - Informacja, że może tam przebywać dotarła do nas około godziny 14. Skontaktowaliśmy się z żandarmerią francuską, przekazując informacje o miejscu, gdzie poszukiwany może przebywać, z prośbą o ich sprawdzenie. Tam został zatrzymany - relacjonował.

Mężczyzna trafił do aresztu. - Teraz polski sąd z prokuraturą rozpoczynają procedurę administracyjną w sprawie ekstradycji - dodał.

Europejski Nakaz Aresztowania

Mężczyzna został zatrzymany kilka godzin po wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Z ustaleń, które są dostępne dla sądu wynika, że Mariusz N. przebywa na terytorium Francji, dlatego też sąd okręgowy Warszawa-Praga uznał, że wniosek prokuratury o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania jest zasadny. W dniu dzisiejszym został wydany – mówił w czwartek rano TVN24 Marcin Łochowski, rzecznik sądu okręgowego Warszawa-Praga.

Nakaz ten służył uproszczonej procedurze ekstradycyjnej między państwami UE. - To oznacza, że policja praktycznie w całej Unii Europejskiej, wszystkie służby znajdujące się w strefie Schengen będą miały informacje na temat tej sprawy - zauważył Arkadiusz Wierzuk, reporter TVN24.

Zgodnie z ENA sąd musi wydać decyzję dotyczącą przekazania danej osoby w terminie 60 dni od jej zatrzymania. Jeśli poszukiwany zgadza się na wydanie ten okres skraca się do 10 dni od momentu uzyskania takiej zgody. Państwo ma natomiast 90 dni od momentu aresztowania ściganej osoby na przekazanie jej krajowi, który się o to ubiega.

Poszukiwany listem gończym

Do śmiertelnego potrącenia 13-latka doszło w środę 11 grudnia ok. godz. 16. w podwarszawskiej miejscowości Czarnówka (gmina Wiązowna). Poboczem drogi wracało ze szkoły do domu dwoje dzieci. Rozpędzony samochód osobowy potrącił chłopca. Kierowca nie zatrzymał się i nie udzielił mu pomocy.

Już następnego dnia policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. W kolejnych dniach Prokuratura Rejonowa w Otwocku wysłała do sądu wniosek o jego aresztowanie. Sąd wniosek zaakceptował. Prokuratura rozesłała za podejrzanym list gończy.

Jak się okazało mężczyzna w 2002 r. popełnił identyczne przestępstwo. Potrącił człowieka i zbiegł z miejsca wypadku. Dwa lata później usłyszał wyrok. N. został skazany na karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, nawiązkę o kwocie 5 tys. złotych na rzecz rodziny zmarłego oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej o kwocie 3 tys. złotych. Dostał również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.

PAP,su,wp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ku1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 19:30 ~ku1  janusz~janusz

  Dlaczego zasłaniacie jego mordę?
  ku1~ku1

  Bo polskie prawo chroni bandytów bardziej niż pozostałych obywateli.
  qwerty~qwerty

  On nie jest zasłonięty, on tak wygląda po tym jak mu ktoś nartą wyjechał... ;)

  Jest zasłonięty bo nie dośc, że polskie sądy wydają idiotyczne wyroki to jeszcze polskie prawo chroni tożsamość bandytów.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 17:48 ~qwerty


  janusz~janusz

  Dlaczego zasłaniacie jego mordę?
  ku1~ku1

  Bo polskie prawo chroni bandytów bardziej niż pozostałych obywateli.

  On nie jest zasłonięty, on tak wygląda po tym jak mu ktoś nartą wyjechał... ;)

 • ku1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 12:21 ~ku1

  janusz~janusz

  Dlaczego zasłaniacie jego mordę?

  Bo polskie prawo chroni bandytów bardziej niż pozostałych obywateli.

 • ku1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 11:53 ~ku1

  marek~marek

  absurd goni absurd, zamazanie twarzy jak wszyscy ją widzieli już dawno

  Niech sąd jeszcze drugi raz wyda jakiś idiotyczny wyrok to ten sukinsyn trzeciego juz nie doczeka z pewnością. Wszyscy wiedzą jak się nazywa i jak wygląda i mu zasłanainiem ryja anonimowości nie zapewnicie.

 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 23:43 ~janusz

  Dlaczego zasłaniacie jego mordę?

 • ćwiara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 23:24 ~ćwiara

  Mariusz jak trafisz pod cele poznasz co to lodowy czekoladowy raj

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 22:59 ~warszawiak

  Dla niego więzienie w polsce nie będzie się różniło niczym od kurortu we Francji. Wystarczy, że powie, że na śniadanie dostał nieświeży serek homogenizowany podany do łóżka i już sąd przyzna w trybie przyśpieszonym milion odszkodownia na konto Szwarcarskie. tak zbają o więźniów.

 • hwm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 21:54 ~hwm

  Gdyby przejechał kogoś z mojej rodziny nie szukałbym sprawiedliwości. Sam bym ją gnojowi wymierzył.

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 20:50 ~marek

  absurd goni absurd, zamazanie twarzy jak wszyscy ją widzieli już dawno

 • Cywilizowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 20:02 ~Cywilizowany

  sm1421~sm1421

  Mam nadzieję że Francuzi nie wydadzą go! W cywilizowanych krajach nie zamyka się tak jak u nas ludzi na wiele lat w więzieniu za takie rzeczy. Pozatem w Polsce czeka go proces pokazowy ku uciesze prymitywnej masy.


  Nie zamyka się ludzi w więzieniach za dwukrotne zabójstwo ? I to podobno w cywilizowanych krajach ? A gdzieś to znalazł takie cywilizowane kraje ? I tak ma dobrze, że nasze prawo jest takie liberalne. Sądzę, że należy mu się dożywocie .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »