Informacje

27.05.2013 17:57 mail od przedwodniczącego

Wpadka szefa SLD:
"Chcemy przykryć referendum"

SERWISY:

Wpadka szefa warszawskich struktur SLD. Do mediów wysłał zaproszenie na "okrągły stół spółdzielczości". W mailu znalazła się też część nieoficjalnej korespondencji, a w niej coś o prawdziwych intencjach Sojuszu.

W treści maila, który dostaliśmy w poniedziałek po południu, znajduje się zaproszenie na okrągły stół pod hasłem "SOS dla Spółdzielczości", który odbędzie się w siedzibie SLD przy ul. Złotej.

Jak czytamy, inicjatywa jest

wspólnym przedsięwzięciem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i środowisk spółdzielczych zrzeszonych pod egidą Krajowej Rady Spółdzielczej. Jej celem jest nawiązanie strategicznej współpracy i wypracowanie wspólnych rozwiązań ułatwiających działalność spółdzielni.

"Chcemy przykryć referendum"

Z dalszej części maila, wysłanego zapewne przez przypadek, wynika że SLD ma jednak również zupełnie inny cel. Na dole maila "przykleił się" drugi, będący wewnętrzną korespondencją, która raczej nie miała trafić do mediów.

Sebastian Wierzbicki do rzecznika SLD napisał: "Prośba  o ściągnięcie na to mediów, bo chcemy zawrzeć koalicję z warszawskimi spółdzielniami i "przykryć" tematem referendum" (pisownia oryginalna - red.).

- To był mail wewnętrzny, dotyczący naszego spotkania.  Został błędnie wysłany – tłumaczy Wierzbicki. I przyznaje, że jest to wpadka, bo w przesłanej informacji nie powinien on się znaleźć. – Nie odnosi on się jednak do treści przesłanej informacji – zastrzega Wierzbicki.

Opozycja na stanowiskach

Co właściwie chcą przykryć działacze SLD? Prawdopodobnie swoje mieszane uczucia w sprawie referendum o odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sojusz, jako jedyna opozycyjna partia, nie

włączył się w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. Nie poparł też otwarcie Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która stoi za tym pomysłem.

Działacze SLD przekonują, że referendum wiąże się z kosztami, a jego przeprowadzenie niewiele zmieni, bo po ewentualnym odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz do Warszawy może wejść komisarz, którego powoła premier Tusk. Twierdzą też, że referendum ma służyć głównie promocji samorządowców związanych z WSS, a nie zmianie prezydenta Warszawy.

- We wtorek władze statutowe przyjmą oficjalne stanowisko w sprawie wniosku o referendum. Wciąż prowadzimy konsultacje – mówi Wierzbicki i od razu zaznacza, że Sojusz ma wiele zastrzeżeń. - Referendum nie skutkuje odsunięciem od władzy PO, a to jest celem SLD – wyjaśnia.

Nieoficjalnie mówi się, że ratusz zagroził władzom SLD - jeśli poprą referendum, to zatrudnieni w mieście działacze tej mają stracić pracę. Sebastian Wierzbicki w rozmowie z tvnwarszawa.pl stanowczo temu zaprzeczył.

Piotr Guział o referendum:

wp/roody,ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nikt_inny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2013 07:37 ~nikt_inny

  Czy żyjemy w kraju demokratycznym czy w afrykańskiej republice w której gdy kozy przestają dawać mleko, oskarża się szamana o rzucanie złych uroków i wypędza z wioski przed upływem kadencji?
  Rozumiem, że pani Hanna dostanie w związku z tym odprawę i za publiczne pieniądze będą rozpisane przedterminowe wybory? Nie wnikam czy wszystkie jej decyzje były właściwe czy nie, ale zakładam że starała się jak najlepiej pracować dla dobra swojego miasta. Jeśli sprawowała swój urząd źle to wyborcy nie wybiorą jej następnym razem. Na tym polega demokracja.
  Nie uważam że jej winą są opóźnienia w budowie metra czy paraliż komunikacyjny - teraz próbuje się nadrobić to co było zaniedbywane przez lata. Nie znam się czy podwyżki biletów były konieczne (ale wiem że Warszawa musi płacić olbrzymie Janosikowe) ale wiem jedno; nie mam żadnej pewności, że następny prezydent byłby lepszy, wiem tylko że na pewno miałby mniejsze doświadczenie w rządzeniu Warszawą.
  Dziś wprost zapytałem jednego z "wolontariuszy" - "ile Ci płacą za zbieranie tych głosów?" i oniemiałem z wrażenia gdy usłyszałem konkretną odpowiedź na swoje pytanie.
  A wszyscy się łudzą że na miasto wyszli młodzi przedstawiciele społeczeństwa, którym nie obcy jest los ich rodzinnego miasta i z potrzeby serca zbierają głosy protestu by w stolicy żyło się lepiej...
  Uważam, że pozyskiwanie głosów w ten sposób jest NIEETYCZNE, sprzeczne z zasadami demokratycznego kraju. Niezależnie czy pozyskuje się głosy na "TAK" czy na "NIE" - zbieranie ich poprzez podstawionych wolontariuszy którzy nagabują napotkanych ludzi biorąc za to pieniądze. Niczym to się nie różni od praktyk kupowania głosów w krajach takich jak Białorusi czy Ukrainie.

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 15:34 ~granat

  myślący~myślący

  POprzeć Guziała?Oszaleć bym musiał.
  Przystroił się taki w garniturek i wielkie interesy mieszkańców pilnuje.Niech się lepiej Ursynowem zajmie, bo tam mu kiepsko idzie.


  ale mieszkancy ursynowa sa zadowoleni z burmistrza, wiec o co ci chodzi?

 • argo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 14:52 ~argo

  To kolejny przykład patologii, jaki panuje w spółdzielczości mieszkaniowej. Trzymam kciuki za parlament zwłaszcza za projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych proponowanej przez PO, aby właściciele mieszkań mogli wreszcie zarządzać swoimi zasobami (mieszkaniami, lokalami użytkowymi...). Zmiany prawa spółdzielczego są w sprzeczności z interesami Krajowej Rady Spółdzielczej i części polityków w tym SLD. A białe kołnierzyki w spółdzielniach (Zarząd i Rady Nadzorcze) z reguły kilkoosobowe decydują o majątku spółdzielców nie licząc się ze stanowiskiem spółdzielców i właścicieli lokali. Przykładów jest całe mnóstwo SM w Koszalinie SM we Wrześni czy SM Wielkopolanka w Poznaniu.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 13:38 ~sss

  myślący~myślący

  POprzeć Guziała?Oszaleć bym musiał.
  Przystroił się taki w garniturek i wielkie interesy mieszkańców pilnuje.Niech się lepiej Ursynowem zajmie, bo tam mu kiepsko idzie.


  chyba nie wiesz o czym piszesz,Guział dla Ursynowa robi bardzo dużo

 • Jarkacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 13:14 ~Jarkacz

  STOP czerwonym pająkom oraz STOP pseudopolitykom biznesmenom

 • anulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 12:39 ~anulka

  tomi~tomi

  Człowieku nie daj się, podłapali temat- zamnipulowali i heja. Szkoda tylko, ze TVN nie zajmuje się rzeczywistymi problemami warszawy- tylko już jak fakt sensacyjek szuka.Ale cóż jakby zaczęło się pisać prawdę to na PO by się musiało, a to przecież jedna klika i komitywa!!!

  Zaczęli się zajmować i przestali się zajmować:-)
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,9321717,Koniec_TVN_Warszawa__Program_przenosi_sie_do_internetu.html

 • Modagaskar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 12:23 ~Modagaskar

  słusznie SLD walczy o istnienie spółdzielczości mieszkaniowej ,a walczyć musi w kazdym bez wyjątku przypadku i dowolnym sposobem ,aby tylko skutecznie

 • b123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 12:02 ~b123

  poczuli ze grunt sie wali i tyle

 • myślący inaczej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 11:25 ~myślący inaczej

  myślący~myślący

  POprzeć Guziała?Oszaleć bym musiał.
  Przystroił się taki w garniturek i wielkie interesy mieszkańców pilnuje.Niech się lepiej Ursynowem zajmie, bo tam mu kiepsko idzie.

  Mylisz się, idzie mu świetnie! Facet ma jaja, nie dał się przekupić bufetowej vel. bankierzyca, która nawet swoim wrogom była w stanie zaoferować stołki byleby tylko siedzieli cicho! Tak właśnie zeszmacił się warszawski sld. Szkoda, że nie ma więcej takich guziałów....

 • kubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 10:35 ~kubek

  "Referendum nie skutkuje odsunięciem od władzy PO, a to jest celem SLD"... A ja byłem pewien, że celem polityków, niezależnie od przynależności partyjnej, powinno być to, by ludziom żyło się lepiej, a nie na tym by kogś od władzy odsunąć albo do niej przysunąć...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »