Informacje

14.03.2019 11:17 Konkret24 sprawdza

Wpadka premiera. W Błoniu nie muszą wstawać o 5, by dotrzeć do stolicy na 8

SERWISY:

Podczas konferencji prasowej dotyczącej przywracania lokalnych połączeń autobusowych, premier przywołał przykład mieszkańców miasta Błonie, którzy - by dotrzeć do oddalonej o około 30 km Warszawy na 8 rano - muszą wstać trzy godziny wcześniej. Wybrany przykład był niefortunny, gdyż z miasta można dojechać do stolicy także np. pociągiem, który wyrusza z Błonia o 7:08. Podróż, zgodnie z rozkładem, trwa 26 minut.

Odtwarzając połączenia autobusowe, postanowiliśmy zmierzyć się z problemem cywilizacyjnym - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na dworcu w Płońsku. Mówiąc o braku odpowiednich połączeń lokalnych w Polsce, przywołał jednak sytuację, która okazała się co najmniej dyskusyjna.

- Wyobraźmy sobie, o której godzinie musi wstać młody człowiek albo pracownik starszy, który z miejscowości podwarszawskiej Błonie chce dojechać do stolicy na godzinę 8 - pytał premier i od razu odpowiadał. - Otóż musi wstać o godzinie 5, bo tak bardzo rzadko są zaplanowane przejazdy autobusem do Warszawy, że trzeba wstać bardzo, bardzo wcześnie, żeby zdążyć do centrum Warszawy. A to się dzieje w miejscowości pod stolicą, bardzo blisko naszej stolicy - dodawał.

Błonie to miasto i gmina o tej samej nazwie, położone ok. 28 kilometrów na zachód od centrum Warszawy. W całej gminie mieszka ok. 21 tysięcy osób, a w mieście - ok. 12,5 tysiąca.

30 min pociągiem

Jako jedna z pierwszych na wypowiedź Mateusza Morawieckiego zareagowała posłanka PO Kinga Gajewska - mieszkanka Błonia. "Stanowczo sprzeciwiam się upowszechnianiu takiego kłamstwa o dojeździe do Warszawy", napisała, po czym w kolejnym wpisie zamieściła zdjęcie połączeń kolejowych ze stacji Błonie do Warszawy Zachodniej. Domagała się także przeprosin dla mieszkańców Błonia i przypominała, że premier w kampanii samorządowej miał kłopoty sądowe za mówienie nieprawdy.

Na zdjęciu można zobaczyć cztery przykładowe połączenia - trzy z nich pozwalają na dojazd do centrum Warszawy przed godziną 8. Odjazdy pociągów są kolejno o 06:49, 06:58 (9 min. różnicy z wcześniejszym połączeniem), 07:08 (10 min. różnicy z wcześniejszym połączeniem). Taką możliwość dają także jeszcze wcześniejsze połączenia. Podróż do Warszawy Centralnej trwa na tej trasie od 31 do 33 minut, a połączenia realizują Koleje Mazowieckie. Pociągiem z Błonia do Warszawy można dojechać przez cały dzień.

 

W godzinę autobusem

Sytuacja rzeczywiście wygląda gorzej, jeśli pod uwagę wziąć wyłącznie połączenia autobusowe między obydwoma miastami. Aby do Warszawy dojechać z Błonia przed 8 rano autobusem, można skorzystać z usług PKS Grodzisk Mazowiecki. Jak wynika z rozkładu zamieszczonego na stronie PKS, autobusy odjeżdżają z przystanków Błonie PKP o godz. 05:05 i 06:03. Kolejny - o 07:12 dociera do Warszawy Centralnej dopiero o godzinie 8:14. Podróż autobusem trwa około godziny, czyli dwa razy dłużej niż pociągiem.

Jak sprawdziliśmy, przez Błonie przejeżdżają i zatrzymują się także prywatni przewoźnicy. Z przystanku przy ul. Sochaczewskiej, by zdążyć do centrum Warszawy na 8, można odjechać o 5:30, 5:50 bądź 6:20.

13 połączeń, by dotrzeć do pracy na 8

Podsumowując, jeśli mieszkaniec Błonia chciałby dojechać na godz. 8 do centrum Warszawy, może skorzystać zarówno z połączeń autobusowych, jak i kolejowych. Po godzinie 5:00 do pociągu lub autobusu może wsiąść o:

05:05, 5:30, 05:31, 05:38, 5:50, 06:01, 06:03, 06:20, 06:23, 06:38, 06:49, 06:58 lub 07:08.

Jak wcześnie mieszkaniec Błonia musi wstać, by dotrzeć do Warszawy przed 8, jest kwestią indywidualną.

Nie jednej miejscowości Błonie

W województwie mazowieckim, oprócz oddalonego od Warszawy o ok. 28 km. miasta Błonie, znaleźć można także wieś Błonie w powiecie piaseczyńskim (gmina Prażmów). Nazywają się tak także kolonie części dwóch wsi i dwóch miast - nie można żadnej z nich jednak uznać za samodzielną miejscowość.

Wieś Błonie w powiecie piaseczyńskim, zamieszkiwana przez kilkadziesiąt osób, oddalona jest od Warszawy o ok. 40 km. Nie przejeżdżają przez nią autobusy do Warszawy - najbliższy przystanek PKS znajduje się w miejscowości Prażmów, oddalonej o 2,8 km. By stamtąd dojechać na 8 rano do Warszawy, należy wsiąść do autobusu PKS o godz. 05:00, 05:50 lub 06:25. Podróż zajmuje ok. 1 h 10 min.

"Coraz większy regres" w transporcie lokalnym

- W Polsce w ciągu kilkunastu ostatnich lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę. Z prawie miliarda przejechanych kilometrów, do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to! Przywrócimy ten miliard! - deklarował Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Warszawie pod koniec lutego.

Przywracanie połączeń lokalnych to element tzw. "piątki Kaczyńskiego". Rząd planuje przeznaczyć 800 mln zł rocznie na wznowienie połączeń autobusowych, a do każdego kilometra Ministerstwo Infrastruktury obiecuje dopłacić do 1 zł. Pozostałe koszty mają pokryć samorządy.

Jak pisali eksperci Klubu Jagiellońskiego, w transporcie lokalnym dochodzi do coraz głębszego regresu. "Tylko w 2017 r. w kilkunastu powiatach doszło do masowej likwidacji kursów, a już za chwilę kilka kolejnych zostanie całkowicie odciętych od lokalnej komunikacji publicznej", pisał w ubiegłym roku Klub Jagielloński. W latach 1993-2016 pozamiejski regularny transport autobusowy stracił prawie 3/4 klientów, przy spadku dostępności oferty o ok. 50 proc.

>>> CZYTAJ TEŻ NA KONKRET 24 <<<

bb/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sołtys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2019 20:02 ~sołtys


  kazio~kazio

  Myślałem że nie da się przebić sołtysowej w gadaniu niedorzeczności a tu niespodzianka. Dał radę. Naprawdę dobra zmiana.
  Rywale~Rywale

  Od dłuższego już czasu między sołtysową a Mateuszkiem trwa zażarta rywalizacja w dziedzinie gadania bzdur.

  Jedno ma słomę w butach, a drugie siano w głowie. Nie wiem co lepsze.

 • Szoferzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 23:20 ~Szoferzy

  xgn~xgn

  Projekt reaktywacji komunikacji autobusowej to kolejne mrzonki PiSu, które skończą się klęską, tak jak mieszkanie+, milion samochodów elektrycznych, czy lotnisko w Baranowie. Już teraz kierowcy w PKSach zarabiają żałosne grosze i kto może przenosi się do przewozów turystycznych, a w Polsce generalnie brakuje kilkudziesięciu tysięcy kierowców. Nawet jeśli rząd sfinansuje zakup pojazdów, to będa one obrastać mchem, bo nie będzie miał kto ich prowadzić.

  Mam genialny pomysł! Przesunąć do pracy w autobusach tych fuszerów od limuzyn z SOPu ! Rozwalenie autobusu kosztuje mniej, niż opancerzonej limuzyny Mercedesa.

 • Burmistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:43 ~Burmistrz

  przewoźnicy zniknęli, bo kurs był nierentowny, a gmina dopłacać nie chciała.

 • Zaspy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:28 ~Zaspy


  heca na 14 fajerek~heca na 14 fajerek

  Najwyraźniej osoba, która dostarcza Premierowi informacji celowo wystawiła go na pośmiewisko.
  bob~bob


  Nooo to nasz Premier ma dużo kretów.
  Mam wrażenie że tylko tacy mu przygotowują teksty.

  Nie tak dawno, bo w czasie kiedy odbywało się to nieszczęsne spotkanie W Warszawie, kiedy to Netanjahu nam naubliżał, na dworze była piękna pogoda, słoneczko, a pan premier truł o zaspach śniegu.

 • MPMK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:26 ~MPMK

  Z tego co słyszę powiedział, że "muszą wstawać o 5", a nie, że muszą "odjeżdżać z przystanku o 5". To jest różnica. Rano zazwyczaj należy się jeszcze umyć, ubrać, zjeść śniadanie, wyjść z domu, dojść na przystanek. W tym przypadku to jest już zwykłe czepialstwo. Najpierw należy uczyć się słuchać ze zrozumieniem.

 • Limuzyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:24 ~Limuzyna

  Jacek~Jacek

  Państwo jest w obowiązku zapewnić obywatelom transport z ich miejsc zamieszkania, transport do pracy, do lekarza, do szkoły.

  W państwie " Dobrej zmiany " to tylko teoria, niestety. Kaczyński ma zapewniony komfortowy transport wszędzie, a reszta niech robi co chce.

 • Ursyn car

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:21 ~Ursyn car

  ewolada~ewolada

  ja z bemowa na żoliborz dojeżdżam co najmniej 40 min (gdy podpasuje mi przesiadka) i nie narzekam. Porównywalnie dojeżdzą koleżanka z piaseczna.

  A jakby koleżanka mieszkała na Ursynowie, nie miałaby żadnych problemów. Niech zmieni pracę, albo mieszkanie.

 • Rywale

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:08 ~Rywale

  kazio~kazio

  Myślałem że nie da się przebić sołtysowej w gadaniu niedorzeczności a tu niespodzianka. Dał radę. Naprawdę dobra zmiana.

  Od dłuższego już czasu między sołtysową a Mateuszkiem trwa zażarta rywalizacja w dziedzinie gadania bzdur.

 • ciotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:08 ~ciotka

  Błonie może nie, ale pod samym Błoniem są miejscowości, w których należy wstawać o 5 żeby PKSem dojechać do Warszawy na 7-8 rano.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 15:02 ~Jacek

  Państwo jest w obowiązku zapewnić obywatelom transport z ich miejsc zamieszkania, transport do pracy, do lekarza, do szkoły.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »