Informacje

12.01.2015 06:00 23. finał odbył się w niedzielę

WOŚP zebrała ponad 36 milionów.
A liczenie ciągle trwa

SERWISY:

Ponad 36 mln zł zebrała Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych. Przez całą niedzielę - od rana do późnego wieczora - w całym kraju trwały imprezy w ramach 23. Finału.

Po północy na koncie WOŚP było 36 mln 228 tys. 912 zł. Ostateczny wynik zbiórki poznamy jednak dopiero za kilka tygodni - sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego.

Jak co roku późnym wieczorem odbyły się licytacje najbardziej hojnych darczyńców - na aukcjach telefonicznych sprzedano złote serduszka i złote karty telefoniczne. Najdroższe serduszko - wyrabiane ze złota, które co roku trafia do puszek wolontariuszy - sprzedano za 222 tys. zł. Za najdroższą kartę zapłacono 60 tys. zł.

W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierać będzie onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię.

Choć 23. Finał się już zakończył, jeszcze przez kilka tygodni można wspierać WOŚP przez internetowe aukcje.

Wśród ponad 23 tys. licytacji największym powodzeniem cieszą się np. voucher dla dwóch osób na wyjazd do Gatwick pod Londynem, gdzie można usiąść za sterami symulatora Boeinga 787 Dreamliner (15 tys. zł), dzień na planie serialu "rodzinka.pl" (15,1 tys. zł), trening z Ewą Chodakowską (10,4 tys. zł), przejażdżka za sterami pociągu Pendolino (12,1 tys. zł), przejazd zabytkowym samochodem cadillac, który należał do Józefa Piłsudskiego i obiad w Belwederze od pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich (8,2 tys. zł), zaproszenie dla dwóch osób na czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Gruzją od prezesa PZPN Zbigniewa Bońka (9,1 tys. zł).

"Miliony Polaków pokazały, że są z nami"

Od rana na ulicach można było spotkać wiele osób, które ze specjalnymi identyfikatorami oraz tekturowymi puszkami prowadziły kwestę i zbierały pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych. Każdy, kto wsparł akcję WOŚP wrzucając datek do puszki, otrzymał czerwoną naklejkę w kształcie serca.

- Miliony Polaków pokazały, że są z nami i naprawdę nieważne, ile zbierzemy, gdyby nawet teraz stanęła zbiórka, to i tak kupimy mnóstwo sprzętu. Ja wiem, że pieniędzy będzie więcej, ale od razu mówię, że nie bijemy rekordów, nie chcemy bić rekordów w takim niespokojnym czasie - w Europie, na świecie i u nas w Polsce - mówił Owsiak w niedzielę wieczorem dziennikarzom.

Jak podała fundacja, do godz. 21 na koncie było 15,5 mln zł.

W zeszłym roku na koniec 22. Finału zadeklarowana kwota wynosiła ponad 35,4 mln zł; ostatecznie WOŚP zebrała ponad 52 mln zł. Wynik z zbiórki znany jest zwykle na początku marca.

 


Zbiórka bez incydentów

Jak poinformowała w niedzielę stołeczne policja, zbiórka przebiegała spokojnie. - Nie odnotowano incydentów z próbą kradzieży puszek - podała nam ok. godz. 19 Iwona Jurkiewcz z zespołu prasowego stołecznej policji.

Do zbiórki przełączył się m.in. prezydent Bronisław Komorowski. - Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy udzielili wsparcia WOŚP, która jak co roku gra, aby Polska była odrobinę lepsza, byśmy wszyscy byli odrobinę lepsi - powiedział, wrzucając pieniądze do puszki wolontariuszy na warszawskiej Starówce. Zachęcał wszystkich do jak największej hojności.

Szef WOŚP Jurek Owsiak podkreślał, że dzień finału to okazja, by wspólnie zrobić coś pozytywnego. - Róbmy wszystko, by w Polsce nie było nienawiści - apelował, nawiązując do wielkiego marszu przeciwko terroryzmowi, który w niedzielę zorganizowano w Paryżu po zamachach, do których w stolicy Francji doszło w tym tygodniu.


Dla dzieci i seniorów

WOŚP można wspierać nie tylko, wrzucając datki do puszek wolontariuszy, ale również uczestnicząc w internetowych zbiórkach lub charytatywnych aukcjach. Wszystkie sposoby przyłączenia się do zbiórki podano na stronie www.wspieraj.wosp.org.pl.

Orkiestra grała w tym roku "dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów".

Jedną z głównych atrakcji był doroczny koncert na pl. Defilad. Na scenie pojawili się m.in. Łzy, Ania Rusowicz, Acid Drinkers, Mrozu, Chemia, Coma, Poparzeni Kawą Trzy.

Punktualnie o 20.00 niebo nad centrum Warszawy rozbłysło pokazem sztucznych ogni. "Światełko do nieba" było kulminacyjnym momentem 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bieg przez centrum

W stolicy odbył się także 5-kilometrowy bieg uliczny "Policz się z cukrzycą", w którym wzięło udział kilka tysięcy osób. Za zebrane dzięki opłatom startowym pieniądze WOŚP chce kupić osobiste pompy insulinowe dla ciężarnych z cukrzycą. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę oraz upominki.

Trasa przebiegała ulicami: Złotą, Jasną, Świętokrzyską, Mazowiecką, Królewską, pl. Piłsudskiego, Wierzbową, Senatorską, Krakowskim Przedmieściem, Ossolińskich i z powrotem: pl. Piłsudskiego , Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem,  Świętokrzyską, Jasną, Złotą. Meta biegu znajdzie się przed Pałacem Kultury i Nauki.

Z WOŚP grał Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Po mieście kursowała specjalna "serduszkowa" linia, obsługiwana przez zabytkowe ikarusy oraz autobusy współczesne. W każdym z pojazdów członkowie KMKM zbierali datki.

PAP/su/wp/r/kś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2015 08:22 ~anty

  Jarek~Jarek

  Powiem wam jedno. Poczytajcie sobie sprawozdanie finansowe WOŚP i sami się przekonacie jak jest.

  http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Bilans%202012.pdf - od strony 15.

  http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Sprawozdania2013-calosc.pdf - od strony 47.
  Bardzo ładnie, tez moge sobie takie cos wydrukować, co nie znaczy że bedzie to zgodne z faktami :) OO uwaga: majątek uzytkowanika "anty" : 1 935 8541,19 PLN ;)

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2015 02:08 ~Jarek

  Powiem wam jedno. Poczytajcie sobie sprawozdanie finansowe WOŚP i sami się przekonacie jak jest.

  http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Bilans%202012.pdf - od strony 15.

  http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Sprawozdania2013-calosc.pdf - od strony 47.

 • Marioni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 21:48 ~Marioni

  To co miałem dać "na tacę" wrzucałem do słoika (bez podtekstów). Uzbierało się ok. 200zł. Wszystko trafiło do WOŚP :)

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 20:20 Kompletna bzdura


  tata~tata

  Przynajmniej dając na Caritas wiem na co idą pieniądze ze zbiórki.
  Na pensje dla dyrektorków :-)
  Grot~Grot

  Pisać głupoty każdy może, demokracja i wolność słowa.  Jeżeli się posiada, to wystarczy zagonić do roboty kilka własnych szarych komórek i nie opierać się na tym co katoliccy manipulanci wkładają ci do głowy.
  Praktycznie można powiedzieć że Caritas nie prowadzi żadnej działalności charytwatywnej, bo to co oferują poprzez domy samotnej matki, jadłodajnie, noclegownie, hospicja itd, to isługi wykonywane w ramach wygranych przetargów publicznych organizowanych przez gminy itp. Do realizacji tych celów Caritas albo zagania nieświadomych wolontariuszy żyjących w przekonaniu że ta organizacja sama zbiera kasę i wydaje na potrzebujących, albo po prostu na potęgę zatrudnia na etatach. WOŚP przy Caritas to małe miki, oni naprawdę wydają mało na siebie w porównaniu z tą kościelną organizacją.
  Sugerują wpisać w google np "caritas wygrał przetarg", i otworzą wam się oczy. Też mi się niedawno otworzyły bo sądziłem że dobroduszne państwo i gminy wsypują ot tak kasę do Caritas. Ale nie, oni na wolnym rynku organizują przetargi i Caritas wygrywa cenami dumpingowymi. Oczywiście nie mam zamiaru nawracać każdego niewiernego, masz prawo dalej myśleć że Caritas zbiera kasę na mszach itp a potem prowadzi działalność charytatywną.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 18:16 ~Ola

  A ile dał były premier na ratowanie bankierów, którzy utopili pieniądze w Grecji?

 • jasnypierun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 16:49 ~jasnypierun

  no i...?

 • dhd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 16:45 ~dhd

  Za sterami Dreamlinera to ja bym się bał nawet na symulatorze usiąść. Strzeżonego... Je suis Juras.

 • alojzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 15:23 ~alojzy


  tata~tata

  Caritasowi pieniędzy ze zbiórek ledwo starcza na pensje dla dyrektorów po 8000 zł i wiecej na miesiąc dla każdego a w kwotę rozdysponowaną wlicza pomoc UE dla ubogich której jest dysponentem.
  Jakoś nie widziałem w żadnym szpitalu jakiegokolwiek sprzętu ze znaczkiem Caritas.
  jar~jar

  bo klechy tylko biorą a w zamian daja modlitwe!haaaaa

  klechy klechy co to będzie liemingoza się boii

 • maybaha to ma owsik ha ha ha ha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 15:21 ~maybaha to…


  tata~tata

  Przynajmniej dając na Caritas wiem na co idą pieniądze ze zbiórki.
  Na pensje dla dyrektorków :-)
  jeep~jeep

  na felgi do maybacha biskupa!

 • Adrian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 14:38 ~Adrian

  Super bardzo się cieszę mam nadzieję, ze będzie jeszcze więcej i więcej i, że zostanie pobity rekord w tym roku! :-)

  Siema Jurek!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »