Informacje

04.04.2012 21:15 PRZYGOTOWANIA DO EURO

WOPR przed stadionem:
"Spisaliśmy się na medal"

SERWISY:

Scenariusz prosty: pijani kibice lokalnych klubów atakują tych wychodzących z meczu na Stadionie Narodowym. Cel: sprawdzić, czy działa koordynacja służb. Efekty będą dopiero oceniane.

- Byliśmy trochę zaskoczeni tym, jak wiele pracy spadło na nasze ręce. Ale przecież nie wszystko da się zaplanować, więc mogliśmy się sprawdzić. Usłyszeliśmy pochwały od obserwatorów, więc chyba nam się udało - komentowali na gorąco ratownicy ze stołecznego WOPR, które zostało włączone do środowych ćwiczeń. - Spisaliśmy się na medal - dodawali inni.

- To były nasze pierwsze ćwiczenia we współpracy ze służbami miejskimi - zaznaczył ratownik medyczny Jakub Sekuła.

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Pozoranci - studenci i uczniowie - narzekali, że ratownicy nie udzielali im pierwszej pomocy. - Więcej było w tym teatru, niż ćwiczeń - twierdzili. Ale ratownicy tłumaczą, że bandażować i zakładać ortopedyczne szyny już umieją. Tym razem celem ćwiczeń było sprawdzenie koordynacji służb, więc udającym rannych mówili tylko: - Teraz robię sztuczne oddychanie. Odzyskujesz przytomność. Trafiasz do namiotu żółtego.

To tak zwany triaż, czyli kluczowe działanie w pierwszych minutach każdej dużej akcji ratunkowej. - Chodzi o podzielenie rannych na tych wymagających tylko minimalnej pomocy,  rannych poważnie i tych, których stan jest krytyczny, i muszą natychmiast trafić na stoły operacyjne.

- Stanowiliśmy wyraźne wsparcie dla służb. Musimy poprawić jeszcze kilka szczegółów, szczególnie tych związanych z komunikacją z innymi służbami. Mamy nadzieję, że następne ćwiczenia wypadną jeszcze lepiej - nie krył zadowolenia Mikołaj Kobos, rzecznik stołeczego WOPR.

Film z ćwiczeń publikujemy dzięki uprzejmości stołecznego WOPR oraz Think People Group.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 23:08 ~Obserwator

  Żenada!!! Żenada!!! Żenada!!! Zaczęło się feralnie z komentarzem obserwatora: Bogu dziękujcie, ducha nie gaście nigdy nie dzwońcie na 112. 10 minut nie odebrano 112!!! Ale jaja!!! Potem już tylko gorzej. Pasywna Straz Pożarna, pasywna Policja, zero triage'u, brak lekarzy, brak widocznego koordynatora medycznej akcji ratunkowej. Za to pełno pseudoratowników, których nikt na teren stadionu podczas imprezy masowej poprostu nie wpuści. A gdzie były serwisy stadionowe: stadionowe zabezpeczenie medyczne, ochrona, stewardzi. A no mieli wolne, czy nie chcieli brać w tej szpoce udziału, czy nie zostali zaproszeni? Jaka jest prawda? Czy ktoś wie? Ale dziennikarzy skutecznie nabrano, że było super. A było beznadziejnie źle, nieprofesjonalnie.

 • Mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 14:49 ~Mario

  W tej akcji brała udział Grupa Interwencyjna Stołecznego WOPR w skład której wchodzą osoby w większości z uprawnieniami KPP, Ratownicy Medyczni i studenci ratownictwa medycznego. Wszyscy są wyszkoleni do działań w różnych warunkach i do udzielania pomocy nawet najciężej poszkodowanym. Więc komentarz "WOPR-owcy na baseny" uważam za niestosowny.

 • to chyba żart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 11:58 ~to chyba żart

  WOPR-owcy na baseny a nie do akcji tego typu!!! To był śmiecha na sali że brali oni w tym udział! Jedyne co, to powinni być w namiotach i tam dbać o poszkodowanego typu np. okryć kocem! A nie udzielać pomocy osobom nieprzytomnym, nieoddychającym.

 • Motocyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 01:01 ~Motocyklista

  no prosze.. i VFR-ka jest :P

 • erro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 14:23 ~erro

  Żarty propaganda jak za czasów komuny medialnie dobrze w rzeczywistości tragedia lepiej żeby się nic nie wydarzyło i to gadanie pani HGW ona ma Warszawiaków za głupków a ja na nią głosowałem wmawiają nam, że jesteśmy przygotowani pytam, na co przyjechało trzy karetki na stadion i w porządku niech ratusz pojeździ po Warszawskich stacjach pogotowia ratunkowego i przypatrzy się jak koalicjant, czyli PSL doprowadziło tą instytucję do ruiny karetki zdezelowane i nie sprawne kilka nowych ambulansów, które już wyglądają jak ruiny taka jest chyba polityka partii PO i PSLu żeby doprowadzić pogotowie do upadłości o ośmieszyć naszą stolicę 97%personelu medycznego to elektorat pana dyrektora polityka PSL z Siedlec, który powierza sprzęt ludziom nie doświadczonym uważających się za bez karnych, że wszystko ujdzie im na sucho chamów brudasów flejtuchów leni i cwaniaków do pracy i z pracy jeżdżą w uniformach służbowych tylko po to żeby czuć się bezkarnie na stacjach pogotowia ratunkowego królują chamy cwaniaki i to za przyzwoleniem kierowników stacji park samochodowy, czyli rezerwa to dwie zdezelowane karetki ot to cała prawda o instytucji, która ma dbać o zdrowotne bezpieczeństwo mieszkańców Stolicy dobrze będzie tylko w tedy jak uzdrowimy pierw Warszawskie pogotowie ratunkowe usuniemy polityków z PSL, którzy lekom ręką Wydają nasze pieniądze a sami nie płacą podatków w naszym miesicie pozdrawiam RATOWNIK.

 • Zawodowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 09:56 ~Zawodowy

  Psy wieszacie na służbach zawodowych Warszawy kto tam robi całą robotę ? Wolontariat-sraliat.

 • ratownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 09:38 ~ratownik

  TO BYŁ POKAZ a nie ćwizcenia!

 • saba69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 08:30 ~saba69

  skoro miasto opłaca cztery OSP za ciężkie miliony to niech też finasuje WOPR!. wolontariat lepiej się sparwdza niż zawodowe służby kosztujące dziesiątki milionów w skali tylko jednego roku

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 08:26 ~jacek

  znów bedą nagrody za UDANE ćwiczenia zrobione rękami wolontariatu!

 • woprowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 08:25 ~woprowiec

  służby nic nie potrafią to zaprazsają wopr do roboty - ale zcasy i po co tyle milionów na straż, policję i pogotowie - potrzeba wspierać wolontariuszy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »