Informacje

25.01.2019 12:13 "państwo robi zbyt mało"

Wolszczak wygrała w sprawie smogu. "Przełom w polskim orzecznictwie"

SERWISY:

- Problem w Polsce nawarstwia się od lat - mówił na antenie TVN24 Michał Zabłocki z Fundacji Clientearth - Prawnicy Dla Ziemi, który był gościem piątkowego programu "Wstajesz i wiesz". Prawnik przekonywał, że państwo nie podejmuje wystarczających działań w kwestii ochrony czystości powietrza.

W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście przychylił się do argumentów znanej aktorki Grażyny Wolszczak i wydał wyrok w procesie, który wytoczyła ona państwu za niewystarczającą walkę ze smogiem.

Na mocy wyroku minister środowiska i minister energii muszą zapłacić 5 tysięcy złotych na jedną z fundacji onkologicznych.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

To przełom w polskim orzecznictwie

O czwartkowym wyroku we "Wstajesz i wiesz" dziennikarka TVN 24 Marta Kuligowska rozmawiała z  Michałem Zabłockim, prawnikiem z Fundacji Clientearth - Prawnicy Dla Ziemi.

- Państwo robi zbyt mało, aby sytuacja z jakością powietrza w Polsce się poprawiła - ocenił Zabłocki. - Już wiemy, że jest duża ilość kolejnych złożonych pozwów. Prawdopodobnie w lutym i marcu będzie następna rozprawa w sądzie w Warszawie - mówił prawnik. - Jest to wyrok bez precedensu. Kiedy sąd,  zgodnie z wykładnią unijną, uznaje że zostało naruszone dobro osobiste powódki i tym dobrem osobistym było prawo do czystego środowiska, zwłaszcza do czystego powietrza, wtedy jest to zwyczajny przełom w polskim orzecznictwie - przekonywał.

Prawnik przyznał, że pomimo obowiązywania dyrektywy unijnej od blisko dekady, jakość powietrza w Polsce nie ulega poprawie, a wręcz przeciwnie - pogarsza się.

- Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazywał, że państwo robi zbyt mało, aby ta sytuacja z jakością powietrza w Polsce się poprawiła - kontynuował Zabłocki. - Mamy wieloletnie zaniedbania. Dyrektywa o czystym powietrzu obowiązuje nas od 2010 roku, natomiast powietrze zamiast stawać się coraz lepsze, staje się niestety coraz gorsze, o czym donoszą co chwilę różni aktywiści z terenu. My o tym mówimy od dłuższego czasu, prowadzimy sprawy sądowe, zarówno administracyjne w Polsce jak i w innych krajach Europy. Dotyczą one jakości powietrza i planów ochrony powietrza. Nie są to sprawy cywilne, są to sprawy administracyjne. Wybraliśmy inną ścieżkę niż w przypadku pani Grażyny Wolszczak, ale również udaje się to zmienić. Wykładnia unijna mówi że czyste powietrze jest dobrem, o które należy dbać na różnych szczeblach - dodał.

Sądy nam nie pomagają

- Staramy się robić jak najwięcej, ale co z tego, jeżeli sądy, poza wczorajszym wyrokiem, dotychczas oddalały sprawę o smog z powodu braku legitymacji procesowej. Czyli nie dopatrywały się interesu prawnego strony skarżącej, zarówno w sprawie z Rybnika z 2012 roku, jak i innych - utyskiwał przedstawiciel Fundacji Clientearth.

Statystki, jak twierdzi Zabłoski, są zatrważające. - Aspekt zdrowotny jest bardzo istotny - przekonywał gość programu  "Wstajesz i wiesz". - W Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza według raportu zarówno Europejskiej Agencji Środowiska, jak i Światowej Organizacji Zdrowia umiera około 48 tysięcy ludzi rocznie. Średniej wielkości miasto w Polsce skazane jest praktycznie na zagładę. To przerażająca statystyka. W Europie to prawie pół miliona. W Polsce mamy potworne zapóźnienia w stosunku do oczyszczania powietrza. To problem, który nawarstwia się od lat - podsumował.

Czwartkowa decyzja sądu w Warszawie to pierwszy taki wyrok w historii. Zdaniem sądu Skarb Państwa podejmował działania w celu poprawy jakości powietrza, ale większość z nich była opóźniona bądź nieskuteczna.

ap/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dktr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 11:56 ~dktr

  I to byłby bardzo błyskotliwy wyrok sądu gdyby sędzia powiedział że owszem, pani wolszczak przysługuje odszkodowanie jeśli sama wykaże że robi coś sprzyjającego ekolologii czyli jeżdzi samochodem ekologicznym, nie ma kominka, posiada ogrzewanie ekologiczne domu, nie pali liści i gałęzi na swojej posesji i dbając o swoje zdrowie nie pali papierosów. I dopiero wtedy można będzie wyrokować.

 • nowy biznesik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 11:17 ~nowy biznesik

  Faktycznie przełom, następna rzeka kasy, z naszych podatków finansująca prywatne "fundacje".
  Oczywiście - by żyło się lepiej.

 • mdp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 09:54 ~mdp

  Ile ta kobieta ma lat? 15? Dlaczego nie pozwała nikogo w okresie rozkwitu przemysłowego, w latach 80-tych, kiedy powietrze było takie, że można było je kroić nożem?

 • Lipk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 09:25 ~Lipk

  Tubylcze sądy nie biorą pod uwagę poprzednich wyroków w podobnych sprawach. Dlatego procesy tak długo trwają, bo każdą sprawę trzeba rozpatrywać na nowo. To tak, jakby przy projektowaniu nowego samochodu trzeba było jeszcze raz wynaleźć koło.

 • gienek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 21:37 ~gienek

  ok nie wiem czy jeździ ropniakiem ale do niedawna w europie przekonywano, że diesle są super ekologiczne a moda na priusy w usa jest beeeeeeeeee. kto kupował kilka lat temu diesla może się czuć oszukany. czyli to też wina rządu. zresztą chyba tylko gdyby jeździła rowerem to by było eko ;D podobnie jest z najnowszym programem pisu "czyste powietre"? który krytykuje unia bo umożliwia wymianę pieca węglowego na nowszy węglowy.

 • chłopski rozum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 20:43 ~chłopski rozum

  Jaki przełom?! U nas wyroku nie wydaje Sąd tylko człowiek zwany sędzią. A rozumność i stronniczość tych ludzi jest wręcz groteskowo jaskrawa.

 • nadgłupkami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 19:09 ~nadgłupkami


  Tomek~Tomek

  Pani Wolszczak jeździ dwulitrowym dieslem. Tyle w temacie jej "ekologiczności".
  AntyLeming~AntyLeming

  A od kiedy to diesle są nieekologiczne? Jeszcze powiedz, że czarny dym z rur, który czasami zobaczysz jest odpowiedzialny za smog. Durnie, wszystko wam można wmówić.

  Tak ? Mądralo inteligencie, to dlaczego diesle są powoli wycofywane skoro są takie ekologiczne ?

 • dzikakaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 19:02 ~dzikakaczka


  Tomek~Tomek

  Pani Wolszczak jeździ dwulitrowym dieslem. Tyle w temacie jej "ekologiczności".
  AntyLeming~AntyLeming

  A od kiedy to diesle są nieekologiczne? Jeszcze powiedz, że czarny dym z rur, który czasami zobaczysz jest odpowiedzialny za smog. Durnie, wszystko wam można wmówić.

  Niestety. Naród głupi, wszystko kupi:(

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 18:57 ~Tomko


  Tomek~Tomek

  Pani Wolszczak jeździ dwulitrowym dieslem. Tyle w temacie jej "ekologiczności".
  AntyLeming~AntyLeming

  A od kiedy to diesle są nieekologiczne? Jeszcze powiedz, że czarny dym z rur, który czasami zobaczysz jest odpowiedzialny za smog. Durnie, wszystko wam można wmówić.

  No patrz Pan. A te strefy bez diesli
  na postępowym zachodzie i ogólna nagonka na ten typ napędu to Ci umknęły, czy wybiórcza ślepota ?

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 18:55 ~Tomko

  Rozumiem, że jest tak pro-eko, ż porzuciła diesla którym jeździ i przesiadła sie do zbiórkomu i na rower. uwierzył bym , gdyby nie wycofała pozwu przeciwko Warszawie. Ale tu wszak "nasz Rafałek kochany" to mu nie lzia kłód pod nogi rzucać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »