Informacje

24.03.2018 07:12 JEST WPIS DO REJESTRU

Wolskie "pięciochatki" zabytkiem

SERWISY:

Wojewódzki konserwator zabytków wpisał wolskie osiedle mieszkaniowe dla kolejarzy - popularnie zwane "pięciochatkami" - do rejestru zabytków. W swojej decyzji Jakub Lewicki podkreślił jego wyjątkowe wartości artystyczne, historyczne i naukowe.

Chodzi o zespół domów przy Prądzyńskiego 23, 23a, 23b, 23c i 23d. Zbudowano je w dwudziestoleciu międzywojennym na zamówienie Ministerstwa Kolei Żelaznych, jako osiedle kolejarskie - tanie i wzorcowe osiedle pracownicze.

Domki spójne i jednorodne

"Domy rozplanowano i wykończono w sposób spójny i jednorodny" - podkreśla w komunikacie biuro konserwatora. "Symetryczne, osiowe usytuowanie domów wokół zielonego skweru, proporcje masywnych dachów i niskich rozłożystych brył, szlachetna dekoracja, kameralność założenia, nawiązują do polskich barokowych zespołów dworskich i pałacowych" - czytamy.

Według konserwatora, osiedle wyróżnia się wyjątkowymi wartościami artystycznymi: "rzadki i bardzo dobrze zachowany przykład realizacji kameralnego osiedla w stylu dworkowym". Oprócz tego wolskie "pięciochatki" dostarczają wiedzy o historii rozwoju kolei i osiedli budowanych dla jej pracowników, a tym samym - prezentują wartość historyczną i naukową.

Najokazalszy budynek "b"

Głównym budynkiem osiedla jest dom przy Prądzyńskiego 23b, który jest najdłuższy. Wyróżnia go m.in. charakterystyczny trójkątny szczyt z owalnym oknem pośrodku, a także profilowane parapety i zamknięte półkolistym łukiem wnęki na drzwi.

"Dwie symetrycznie rozmieszczone klatki schodowe prowadzą do wnętrz, w których zachowała się cześć drzwi, okien i okiennic, piece kaflowe, mosiężne relingi na piecach kuchennych" - opisuje biuro konserwatora.

Sąsiednie dwa domy - Prądzyńskiego 23a i 23c - są nieco skromniejsze niż budynek "b". Z kolei skrajne domki (23 i 23 d) z mieszkalnym poddaszem są najmniejsze.

"Funkcjonalne i proste rozwiązanie architektoniczne poszczególnych budynków przyczyniło się do dobrego zachowania oryginalnej substancji i ciągów komunikacyjnych wnętrz, jak i całego założenia do dziś zamieszkiwanego przez pracowników kolei" - podsumowują pracownicy Lewickiego.

Decyzja wojewódzkiego konserwatora nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pożar i czekanie na remont

O wolskich "pięciochatkach" zrobiło się głośno w przykrych okolicznościach - w październiku 2016 roku, kiedy dach jednego z budynków doszczętnie spłonął. Mieszkańcy podejrzewali podpalenie. Potem z kolei przez długie miesiące czekali na remont. Kiedy ten w końcu się zaczął – wzbudzał wątpliwości lokatorów i nie tylko. Zamiana ceramicznej dachówki na blachę falistą zakłócała zdaniem krytyków dworkowy charakter. Pojawiły się też obawy o wyburzenie. Mieszkańcy apelowali do konserwatora, aby objął domy ochroną i wpisał do rejestru zabytków. Jak się okazuje - z powodzeniem.

O tym, że wojewódzki konserwator przygląda się "pięciochatkom" informowała nas kilka dni temu jego rzeczniczka Agnieszka Żukowska. Zapowiadając, że ostateczna decyzja zostanie wydana wkrótce.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ REMONT "PIĘCIOCHATEK"

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ast

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 15:39 ~ast

  Najwyraźniej lobby deweloperów i bezrobotnych operatorów koparek się tutaj zebrało. Albo PKP planuje w tym miejscu kolejny biurowiec.

 • Yoyo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 12:14 ~Yoyo

  pojecie "zabytek" w swietle powyższego traci po prostu sens.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 12:05 ~wawa

  W tych budynkach nie ma i nie było nic nadzwyczajnego. Rozumiem, że teraz trafią na listę niezwykle cennych perełek architektury i turyści będą mieli obowiązek ich obejrzenia.
  Jaki sens ma wpisywanie takich brzydkich ruin, które nigdy nie były ładne? Na Górnym Śląsku wiele familoków przebija te pięciochatki, które są po prostu przereklamowane.
  Warszawscy konserwatorzy zachowują się tak jakby w ogóle nie wyjeżdżali w Polskę i nie mieli żadnego porównania. Chyba naprawdę nie wiedzą co to zabytkowy budynek. Im więcej na liście zabytków tym bardziej uzasadnia to utrzymanie stanowisk konserwatorów, którzy w ogóle nie zajmują się ich konserwowaniem? Przecież to nie ich problem!

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 09:34 ~jam

  Czynszówa dla kolejarzy ma wartość artystyczną, boskie. postoi to teraz 30 lat aż się całkowicie rozpadnie, brawo konserwator.

 • Edi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 09:31 ~Edi

  Kiedy zostanie odbudowany ?

 • x629zy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 09:19 ~x629zy

  PKP wyremontuje budynek i potem sprzeda na wolnym rynku za niezłą kasę.

 • ruw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 08:59 ~ruw

  Hmmm... no dobrze zgadzam się. Domki są ładne, proporcjonalne, symetrycznie rozlokowane. Tylko dlaczego mają być wpisane do rejestru zabytków jako coś wyjątkowego? Czy z tego dobrego zaplanowania nie można zrobić powszechnie obowiązującej normalności? Takie "pięciochatki" są standardem w Zachodniej Europie czy USA. Czy nie można takich założeń, jakie wymienił konserwator, wpisać do prawa budowlanego, żeby budowało się więcej obiektów: "proporcjonalnych, symetrycznych, artystycznie wartościowych" zamiast tych przaśnych, wiejskich gargameli które zalały naszą biedną, umęczoną, polską przestrzeń?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »