Informacje

08.06.2019 18:24 po raz 19.

"Wolność, równość, miłość". Parada Równości przeszła przez centrum

SERWISY:

Po raz 19. stołecznymi ulicami przeszła Parada Równości. Impreza objęta była patronatem prezydenta miasta. - Bardzo mi zależy, żeby Warszawa była otwarta, tolerancyjna i dzisiaj dokładnie taka jest - podkreślił Rafał Trzaskowski.

- Od samego początku, jeszcze w kampanii mówiłem, że Warszawa jest dla wszystkich i zależy mi bardzo, żeby Warszawa była otwarta, żeby była tolerancyjna i dzisiaj dokładnie taka jest. Widzę tutaj samych uśmiechniętych ludzi z dobrą energią. Bądźmy tu razem, uśmiechajmy się do siebie, dobrze się bawmy - mówił Trzaskowski tuż przed startem parady.

Podkreślił przy tym, że nie każdy musi chodzić na Paradę Równości, ale każdy powinien szanować prawa mniejszości. - To nie ma nic wspólnego z tym, czy ktoś jest lewicowy, czy ktoś jest liberalny, czy ktoś jest konserwatywny - to są po prostu prawa człowieka i w otwartych miastach my musimy tych praw przestrzegać - dodał.

Prezydent Warszawy podziękował też gościom z zagranicy, w tym ambasadorom z Wielkiej Brytanii, Kanady czy Belgii, którzy pojawili się na paradzie.

Po przemówieniu Parada Równości wyruszyła sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Jej uczestnicy przeszli ulicami Świętokrzyską, Marszałkowską, Waryńskiego, al. Armii Ludowej, al. Niepodległości, Chałubińskiego, Alejami Jerozolimskimi przed PKiN.

"Wolność, równość, miłość"

Uczestnicy manifestacji nieśli między innymi tęczowe flagi i wachlarze z napisami "Otwarta przestrzeń", "Bądź kimkolwiek chcesz" "Wolność, równość, miłość". Na transparentach widać było też napisy "Tacy sami", kilkanaście osób niosło baner z napisem "Kultura dla równości", widać było również flagę Unii Europejskiej.

W marszu oprócz prezydenta miasta wziął udział wiceprezydent Paweł Rabiej, obecny był też lider Wiosny Robert Biedroń oraz szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. W paradzie wzięli też udział przedstawiciele Partii Razem, Zielonych oraz innych ruchów i organizacji, takich jak Komitet Obrony Demokracji, Miasto Jest Nasze czy Pracownicza Demokracja. Niektóre z nich miały swoje stanowiska w tak zwanym miasteczku równości, które powstało w parku Świętokrzyskim

Po godzinie 17 Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji poinformował, że nie było bardzo poważnych incydentów. - Mieliśmy jedną sytuację konfliktową u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej pomiędzy jednym z uczestników parady i osobą z drugiego zgromadzenia. Doszło do przepychanek, odseparowaliśmy ich od siebie, zostali wylegitymowani - zaznaczył Mrozek.

Utrudnienia

W czasie przejścia parady trasy zmieniały linie autobusowe: 109, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 157, 158, 159, 160, 167, 171, 174, 175, 178, 182, 187, 188, 200, 227, 501, 502, 504, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.

Utrudnienia dotyczyły również pasażerów tramwajów linii 4, 7, 9, 14, 15, 17, 18, 22, 24, 25, 31, 33, 35 i 36.

Tolerancyjna Warszawa

W piątek prezydent stolicy powiedział, że Parada Równości to uczenie postawy otwartości i tolerancji, a takie imprezy odbywają się w wielu polskich miastach.

- Byłem na takich paradach już kilkukrotnie i widziałem tam uśmiechniętych ludzi - mówił prezydent stolicy. - To jest przede wszystkim podstawa do tego, żeby rozmawiać o tolerancji, a Warszawa jest miastem otwartym i tolerancyjnym - dodał.

W towarzyszącym paradzie miasteczku równości w Parku Świętokrzyskim od godziny 10 chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach sportowych, warsztatach, a także debatach poświęconych głównie tematyce LGBTQ+.

Po paradzie o godziny 20 w Hard Rock Cafe rozpocznie się Koncert Love is Love, a o godz. 22 - oficjalne after party. Z kolei w niedzielę w Kinie Elektronik odbędzie się pokaz filmów pod hasłem "Kino równości". Od tygodnia w Warszawie odbywają się warsztaty, spotkania, wystawy w ramach "Tygodnia Równości".

Sprzeciw wobec nietolerancji

Parada Równości po raz pierwszy przeszła ulicami Warszawy w 2001 roku. Organizatorzy głoszą, że ich celem jest sprzeciw wobec nietolerancji i wykluczeniu. Warszawską Paradę Równości organizuje środowisko LGBTQ+. Za oficjalną organizację wydarzenia odpowiada Fundacja Wolontariat Równości, a za jego kształt komitet organizacyjny, do którego - jak twierdzą organizatorzy w mediach społecznościowych - może wstąpić każda osoba, instytucja, organizacja i firma.

Organizatorzy upominają się również o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami i innych grup uważanych przez nich za dyskryminowane.

PAP,kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Małgosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 09:16 ~Małgosia

  Przecież homoseksualni mają takie same prawa jak heteroseksualni, nie rozumiem o co chodzi może ktoś to wyjaśni. Czy maja ograniczony dostęp do publicznej służby zdrowia, nie mogą głosować podczas wyborów, czy są specjalne środki transportu dla homoseksualnych? A może nie wolno im posiadać zwierząt, chodzić do świątyń, kina, na basen? O co chodzi? O to że ich toleruję ale nie akceptuję? Mam do tego prawo.

 • sdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2019 09:10 ~sdfg

  ile komentarzy zablokował moderator? :))
  idziemy na rekord

 • dfgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2019 08:38 ~dfgh

  Jakoś nie widać na tych zdjęciach przedstawicieli największej organizacji gejowskiej, ani jednej czarnej kiecki. Hipokryci.

 • Pytek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2019 07:15 ~Pytek

  Boooooooggggg~Boooooooggggg

  Prawa człowieka to również prawa osób homoseksualnych, bo człowiek taki się rodzi, to nie wybór, to nie fanaberia, dlaczego tak ciężko to zrozumieć, że chodzi o równe prawa a nie o jakieś przywileje

  W jakich przepisach jest ustanowione, że geje mają inne, gorsze prawa? Są jakieś specjalne prawa dla gejów?

 • kcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 23:24 ~kcin

  ciekawe~ciekawe

  Trzaskowski nadal milczy? Nie potępił mowy nienawiści na Paradzie Równości?


  Taki Prezydent jaki katolik.

 • kcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 23:22 ~kcin

  Nalezy wprowadzic poligamie dla LGBT. Niech zyja w komunach.

 • kcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 21:50 ~kcin

  Panie Trzaskowski!
  Kto sie rano smieje, wieczorem bedzie plakac.

 • kcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 21:44 ~kcin

  Parada Rownosci.
  Rownosci z kim?

 • kcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 19:59 ~kcin

  Usunac Trzaskowskiego!!!

 • trol lezbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2019 19:57 trol lezbus

  "Takie beda Rzeczpospolite, jakie ich mlodziezy chowanie"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »