Informacje

01.02.2017 19:35 zmiany granic stolicy

Wolne miasto-ogród Podkowa Leśna? "Ostatnia wioska wolnych ludzi"

SERWISY:

Jest znana ze swojego niepowtarzalnego klimatu, a teraz jej przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Podkowa Leśna została wyłączona z wizji Warszawy przyszłości Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie wiem, jakie są intencje. Podoba mi się narracja, że jesteśmy ostatnią wioską wolnych ludzi zanurzoną w puszczy, ostoją samorządu i demokracji. Ale może nie doceniamy pomysłodawcy – mówi z przekąsem Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej, znanej jako miasto-ogród.

-  Może chcą podkreślić rangę naszego miasta, które witało warszawiaków uciekających po Powstaniu, w którym odbyła się msza w intencji pojednania narodu polskiego i ukraińskiego, odbywały się głodówki solidarności z represjonowanymi, kiedy były czasy stanu wojennego – przypomina.

Inne wyniki wyborów

Wszystkie te przypuszczenia zaczęły pojawiać się, gdy światło dziennie ujrzał projekt zmian granic Warszawy. Według wizji Prawa i Sprawiedliwości ma stać się metropolią złożoną z 33 gmin, a na zachodzie sięgać aż po Grodzisk Mazowiecki. Kto jednak przestudiuje koncepcję dokładniej zauważy, że pomysłodawca wykluczył położoną w powiecie grodziskim Podkowę Leśną.

Dlaczego? Niektórzy sugerują, że wskazówek można szukać w wynikach wyborów. Już we wtorek rządząca stolicą Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) sugerowała, że działania PiS to "cwaniacka próba przejęcia władzy". I wskazywała, że rządząca krajem partia chce powiększyć granice miasta o gminy, gdzie Prawo i Sprawiedliwość wygrywało.

Pod tym kątem można spojrzeć na brak Podkowy Leśnej. W tej gminie PiS przegrywało ostatnio z PO. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 PO dostała 46,6 proc., a PiS 23,3 proc. W 2015 roku w parlamentarnych wynik był już bardziej wyrównany: PO 31.64 proc., PiS – 30.37 proc. Z kolei w II turze prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 37,7 proc., z kolei Bronisław Komorowski 62,29 proc.

Może pomyłka

Tusiński nie ukrywa jednak, że docierają do niego sygnały, co może stać za taką decyzją. – Że to pomyłka – zaznacza.

I podkreśla, że sam pomysł rozszerzenia granic Warszawy uważa za absurdalny. – W tak zaproponowanym ustroju praktycznie znika możliwość usłyszenia głosu mieszkańców u władz przyszłej stolicy. To będzie starosta powiatowy, który ma uprawnienia wojewody i rady gminy. Jeżeli władze każdej gminy będą jeździły do Warszawy z każdą uchwałą, decyzją zapadającą podwójną większością głosów, to oznacza paraliż zarządzania – przekonuje.

Tajemnica Sasina?

Próbowaliśmy się dowiedzieć od posłów Prawa i Sprawiedliwości, skąd manewr z Podkową Leśną. Odsyłali nas do Jacka Sasina, który jest przedstawicielem posłów wnioskujących o zmiany granic. Ale ten nie odbierał telefonu.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową dotyczącej ogólnych założeń reformy stwierdził, że opozycja niepotrzebnie doszukuje się w projekcie złych intencji. Poseł PiS odpiera zarzuty, że projekt zwiększa szansę na zwycięstwo kandydata PiS w wyborach m.in. na prezydenta Warszawy i jest "próbą przejęcia władzy w stolicy", co zasugerowała we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"To mit. Proszę zobaczyć wynik ostatnich wyborów parlamentarnych. Wyniki w Warszawie i okręgach podwarszawskich tak bardzo nie różnią się od siebie. To są różnice poparcia dla partii w granicach 1 procenta. Nie ma co się tutaj doszukiwać jakiegoś przebiegłego planu. To realizacja zapowiedzi, którą PiS składał w pracach nad projektami metropolitarnymi" - mówił Sasin.

Walka o powiat

Warto przypomnieć, że w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy przygotowywano reformę administracyjną, mieszkańcy byli podzieleni. Część chciała zostać w powiecie pruszkowskim, inni chcieli przyłączenia do Grodziska Mazowieckiego. Ci ostatni uważali, że starostwo w Pruszkowie po macoszemu traktuje położoną na peryferiach Podkowę. W nowym powiecie miało być lepiej.

Po latach okazało się, że mieszkańcy trafili z deszczu pod rynnę. Starostwo grodziskie niewiele inwestowało na podkowiańskim terenie.

Zobacz materiał Faktów TVN o projekcie reformy ustroju Warszawy:

ran/skw/PAPmś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 00:04 ~rety

  gunner81~gunner81

  Podkowa została dla ministra Szyszki, bo w końcu "Leśna" czyli do wycinki!!!

  Długo nad tym myślałeś?

 • gunner81

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 13:44 ~gunner81

  Podkowa została dla ministra Szyszki, bo w końcu "Leśna" czyli do wycinki!!!

 • Cezar Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 11:18 ~Cezar Jaro

  Jest rok 2017 naszej ery. Całe Księstwo Warszawskie zostało podbite przez PiS… Całe? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Podkowian Leśnych, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie radnym PiS stacjonującym w gminach Milanówek, Brwinów, Pruszków i Nadarzyn…

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 11:11 ~Xavery

  mietek~mietek

  Był wywiad z Sasinem. Wyjaśnił że to niedopatrzenie. Trzeba czytać i słuchać!

  Oczywiście był to zupełny przypadek a pisowskie lemingi wierzą, że w prezesie jest: (cyt.) "czyste dobro" i szczęśliwość ludzu pracującego miast i wsi jest jego jedynym nakazem?
  Historia nie nauczyła braku zaufania do każdej władzy, zwłaszcza do TAKIEJ władzy?
  Bawcie się tak dalej.

 • saacs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 10:14 ~saacs

  żądam, żeby Wawel tez był dzielnica Warszawy, zeby nie było, że Kaczyński na wsi pochowany

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 08:52 ~Nick

  Ha za to 12 krotnie podniosą ceny czynszów, podatku od nieruchomości i opłat za WU.

 • Wit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 08:31 ~Wit

  Prywatne miasto, kilku bogatych panów, oczywiście z PO.

 • wip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 07:33 ~wip

  Podkowa - trzymaj się, tam spędziłem swoje dzieciństwo i młodość i zawsze z sentymentem tam powracam.

 • polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 01:58 ~polska


  andre_valenducqandre_valenducq

  No podobno maja w rauszu tyle kasy ze nienadzaja jej wydac .Wydali tylko 10 % by sie przypodobac Brukseli w Roku 2016 .
  To moze gminy pod warszawa potrzebuja pieniedzy ? Co Nie ? Hanka mowi ze niepotrzebuja ?? Dziwne !!!
  Mikey~Mikey


  Uczyłeś/uczełaś się kiedyś języka polskiego? Twoje zdania są aż tak okrutnie "złożone" i stylistycznie "poprawne" że co do jakiegokolwiek sensu ich przekazu, nie jestem w stanie tego przetłumaczyć na język ludzki! Zamiast się wypowiadać na forach internetowych warto zainwestować we własny intelektualny rozwój.

  Ja tam mniej więcej zrozumiałem o co mu chodzi, ale sens tej wypowiedzi to przedstawienie nieswojego poglądu wpojonego do pustej głowy przez jakiegoś manipulatora.

 • Brain Scientist

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 00:38 Brain Scientist

  A ja jestem za połączeniem wszystkich okręgów, w których wygrywał PiS w jeden i utworzenie JOW-ów. Wtedy PiSowi przypadnie dokładnie JEDEN mandat poselski :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »