Informacje

05.01.2011 21:01 NSA podtrzymał wcześniejszy wyrok

Wolne Konopie znów wygrały z wojewodą

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że ubiegłoroczny zakaz rejestracji zgromadzeń zgłoszonych w Warszawie przez inicjatywę Wolne Konopie nie był właściwy. Podtrzymał tym samym wcześniejszy wyrok WSA w tej sprawie.

Jak poinformował PAP Tomasz Obara z inicjatywy Wolne Konopie, NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Teraz inicjatywa będzie chciała uregulować kwestię organizowania marszów w sprawie legalizacji marihuany na terenie całego kraju.

- Zorganizowaliśmy ich około 30. W poszczególnych miastach rejestracja wyglądała różnie. W niektórych nam odmawiano, w innych rejestrowano bez problemu, a jeszcze w innych zezwalano na przemarsz tylko chodnikiem - zaznaczył Obara.

Dodał, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o planach organizacji kolejnych marszów w Warszawie. - Czekamy na pisemne uzasadnienie dzisiejszego wyroku - powiedział.

Wojewoda na razie nie komentuje

Pytana o wyrok NSA rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały powiedziała, że nic na ten temat nie wie. Poinformowała, że stanowisko przedstawi w piątek.

We wrześniu ubiegłego roku działacze inicjatywy Wolne Konopie zgłosili w stołecznym ratuszu kilkanaście wniosków o rejestrację 200-osobowych zgromadzeń. Miasto nie wydało zgody, uznając, że sparaliżowałyby one ruch w mieście.

Organizatorzy marszów zaskarżyli tę decyzję do wojewody mazowieckiego, jednak przychylił się on do decyzji ratusza. W związku z tym inicjatywa złożyła skargę do WSA, który orzekł, że decyzja wojewody była niezgodna z procedurą. Wojewoda złożył w tej sprawie skargę kasacyjną do NSA, który nie podzielił jego argumentów.

PAP//js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2011 10:48 ~pablo

  ja to? to manifestacja "wolnosci" moze byc a konopiowa nie moze byc? to geje maja wieksze prawa??

 • Mścisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2011 10:06 ~Mścisław

  Prawo jest idiotyczne- zupełnie nie dostosowane do życia, blokowanie ruchu jest zagrożeniem zdrowia i życia. Wygrywają racje tylko tych ,których jest dużo i potrafią głośno krzyczeć. Nie ma w tym żadnej sprawiedliwości. Twórcy takiego prawa to szkodniki społeczne.

 • n

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2011 00:24 ~n

  hv

 • PijanyPowietrzem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2011 00:23 ~PijanyPowietrzem

  moim zdaniem ludzie maja prawo do gleszenia swoich pogladow wszedzie i zawsze! A co do ziolka to jestem jak najbardziej za legalizacja :) ZADZIC PALIC ZALEGALIZOWAC :)

 • prawo do wolności decydowania o sobie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 23:23 ~prawo do…

  Zamiast pozwalać na te manifestacje należy konopie zalegalizować i umożliwić sadzić i przetwarzać, bo to właśnie odstąpienie od przetwarzania przemysłowego konopi sprawiło że mamy efekt cieplarniany i taki wysoki poziom co2, dowodem na to jest wysoka fotosynteza tych roślin które są super szybko odnawialnym źródłem energii, żywnością, lekiem, można robić z nich prefabrykaty, ciuchy, książki, tworzywa które wyprą plastik który jest z ropy, którą olej konopny spokojnie może zastąpić itd. lobby amerykańskie sprawiło że została zakazana a teraz sama legalizuje w celach medycznych, tylko czemu trzeba legalizować coś co nie zabija, bo nie da się przedawkować, oczywiście jak się będzie palić to po latach jest możliwość dostania raka, ale nie rozedmy płuc, można leczyć astmę, ale równie dobrze może to być wina dezodorantu z ropy naftowej w formie antyperspirantu który powoduje nowotwory, albo guma z aspartamem, a czemu jest legalna fenyloalanina z której można produkować amfetaminę? Jesteśmy niewolnikami braku rozumu polityków ich zacofania i kierowania się własnymi zyskami, świat ludzie i ich wolność się nie liczą, liczy się ich głupota którą można łatwo udowodnić.

 • Poll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2011 21:19 ~Poll

  Trzeba zmienić prawo tak by zgromadzenia mogły się odbywać tylko i wyłącznie na placach gdzie niema ruchu drogowego np. na Placu Piłsudskiego itd. Wszelkie manifestacje, czy też procesje kościelne i tym podobne nie powinny odbywać się na ulicach blokując ruch.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »