Informacje

15.07.2011 15:04 WYNIKI KONSULTACJI SPOŁECZNYCH

Wola wybiera
nazwy stacji metra

SERWISY:

Rondo Daszyńskiego, Wolska, Młynów, Koło i Ulrychów - tak zdaniem uczestników konsultacji społecznych powinny nazywać się wolskie stacje metra.

W konsultacjach wzięło udział tylko 50 osób. Tylko cztery skorzystały z przygotowanej w tym celu platformy na stronie internetowej urzędu miasta. Pozostałe wybrały email lub tradycyjną pocztę. Jak głosowali?

Rondo zamiast Mirowa

Tylko w jednym przypadku mieszkańcy w zdecydowany sposób opowiedzieli się przeciwko nazwie proponowanej przez radnych Woli. Zamiast Mirowa, 28 osób poparło nazwę Rondo Daszyńskiego. Nazwa proponowana przez radnych zdobyła 11 głosów poparcia.

- Stacja zdecydowanie powinna nazywać się "Rondo Daszyńskiego", ponieważ jest dużo bardziej rozpoznawalna, szczególnie dla osób spoza Warszawy, które nie znają nazw rejonów stolicy - argumentowała jedna z osób uczestniczących w konsultacjach. - Nikt nie kojarzył Mirowa z Rondem Daszyńskiego i to najlepsze wskazanie, aby nie upierać się przy nazwach minionych, których dziś już nikt nie pamięta - dodawała inna.

Do tej pory stacje metra chętnie nazywano w ten sposób. Od fragmentów dzielnicy nazwy wzięły stacje na Ursynowie. Do życia przywrócono też niemal zapomnianą nazwę Słodowiec na Bielanach. - Popieram propozycje nazw stacji metra na Woli odnoszące się do historycznych rejonów. Pozwolą na przypomnienie dziedzictwa i historii dzielnicy, o którym już sami Warszawiacy prawie nic nie wiedzą (piszę to jako przewodnik po Warszawie) - zwrócił uwagę jeden z głosujących za Mirowem. - To że są historyczne, nie znaczy przecież że nie istnieją - ocenił nazwy inny.

Reszta bez zmian?

Pozostałe propozycje radnych nie wzbudzają takich kontrowersji. Uczestnicy konsultacji poparli nazwy Wolska (28 głosów), Młynów (20), Koło (23) i Ulrychów (24). W tym ostatnim przypadku 14 osób opowiedziało się z nazwą pobliskiego centrum handlowego. Tak czy inaczej, propozycje radnych i mieszkańców Woli dość znacząco różnią się od tego, co proponuje miejski zespół ds. nazewnictwa, który chce by stacje nazywały się: Rondo Daszyńskiego, Płocka, Moczydło, Księcia Janusza i Urlychów.

- Wyniki ankiety trafią teraz do rady dzielnicy, która zadecyduje, jaki zestaw wybrać. Potem, w formie projektu uchwały trafi to do zespołu nazewnictwa przy radzie miasta - zapowiada Kamila Bitner z wolskiego urzędu.

roody/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 02:46 ~der

  Mirów to łatwiejsze do zapamiętania niż Rondo Daszyńskiego, myślimy też o turystach z Polski i zagranicy.

 • Warszawiak z Woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2011 18:48 ~Warszawiak z Woli

  Ludzie opamietajcie sie to jakas kpina te debaty nad nazwami ciekawe kto bierze w nich udział ...niby zaakceptowali nazwy takie jak Koło Młynów Ulrychów a Mirów nie???? Mirów jest bardzo wazną czescią Woli co to ma znaczyc ze przyjezdni nie kojarza tej nazwy? Niech sie dokształacaja gdzie mieszkaja i niech szanuja miejsca które zawsze miały takie nazwy a nie rzucac je w zapomnienie Proponuje niech Urzad Dzielnicy zrobi cos w tym kierunku i zmieni poprzez poparcie tej nazwy i uswiadamianie ludziom . Dla nas rodowitych Warszawiaków i osób które zamieszkują Wole np na Mirowie to czesc naszej historii i naszego zycia nie mozna o tym zapominac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • acomitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 13:59 ~acomitam

  jjj widać, że ty masz 3 latka, bo nie rozumiesz co czytasz. Podane nazwy stacji to sarkazm, uronia, wyśmiewające pomysły radnych z Woli. No ale jak ma się taki ograniczony umysł jak jjj to się nie dziwie, że nie dociera.

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 10:43 Motabaj164

  W dalszym ciągu uważam, iż jedna ze stacji powinna znajdować się w okolicach PDT-u.

 • mikolaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 10:21 ~mikolaj

  @Marynin

  Centrum Handlowym też dziecku brzucha nie napełnisz...

 • Marynin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 10:09 ~Marynin

  Dziedzictwem i historią dziecku brzucha nie napełnię.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 10:03 ~Edek

  Kolejna kasa do wydania.
  Konkurs na stacje i jej nazwę.
  Później specjalne komisje i znów wydatek kasy.
  Następnie zasakarżenia nazwy i znów wydatek kasy.

  Gminy wiedza jak wydawać nasze pieniądze które płacimy w podatkach

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 09:36 ~jjj

  acomitam ty masz może 5 lat i chodzisz do przedszkola?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 23:51 ~warszawiak

  Zauważyliście, że obecna stacja ŚWIĘTOKRZYSKA na przedstawionym planie zmieniła nazwe na MARSZAŁKOWSKA ?

 • acomitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 21:24 ~acomitam

  a co powiecie na stacje "Bolka i Lolka", "Rumcajsa", "Misia Uszatka", "Reksia", "Pszczółki Maji", "Muminków", "Jacka i Agatki","Misia z okienka", "Krecika"? Przecież nie ważne jak stacja się będzie nazwyała i tak każdy potem będzie jakoś kojarzył gdzie ona jest. Nazewnictwo stacji metra powinno być związane jakoś z okolicą w jakiej dana stacja się znajduje, czyli większych ulic, rond, placów, parków lub też części dzielnic... no i oczywiście jeśli nigdzie indziej już nie występuje (jak jest w przypadku koła - mi to się kojarzy z pętlą autobusową przy Lasku na Kole).

  Co najważniejsze to najpierw niech ukończą centralny odcinek II linii, a potem się zastanawiają nad dalszymi jej losami

  A i te całe głosowanie to nawet nie powinno być brane pod uwagę. 150 osób to nie cała Wola, a cała Wola to nie cała Warszawa. Myślę, że raczej powinno się spytać wszystkich warszawiaków (i nie tylko) jakie powinno być nazewnictwo nowych stacji. No ale czy jest to potrzebe, przecież w planach nowej linii nazwy już są i mi one pasują, więc czemu nie mogą zostać?

  PS. ja chcę stację "Reksia", pomalowaną na biało w pomarańczowe łaty:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »