Informacje

17.01.2017 11:59 Dzielnica czeka na odpowiedź

Wola wezwała właściciela zbiorników
gazowych do rozwiązania umowy

SERWISY:

Władze Woli próbują odzyskać potężne zbiorniki dawnej gazowni. Oficjalnie wezwały obecnego właściciela do rozwiązania umowy. Ten ma 30 dni na odpowiedź. Jeśli się nie zgodzi, sprawa trafi do sądu.

Chodzi o unikatowy zabytek z XIX wieku - dwie słynne rotundy znajdujące się przy ul. Prądzyńskiego 14a. Trafiły w prywatne ręce w 1991 roku. Najpierw przejęła ją fundacja "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945", a pięć lat później inny prywatny właściciel - biznesmen Marcin Biernacki.

Od kilku miesięcy burmistrz Woli próbuje odzyskać zbiorniki. Przekonuje, że właściciel korzysta z obiektu "w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem". A rotundy – zamiast być jedną z głównych atrakcji dzielnicy – ulegają degradacji.

- Umowa użytkowania wieczystego nakładała obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku oraz modernizacji zabytkowych zbiorników gazu – podkreśla Adam Hać, wiceburmistrz Woli. Tymczasem wyjątkowy teren jest opuszczony i zaniedbany.

Zapomniany zabytek

Jako pierwsi na problem zwrócili uwagę dzielnicowi aktywiści. Wczesną wiosną ubiegłego roku zorganizowali pikietę, która miała na celu "ocalić wolskie koloseum od zapomnienia". Pomogło. Niedługo potem w sprawę zaangażował się burmistrz. Przeprowadził wizję lokalną i zlecił kontrolę z udziałem stołecznego konserwatora zabytków.

Ta potwierdziła, że na miejscu nie toczą się żadne prace konserwatorskie. Urząd wolski podjął więc kolejne kroki. W październiku skierował prośbę do Hanny Gronkiewicz-Waltz o działania mające na celu rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego. Prezydent Warszawy poparła ich wniosek.

"Dzięki temu Urząd Dzielnicy Wola mógł przystąpić do wszczęcia procedury, której celem jest rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z obecnymi właścicielami" – czytamy w komunikacie prasowym.

- Użytkownicy wieczyści przez ostatnie 25 lat nie wywiązali się z obowiązku adaptacji i modernizacji zabytkowych zbiorników gazu. Ponadto nie realizowane były decyzje stołecznego konserwatora zabytków w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia zbiorników przed dalszą degradacją - mówi wiceburmistrz Hać.

Władze Woli mają nadzieję, że umowę uda się rozwiązać za porozumieniem stron. Właściciel ma 30 dni na ustosunkowanie się do ich wniosku. – Jeśli odpowie negatywnie albo jeśli nie odpowie w ogóle, sprawa zostanie przekazana do sądu – mówi nam Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy.

Niewykorzystany potencjał

O historii "wolskiego koloseum" i jego aktualnym stanie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. wiele razy. W latach 90. pojawił się pomysł, by urządzić tam stałą wystawę o Powstaniu Warszawskim. Wewnątrz rotundy miała stanąć warszawska kamienica. Widzowie mieli krążyć wokół niej i oglądać sceny rodzajowe z walczącej Warszawy.

Pomysłu jednak nie udało się wcielić w życie. Dziś powybijane szyby w oknach straszą, a deski w podłodze pękają pod stopami. Wewnątrz panuje idealna cisza, która nawet w dzień tworzy klimat rodem z horroru.

CZYTAJ WIĘCEJ O HISTORII TEGO MIEJSCA

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 15:59 ~the end

  Nie widziałes tego z bliska i wewnątrz.Ja niedawno oglądałem. To się nadaje wyłacznie do wyburzenia, nikt nic, nie zrobi bo przy jakiejkolwiek próbie naprawy zawali się. To sie trzyma na słowo honoru, kompletnie zmurszałe, stojące w wodzie od 25 lat mury przy większym podmuchu muszą runąć.Niestety, tak się kończą urzędnicze machlojki z hochsztaplerami. Ale o tym juz było wiadomo przed podpisaniem umowy...25 lat temu.

 • poju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 15:33 ~poju

  Muzeum Techniki~Muzeum Techniki

  Przenieśmy tam muzeum techniki , oczywiście remont to parę lat ale miejsce świetne można dowolnie adaptować piętra i mieć muzeum blisko !!!


  Popieram!!!

 • ooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 13:50 ~ooo

  Mieszkania z funkcją uzupełniającą - jak w Wiedniu.

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 13:07 ~andrzej

  proponuję wyburzyć, tu mogą zginąć ludzie jak po "remoncie" się dopuści tę ruinę do użytkowania

 • Muzeum Techniki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 12:31 ~Muzeum Techniki

  Przenieśmy tam muzeum techniki , oczywiście remont to parę lat ale miejsce świetne można dowolnie adaptować piętra i mieć muzeum blisko !!!

 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 12:14 ~qqruzNIK

  Coś trzeba z tym zrobić ale rozbroiła mnie informacja, że właściciel korzysta z obiektu "w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem".
  A co miałby tam robić? Trzymać w nim ok.60 mln m3 gazu? Bo do tego budynek był właśnie przeznaczony. :o)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »