Informacje

29.12.2016 12:56 "Skąd pochodzi ten syf?"

Wola: sąd się wynosi, mieszkańcy zostają ze smrodem

SERWISY:

Skażona woda na Skierniewickiej znowu śmierdzi. Zamknięty na początku roku oddział Sądu Okręgowego postanawia nie wracać i poszukuje nowej placówki. - A co z mieszkańcami? Kto zapewni im bezpieczne mieszkania, badania i leczenie? – pyta wolska radna.

- Mieliśmy chwilę spokoju. Teraz znowu pojawił się smród. Wyczuwalny nie tylko nad studzienkami kanalizacyjnymi, ale w ogóle, w rejonie ulic Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej – mówi nam Tomasz Kalinowski, jeden z okolicznych mieszkańców.

O skażeniach na Woli informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Są pozostałością dawnych zakładów chemicznych, m.in. FOTON-u. Teraz dają o sobie znać, bo deweloperzy wprowadzili tu ciężki sprzęt, wzruszyli grunty i zaczęli zabudowywać dzielnicę nowymi biurami i osiedlami.

Powstające u zbiegu ulic Wolskiej i Skierniewickiej osiedle City Link daje się mieszkańcom we znaki od ponad roku. Pojawił się nieprzyjemny zapach, a przeprowadzone przez służby badania pokazały, że jego źródłem są przesiąknięte chemikaliami wody gruntowe, uwalniające m.in. benzen czy ksylen.

Sąd nie wraca

To substancje niebezpieczne dla zdrowia człowieka, dlatego w lutym zdecydowano się zamknąć pobliski bank i oddział Sądu Okręgowego, w którym działał II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów. Placówka jest nieczynna do dziś i - jak dowiadujemy się w sądzie – nie zanosi się na to, aby w ogóle została otwarta.

"Aktualnie rozważana jest faktyczna możliwość pozyskania dodatkowego lokalu, w celu przywrócenia dotychczasowej organizacji pracy jednostki" – informuje Ewa Leszczyńska-Furtak, rzeczniczka sądu.

Przypomina, że decyzja o wyłączeniu lokalu była związana z występującym w tym rejonie skażeniem.

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzce, Sąd Okręgowy zlecił Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy prowadzenie cyklicznych badań w lokalu przy Skierniewickiej. Wyniki nie były zadowalające. Zarówno cząstkowe jak i podsumowane w końcowym raporcie z 30 listopada 2016 roku potwierdziły występowanie szkodliwych substancji "na poziomach wyższych niż dopuszczalne".

Dzielnica będzie apelować

Sądowe służby BHP uznały więc, że przekroczenia zanotowane w lokalu i związany z nimi ostry, drażniący zapach nie pozwalają na przebywanie tam pracowników.

W związku z informacją o zamknięciu filii sądu, urząd na Woli poprosił odpowiednie służby o wyjaśnienia. – Wyślemy pismo do WIOŚ i sanepidu z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, przedstawienie najnowszych informacji w tej sprawie i danych dotyczących jakości powietrza w tym rejonie – powiedział nam Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy.

- Poza tym, nie mamy niestety zbyt wielu kompetencji w tym zakresie. Nie możemy badać powietrza, ani interpretować wyników. Opieramy się na tym, co robią wykwalifikowane instytucje – dodał zapewniając, że dzielnica robi w tej sprawie "wszystko, co może".

Deweloper oczyścił grunt

Kiedy po jednej stronie zamykana jest placówka sądu, po drugiej w najlepsze trwa budowa nowego osiedla mieszkaniowego City Link. Pierwszy etap już się zakończył. Blok stoi w stanie surowym, a jego oddanie planowane jest na koniec II kwartału 2017 roku. Budowa drugiego budynku – właśnie się rozpoczyna.

Przeprowadzane na jej terenie badania potwierdziły przekroczenia m.in. baru czy wielopierścieniowych węglowodorów. W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła deweloperowi przeprowadzenie remediacji, czyli oczyszczenie gruntu z niebezpiecznych substancji.

"Prace te zostały już zakończone, a odpowiednia dokumentacja przekazana do RDOŚ" - informuje Paulina Derylo, rzeczniczka dewelopera. Zapewnia też, że sprawą zajmowały się odpowiednio wykwalifikowane służby.

Zdaniem okolicznych mieszkańców odczuwalny smród mógł mieć związek właśnie z czyszczeniem gruntu. Deweloper nie zgadza się z zarzutami. "Pragniemy stanowczo zapewnić, że uciążliwości zapachowe (...) nie miały związku z pracami remediacyjnymi, które prowadziliśmy" – stwierdza rzeczniczka firmy.

O sprawę zapytaliśmy WIOŚ, który nadzorował pierwszy etap inwestycji. Inspektorat przyznaje, że ostatnie badania przeprowadzane w tym rejonie nie wykazały przekroczeń. - Zakończyliśmy nasze działania około 11 sierpnia. Po tym zrobiliśmy kontrolę sprawdzającą. Robiliśmy też pomiary powietrza i nie stwierdziliśmy przekroczeń ani na terenie placu budowy, ani w obrębie ulicy Skierniewickiej – precyzuje Krzysztof Gołębiowski.

- Obecnie nie prowadzimy działań i nie spływają do nas skargi mieszkańców. Od tego czasu mieliśmy jedną interwencję i zapytania radnych dzielnicy – dodaje.

Optymistyczne informacje przekazuje również RDOŚ, który nadzoruje z kolei drugi etap (drugi budynek). "W dokumentacji przekazanej przez inwestora przedstawiono wyniki badań wód gruntownych, które wskazują, że (...) spełnia ona warunki dla klasy I-II tzn. wody bardzo dobrej i dobrej jakości" – informuje rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Agata Antonowicz.

"Skąd jest ten syf?"

Czy to oznacza, że problemu nie ma? - Oczywiście, że jest. Nawet jeśli w danej chwili nie ma tam przekroczeń, to niestety ludzie cały czas są narażeni na oddziaływanie benzenu – mówi pani Alina, mieszkanka Skierniewickiej.

- Najbardziej chcielibyśmy, żeby ktoś w końcu stwierdził, skąd ten syf pochodzi. Jakie jest źródło? To jest największa zagadka. Mówią, że to wody gruntowe. Ale w takim razie skąd płyną? – dodaje pan Tomasz, inny mieszkaniec.

- Minął rok od wybuchu tej sprawy. Różne instytucje nas uspokajają, a mieszkańcy cały czas są narażeni na działanie szkodliwych substancji, w tym benzenu. Wielu z nich zgłasza się do mnie i mówi o problemach zdrowotnych, takich jak zawroty głowy albo problemy z oddychaniem – mówi radna Skubida.

- Nie ma instytucji, która chciałaby i mogła coś z tym zrobić – dodaje.

Brak chętnego do zajęcia się wodą

WIOŚ zajmuje się przede wszystkim badaniem powietrza (choć trzeba przyznać, że w przypadku Skierniewickiej wyszli nieco poza swoje kompetencje i badali również wodę, i grunt). RDOŚ z kolei bada grunt. Kto w takim razie powinien zająć się wodą?

"Kwestia ta nie jest uregulowana w obowiązujących przepisach prawa. Zapytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Ministerstwa Środowiska. Oczekujemy na odpowiedź" – informuje nas Agata Antonowicz z RDOŚ.

- Przekroczenia stężeń nie występują cały czas. W niektórych miejscach są, w innych nie. Jedne badania to potwierdzają, inne nie. A dla urzędników – jeśli nie ma czegoś na papierze, to nie ma sprawy – rozkłada ręce Skubida.

Problem dotyczy nie tylko Skierniewickiej. Dawna Wola – jako dzielnica przemysłowa – upstrzona była fabrykami i zakładami chemicznymi. Część z nich została zburzona w czasie wojny, a kilkadziesiąt lat później w ich miejscach zaczęły wyrastać bloki mieszkalne czy instytucje publiczne. Mapę potencjalnych zagrożeń przygotowali kilka miesięcy temu mieszkańcy. Grzybowska, Żytnia, Kolejowa czy Żelazna – to tylko kilka z długiej listy ulic, na których przed wojną działały zakłady.

Poza tym, stale zmienia się przecież przepływ wód gruntowych. Skażenia występujące jednego dnia na Skierniewickiej, drugiego mogą być w innej części dzielnicy. Co z tym zrobić? Jak zapobiec? Nie wiadomo – kwestia nie jest przecież "uregulowana prawnie".

Sprawa w prokuraturze

Jak informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl, skażeniom na Skierniewickiej przygląda się Prokuratura Rejonowa na Woli. Pół roku temu wpłynęły tam dwa zawiadomienia: jedno od Anety Skubidy, drugie od mieszkańca. Jak informowali na wówczas śledczy, sprawdzane są trzy aspekty. Po pierwsze – możliwe narażenie zdrowia i życia ludzkiego. Po drugie - skażenie środowiska wskutek zrzutu skażonej wody do kanalizacji miejskiej i w końcu - niedopełnienie obowiązków przez zarząd i pracowników firmy Ronson.

Zapytaliśmy prokuraturę o postęp prac. "Postępowanie przygotowawcze we wskazanej kwestii nadal jest prowadzone i toczy się aktualnie w fazie In rem [w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie – red.]. Nadal prowadzone są czynności procesowe zmierzające do kompleksowego wyjaśnienia sprawy" – poinformował Piotr Trzaska, zastępca Prokuratora Rejonowego.

Co na to deweloper? "Zapewniamy, że nasza inwestycja City Link była przygotowana i jest realizowana zgodnie ze wszystkimi wymogami obowiązującego prawa. Od początku inwestycji ściśle współpracujemy z właściwymi instytucjami, w tym również oczywiście z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska i ściśle stosujemy się do wszystkich stawianych nam wymogów i zaleceń" – zaznacza rzeczniczka firmy Ronson.

Na początku grudnia mieszkańcy Skierniewickiej zorganizowali protest. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób:

Nie tylko przy ul. Skierniewickiej występują problemy związane ze skażeniami. Zobacz materiał opisujący przypadek osiedla przy Obozowej 20:

Toksyczne substancje przy Obozowej 20
Video (Toksyczne substancje przy Obozowej 20): 1506096

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Candy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2016 10:54 ~Candy

  Skoro budują II etap to im się opłaca. Ktoś te nowe mieszkania kupuje.

 • czystyGwint

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2016 10:54 ~czystyGwint

  Podniecacie się, a później i tak jakieś słoje kupią mieszkania na tych osiedlach za kredyty na 30 lat.

  Problem można rozwiązać od ręki - rynkowo. Jeżeli nie będzie chętnych na te mieszkania i biura, deweloper będzie musiał oczyścić teren. No ale Polak nawet w szambie może mieszkać no i dużo narzekać do tego lubi.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2016 10:42 ~aaa

  City link czy City stink ?

 • reba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2016 08:20 ~reba

  Sąd zapraszamy do Nowego Dworu Mazowieckiego - tu ładnie pachnie:))

 • BRD1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 18:28 ~BRD1  qwerty~qwerty

  Chcą zatruć tych ludzi na śmierć.
  Deweloper pewnie niemało dał POd stołem lepkim rękom z PO żeby mu włos z głowy nie spadł, żeby nie musiał płacić odszkodowań ani szukać mieszkań zastępczych.
  Normalnie typowy bastion PO, ludzie chodźcie dalej na marsze KODu, wspierajcie PO i nowoczesną, i emerytury UBeckie, to będziecie truci, oporni będą paleni w lesie jak Brzeska, majątek narodowy będzie wyprzedawany za bezcen a Polacy będą tylko tanią siłą roboczą dla zagraniczych koncernów.
  waws~waws

  ty się dobrze czujesz - kogo jeszcze oskarżysz o ten smród. Świętego Mikołaja. Co ma piernik do wiatraka.
  Sprawa jest prosta pozostałości po dawnej fabryce są pod ziemią. Czy deweloper postawi tam coś czy nie to nie wpłynie na otoczenie. Prawdopodobnie wszystko jest pod ziemią na obszarze przynajmniej kilku ulic. Ja bym nie kupił tam mieszkania a jak bym mieszkał to bym się wyprowadził. Jedyny sposób aby się tego pozbyć to by trzeba było wszystko zburzyć łącznie z tymi starymi blokami i wykopać krater (ziemie wywieść) a resztę zalać batonem. Inaczej to mieszkańcy mogą mięć pretensje do siebie.
  Fetor~Fetor

  Zanim deweloper rozgrzebał ziemię, to podobno nie śmierdziało.

  nie podobno tylko na pewno. Wiem bo codziennie przechodzę przez Skierniewicką

 • POkraki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 17:54 ~POkraki


  qwerty~qwerty

  Chcą zatruć tych ludzi na śmierć.
  Deweloper pewnie niemało dał POd stołem lepkim rękom z PO żeby mu włos z głowy nie spadł, żeby nie musiał płacić odszkodowań ani szukać mieszkań zastępczych.
  Normalnie typowy bastion PO, ludzie chodźcie dalej na marsze KODu, wspierajcie PO i nowoczesną, i emerytury UBeckie, to będziecie truci, oporni będą paleni w lesie jak Brzeska, majątek narodowy będzie wyprzedawany za bezcen a Polacy będą tylko tanią siłą roboczą dla zagraniczych koncernów.
  waws~waws

  ty się dobrze czujesz - kogo jeszcze oskarżysz o ten smród. Świętego Mikołaja. Co ma piernik do wiatraka.
  Sprawa jest prosta pozostałości po dawnej fabryce są pod ziemią. Czy deweloper postawi tam coś czy nie to nie wpłynie na otoczenie. Prawdopodobnie wszystko jest pod ziemią na obszarze przynajmniej kilku ulic. Ja bym nie kupił tam mieszkania a jak bym mieszkał to bym się wyprowadził. Jedyny sposób aby się tego pozbyć to by trzeba było wszystko zburzyć łącznie z tymi starymi blokami i wykopać krater (ziemie wywieść) a resztę zalać batonem. Inaczej to mieszkańcy mogą mięć pretensje do siebie.


  Winne jest miasto które daje deweloperom wolną rękę. Normalnie ten teren powinien być zamknięty dla budownictwa, zrobić tam obiekt nie wymagający głębokich fundamentów, jakąś halę targową albo parking naziemny P+R (w sumie zaraz będzie tam metro).
  Ale deweloper z ratuszem chcą zarabiać. Do czasu aż nie kopali tam żadnych wyziewów nie było. Ale miasto doskonale wiedziało co jest w ziemi. Jak jeszcze rozbierano zakłady Róży Luksemburg to przerwano pracę ze względu na skażenie. Teraz nawet by się nie zatrzymano, tylko zamiast biurowców były by kolejne "apartamenty".

 • Powód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 17:24 ~Powód

  makareska~makareska

  A jak było okazja odwołać HGW to gdzie byli ci mieszkańcy ??? Gdzie ???

  Zostali w domu, bo właśnie szedł 1873-ci odcinek bardzo ciekawego serialu.

 • Fetor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 17:20 ~Fetor


  qwerty~qwerty

  Chcą zatruć tych ludzi na śmierć.
  Deweloper pewnie niemało dał POd stołem lepkim rękom z PO żeby mu włos z głowy nie spadł, żeby nie musiał płacić odszkodowań ani szukać mieszkań zastępczych.
  Normalnie typowy bastion PO, ludzie chodźcie dalej na marsze KODu, wspierajcie PO i nowoczesną, i emerytury UBeckie, to będziecie truci, oporni będą paleni w lesie jak Brzeska, majątek narodowy będzie wyprzedawany za bezcen a Polacy będą tylko tanią siłą roboczą dla zagraniczych koncernów.
  waws~waws

  ty się dobrze czujesz - kogo jeszcze oskarżysz o ten smród. Świętego Mikołaja. Co ma piernik do wiatraka.
  Sprawa jest prosta pozostałości po dawnej fabryce są pod ziemią. Czy deweloper postawi tam coś czy nie to nie wpłynie na otoczenie. Prawdopodobnie wszystko jest pod ziemią na obszarze przynajmniej kilku ulic. Ja bym nie kupił tam mieszkania a jak bym mieszkał to bym się wyprowadził. Jedyny sposób aby się tego pozbyć to by trzeba było wszystko zburzyć łącznie z tymi starymi blokami i wykopać krater (ziemie wywieść) a resztę zalać batonem. Inaczej to mieszkańcy mogą mięć pretensje do siebie.

  Zanim deweloper rozgrzebał ziemię, to podobno nie śmierdziało.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 16:57 ~waws

  qwerty~qwerty

  Chcą zatruć tych ludzi na śmierć.
  Deweloper pewnie niemało dał POd stołem lepkim rękom z PO żeby mu włos z głowy nie spadł, żeby nie musiał płacić odszkodowań ani szukać mieszkań zastępczych.
  Normalnie typowy bastion PO, ludzie chodźcie dalej na marsze KODu, wspierajcie PO i nowoczesną, i emerytury UBeckie, to będziecie truci, oporni będą paleni w lesie jak Brzeska, majątek narodowy będzie wyprzedawany za bezcen a Polacy będą tylko tanią siłą roboczą dla zagraniczych koncernów.

  ty się dobrze czujesz - kogo jeszcze oskarżysz o ten smród. Świętego Mikołaja. Co ma piernik do wiatraka.
  Sprawa jest prosta pozostałości po dawnej fabryce są pod ziemią. Czy deweloper postawi tam coś czy nie to nie wpłynie na otoczenie. Prawdopodobnie wszystko jest pod ziemią na obszarze przynajmniej kilku ulic. Ja bym nie kupił tam mieszkania a jak bym mieszkał to bym się wyprowadził. Jedyny sposób aby się tego pozbyć to by trzeba było wszystko zburzyć łącznie z tymi starymi blokami i wykopać krater (ziemie wywieść) a resztę zalać batonem. Inaczej to mieszkańcy mogą mięć pretensje do siebie.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 16:29 ~qwerty

  Chcą zatruć tych ludzi na śmierć.
  Deweloper pewnie niemało dał POd stołem lepkim rękom z PO żeby mu włos z głowy nie spadł, żeby nie musiał płacić odszkodowań ani szukać mieszkań zastępczych.
  Normalnie typowy bastion PO, ludzie chodźcie dalej na marsze KODu, wspierajcie PO i nowoczesną, i emerytury UBeckie, to będziecie truci, oporni będą paleni w lesie jak Brzeska, majątek narodowy będzie wyprzedawany za bezcen a Polacy będą tylko tanią siłą roboczą dla zagraniczych koncernów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »